Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Борисова: Технологията работи, но човешкият фактор винаги ще бъде водещият

Изкуственият интелект като дигитален будител

Доброслав Димитров: Частните уроци си отиват, ChatGPT може да обясни всеки урок

| Репортаж
Снимка: Pixabay

От известно време будител е не само естетсвеният учителски интелект, но и изкуственият. Присъствието му в образованието като дигитален будител е безспорно, казват специалистите. А учителите вече го ползват и запознават децата с него. С условие – запознанството да става под надзора на човешкия учител. 

Людмила Борисова е един от дигиталните будители, които откриват пред своите третокласници от Аксаково тайните на аналоговия свят, а и на дигиталния.  

"Това са деца, които са силно технологични. Вместо да се противопоставяме на технологиите, би било добре да ги привлечем като помощник за образователния процес", казва тя. И още:

"Децата искат да бъдат чути, да покажат различните си умения и способности, а не да са в един капъл.Те харесват да им бъде дадена думата, да им се покаже, че някой ги слуша, че някой се интересува от тяхното мнение". 

Точно заради тази практиката си на преподаване тази година Людмила Борисова спечели наградата на БАЙТ за прилагане на технологични иновации в образованието. Но наред със запознаването с технологиите учителката от Средното училище "Св. Климент Охридски" в Аксаково вярва, че дигиталните технологии трябва да се разкриват на малките постепенно и в контролирана среда. Затова не е изненада и по-консервативната й позиция дали да се използва изкуственият интелект в училище. "Технологията работи, но човешкият фактор винаги ще бъде водещият", категорична е Борисова. 

В същото е убеден и Доброслав Димитров от Българската асоциация на софтуерните компании. Като специалист по темата за изкуствения интелект, той и негови партньори вече правят лекции за това как да използват изкуствения интелект като популярната система ChatGPT в училищата. По думите му когато покажеш на учителите практичността и как се случва всичко, те реагират много добре, имат интерес и желание да го пробват. Според него учителската професия ще е една от последните, които ще е заплашена. Учителите са истинските ментори, които събуждат интереса на децата, категоричен е той. Димитров смята, че частните уроци си отиват, защото ChatGPT може да обясни всеки един урок. Според него това е начин да бъде предоставено еднакво ниво на образование навсякъде

Началният учител от Аксаково Людмила Борисова не се притеснява за бъдещето на работата си. Според нея изкуственият интелект няма да измести хората


Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49