Васил Терзиев запазва първата си позиция след вота в София с 33%. Ваня Григорова получава 21,1%, а Антон Хекимян остава трети с 16,2%.
Това сочат последните данни на агенция "Галъп" от паралелното преброяване, приключило в ранните часове на днешния ден.
Социологът Яница Петкова съобщи пред БНР, че в Столичната община активността се запазва сравнително ниска - около 37% за кмет и около 36% за общински съвет.
"Тя е по-ниска, отколкото на последните местни избори", посочи тя.
4,1% от гласувалите в столицата са отбелязали квадратчето с "Не подкрепям никого", каза още Петкова.
В Общинския съвет ПП-ДБ -Спаси София получават 36,4% от вота. ГЕРБ-СДС – 18,3%, БСП – 13,8% и за "Възраждане" са 10,4% от гласовете.
"Доста се различава мажоритарният вот от пропорционалния, който имаме за общински съвет", настоя експертът.
Яница Петкова разкри и какъв е профилът на гласуващите в София.
"Прави впечатление, че са излезли да гласуват по-скоро представители на възрастовата група от 30 до 60 години. Нямаше особена активност от страна на младите. Хората с висше образование и по-висок социален статус са решили изборите в столицата. Такива, които редовно гласуват на избори, този път са решили да останат вкъщи".
Значителна част от гласоподавателите на ГЕРБ са решили да не отидат до урните на тези избори или са предпочели друг кандидат, обясни социологът.
В Пловдив, където също очакваме балотаж, доста сериозна преднина има кандидатът на ГЕРБ Костадин Димитров, посочи Петкова.
"Той получава 34,1% от гласовете. Ивайло Старибратов от ПП-ДБ, срещу когото той ще се изправи, получава 18,4%. В общинския съвет ГЕРБ има 23,4% от вота, ПП-ДБ – 19,1%.
Който и от двамата кандидати да спечели, ще трябва да работи с доста разнообразен общински съвет, прогнозира социологът от "Галъп".
"Това разделение, което имаме на национално ниво, в големите градове почти напълно се възпроизвежда. В малките населени места картинката е по-различна", отчете тя.
Яница Петкова разкри още и какъв е профилът на гласуващите в София.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Латвийският евродепутат от групата на Европейските консерватори и реформисти и заместник-председател на Европейския парламент Робертс Зиле коментира пред БНР прехода от национална валута в евро. Латвия въведе еврото преди 11 години. Каква е равносметката? "Разбира се, преди това някои политически движения казваха, че трябва да си..
Учителският синдикат към КТ "Подкрепа" излезе с ясна позиция за сериозна промяна в образователната ни система. Сред основните искания са разтоварване на учебните програми, въвеждане на оценка за поведение, по-строг контрол върху мобилните телефони в училище и по-добри условия за преподавателите. Преди дни от синдиката съобщиха, че голямата част..
Палиативната грижа – за последния етап от живота ти, остава задният двор на медицината у нас . Липсва дългосрочен ангажимент към възрастните хора. Това заключение направи в интервю за БНР клиничният социален асистент Александър Миланов, който работи в голяма частна болница. Държавата да поеме грижата си за възрастните хора, както го..
Бизнесът разполага с указания как да премине през процеса на въвеждането на еврото , заяви в интервю за БНР заместник-министърът на икономиката Невена Лазарова. "На първо място да се познават правилата за превалутиране и закръгляване . Използва се официалният курс с 6 цифри, с всички 5 знака след десетичната запетая. Периодът на двойно..
Нека бъдем последните концлагеристи и страданието ни никога да не бъде преживяно от други - за това настояха оцелели от концлагера "Белене" по време на годишното поклонение за жертвите на репресиите там, което се проведе на 31 май. Възпоменанието беше организирано на дунавския остров Персин, където през 1949 г. правителството на Георги..
Посланикът на Република Чехия у нас Мирослав Томан ще открие в Радио Пловдив паметна плоча на чешкия журналист и общественик Владимир Сис. Събитието е част от проявите, с които обществената медия отбелязва своята 70-годишнина. Сградата на Радио Пловдив, която първоначално е била "Дом на изкуствата и печата", е построена и открита в периода 1931..
Започна събирането на подписи срещу изграждането на нов участък на улица по продължението на "Тодор Икономов" през зелените площи зад блок 131 А в район "Илинден". Хората, които живеят наблизо, са категорично против. "Безсмислено хвърляне на пари", смятат жители на квартала. "В близост има цели 2 улици, просто не е необходимо това нещо...
Когато някой внесе негоден документ в някоя институция, тя го връща, защото изначално е негоден . Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай..
Социалната комисия в парламента ще изслушва днес компетентните институции след разкритията през последните дни за нечовешките условия в домове за..
Проблемът с домове за възрастни хора не е от вчера - във Варна имаше пожар и загинали хора, от 2017 г. има подобни сигнали за такива случаи...