Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъдат изоставяни по-малко деца с увреждания у нас?

| Репортаж
Снимка: БТА

Повече информация за отглеждането на дете с увреждания и допълнителна подкрепа от психолог и други специалисти за такива родители – това са част от мерките срещу изоставянето на деца, които предлагат от сдружението "Шанс за умения". В началото на седмицата организацията представи идеи за промени в Закона за закрила на детето, с които да се работи по-ефективно срещу изоставянето на деца с увреждания. Как в момента държавата предотвратява това и какво се случва със семействата, решили да отглеждат своите деца със специални потребности, разказва Елена Бейкова. 

Няма грижа за родителите на деца с увреждания, твърди Нели Расийска, майка на 6-годишния Божидар, който е с аутизъм. Тя е от онези родители, които за миг не са помисляли да изоставят детето си въпреки проблемите в развитието му. Проблеми, които се проявяват на 2-годишна възраст.  

"С поставена диагноза тръгнахме по специалисти, които да му помогнат да се справя с живота. Подкрепата от държавата се изразява в тази финансова помощ, която не е актуализирана от 7 години."

Помощта е различна - от 350 лева месечно за децата с най-леките увреждания, до 930 лева за децата с най-висок процент на увреждане в ТЕЛК решението. Оттам нататък семейството започва да се учи как да се грижи за своето специално дете

"Проба-грешка. Човек сам се учи в движение", потвърждава Нели Расийска, която също посещава психолог, за да се справи с проблема на семейството. 

Нели Расийска  Снимка: Личен архив

Според Нели държавата има сериозни пропуски в политиката си за превенция на изоставянето и за задържането на децата в биологичните им семейства

"В този момент, в който стане ясно, че детето има дефицити, че има увреждания, още от болницата, още от родилното отделение най-важният човек до това семейство трябва да бъде психологът."

Когато една родилка е разколебана дали ще може да се грижи за своето бебе, с увреждания или без, първият човек, който идва на помощ в столичната АГ болница "Майчин дом", е Маргарита Илиева. Тя е социален работник в лечебното заведение от повече от 3 години. Заедно с психолога на болницата разговарят с майката, за да разберат причината за нейното желание да остави детето. Най-често това са липсата на битови условия, на финансови средства и на семейна подкрепа.

В подкрепа на родилката и като превантивни мерки срещу изоставянето на бебе в болницата идват социални работници от фондация "За нашите деца", които дават на майката съвети и информация с какво биха могли да ѝ помагат занапред, разказва Илиева.

Маргарита Илиева  Снимка: Личен архив

Ако все пак майката вземе решение да остави детето си, социалните служби търсят варианти за отглеждане от роднини или го настаняват в приемна грижаЗа годините, в които Маргарита Илиева е социален работник в Майчин дом, е предотвратено изоставянето на 4 новородени.

По данни на Агенцията за социално подпомагане, през първите 9 месеца на тази година социалните са работили по 232 нови случая на бебета в риск от изоставяне в родилните отделения. Без успешен край са били 27 случая. 

В някои болници все още съветват родителите да оставят дете с увреждания, разказва Нели Расийска, като дава за пример историята на своя близка, родила в частна болница. 

"По време на раждане се установява, че детето има увреждане и по време на изписването на нея са ѝ казали, че много трудно ще се грижи за това дете и по-скоро трябва да намери институция, в която да остави детето."

Държавата трябва да осигури повече специалисти, които да работят с бременни и майки на деца с увреждания, категорична е Марина Бенчева от сдружение "Шанс за умения". Според нея още по време на бременността, когато се знае, че ще има дете с увреждания, следва да започне работа с родителите, която да продължи и след раждането, а от най-ранна възраст проблемът на детето да е във фокуса на специалисти.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59