Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съмнения за изборен туризъм във Врачанско

| Репортаж
Снимка: Ива Антонова

Две седмици преди местния вот от регионалното министерство сигнализираха за малки населени места, в които има подозрителен ръст на регистрациите по настоящ адрес, съпроводени с искания за гласуване в тези селища. В списъка като един от рекордьорите беше посочено врачанското село Чирен. От областната управа във Враца обявиха, че ще проверят адресите, но имало ли е проверка и какъв е резултатът от нея - не стана ясно. В крайна сметка, това вече е без значение, защото Чирен има нов кмет, а от съмнението за "изборен туризъм" остава само "лош привкус". Подобен сюжет в изборната неделя се разигра и в мездренското село Върбешница


Със 116 гласа Силвия Христова от ГЕРБ спъна в похода му към пети мандат като кмет на Чирен Диан Дамянов на тези избори от ПП - ДБ. Те бяха единствените кандидати да управляват близкото до Враца, китно и плодородно село, в което напоследък се изкупуват къщи и имоти и мнозина се връщат към корените си. Това е едно от възможните обяснение, че постоянният и настоящ адрес е Чирен за 430 души, а в селото са регистрирани над 1100 души, 1/3 от които ударно в навечерието на местните избори. Наред с тях заваляват и исканията за гласуване по настоящ адрес. Така избирателният списък на Чирен набъбна до 1038 души, голяма част от които в изборния ден се трупаха на опашка да гласуват. В селото беше отчетена рекордната активност от 85 на сто.


Денят на местния вот разкри още един ярък сюжет, свързан с изборния туризъм. В мездренското село Върбешница свършиха бюлетините и гласуването беше на пауза няколко часа следобед. Стана ясно, че отпечатването им е поръчано дни преди да изтече срокът за подаване на заяления за гласуване по настоящ адрес. Въпреки изборното междучасие, Върбешница избра за трети мандат Магдалена Динкова от ГЕРБ в надпревара с други трима кандидати при активност от 79 на сто. По списък избирателите в селото са 293 души.



Снимки: Ива Антонова

Репортажа чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автомобилът, който беше врязан сред протестиращи в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

След атентата в Мюнхен: Майка и детето ѝ починаха в болница

37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..

публикувано на 15.02.25 в 19:59
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски отказа на САЩ, няма да имат собственост върху 50% от редкоземните метали на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..

публикувано на 15.02.25 в 19:51

Извозиха 15 тона отпадъци от двора на болницата във Враца

15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца.  Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци.  Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..

публикувано на 15.02.25 в 19:18

Премахнаха прекия избор за председател на БСП

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..

публикувано на 15.02.25 в 19:02

Европрокуратурата обвини петима, заподозрени в измама за над 6 млн. евро

Представителството на Европейската прокуратура в София внесе обвинителни актове срещу петима души, заподозрени в измама с европейски средства за повече от 6 милиона евро в мащабна схема, свързана със строителни машини, съобщи прокуратурата. Твърди се, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала ясната цел да..

публикувано на 15.02.25 в 18:28
Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие

Олаф Шолц разкритикува Джей Ди Ванс и го обвини в намеса в изборите в Германия

Германският канцлер Олаф Шолц обвини американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в намеса в изборите в Германия. На Мюнхенската конференция за сигурност той призова за по-нататъшна подкрепа за Украйна и остро отхвърли изказванията на американския вицепрезидент в полза на "Алтернатива за Германия". Той заяви, че не приема никаква намеса в германския..

публикувано на 15.02.25 в 18:22

9 останаха кандидатите за председател на БСП

9 останаха кандидатите за председател на БСП. 8 от първоначалните претенденти се оттеглиха. А партията провежда 51-вия си конгрес. Очакванията са, че ще бъде премахнат прекият избор на лидер и той да бъде избран още тази нощ или утре след балотаж. Сергей Станишев се оттегли от битката за председател на БСП Това обаче ще се реши..

публикувано на 15.02.25 в 18:17