Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драма и хорър в „Нощна смяна във Фреди“

„Нощна смяна във Фреди“
Снимка: Форум Филм България

От началото на септември до края на октомври тази година Холивуд реши да прати към големия екран поредица от филми на ужасите, които бяха направени с малки бюджети, но пък с амбиции за повече печалби. 

Към „Монахинята 2“, „Убийствен пъзел X”, „Екзорсистът: Вярващият“ и „Призраци във Венеция“ сега се присъединява и „Нощна смяна във Фреди“. Дали заради празника на Вси Светии или просто защото есента се смята за времето на мистериите, хорърите определено превзеха бокс офиса. И повечето продуценти се оказаха прави – филмите наистина им докараха завидни печалби.

 „Монахинята 2“ например изкара над 260 милиона долара при бюджет от едва 30 милиона. 

С подобна надежда е и екипът създал „Нощна смяна във Фреди“. Един филм, базиран на популярна хорър видеоигра, появила се през 2014-та. Почти десет години след излизането си „Нощна смяна във Фреди“ има огромна фенска маса, която от доста време очакваше да види филм по хорър сюжета. До тази година, от играта са продадени над 33 милиона копия по света. Страховитата й история се развива на фона на изоставена пицария, която, през 80-те, е била известна като любимо място за забавление за малки и големи. Играчът влиза в ролята на пазач на обекта – задачата е да оцелееш в неравна битка с ужасяващите обитатели на пицарията – четири аниматронни кукли, които някога са били емблеми на мястото. Мечока Фреди, заека Бони, пилето Чика и лисицата Фокси са симпатична банда роботизирани герои, които уж само пеят и свирят...

Във филма с тяхната уродлива представа за забавление, ще трябва да се сблъска Майк – млад мъж, преживял жестока травма в детството си, който, освен с този товар, трябва да се грижи за малката си сестра. Положението става нетърпимо, когато техен роднина заплашва да отнеме попечителството над сестра му и да ги раздели. След среща с кариерен консултант, става ясно, че пред Майк има една единствена възможност – за да запази семейството си, трябва да приеме позицията на нощен пазач в изоставено заведение от типа пицария с видеоигри. Работа, която изглежда лесна. Но той дори не предполага, че в средата на нощта, из коридорите на обгърнатия в паяжини и прах обект, бродят неговите страховити обитатели. В търсене на следващата си жертва.

Режисьор на филма е Ема Тами. Продуцент е хорър легендата Джейсън Блум, заедно със Скот Каутон. В резюмето на Блум са десетки любими заглавия в жанра на ужасите като – „Меган“, новите версии на „Хелоуин“ и „Невидимият човек“, „Паранормална активност“ и много, много други. Той има нюх за успешни хорър истории, но успява ли да ни стресне и този път? 

Ще ви отговоря, след като разкажа за главния актьор в продукцията. А това е Джош Хътчърсън, който сме гледали в „Игрите на глада“, „Мост до Терабития“ и „Пътуване до центъра на Земята“. Джош е харизматичен и талантлив актьор и този път доказва, че не е просто още един „екшън персонаж“. Той добавя към своя герой много характер, работейки с психологията на един ранен от миналото млад човек, който все още търси лек за най-голямата болка в живота си. Ето защо „Нощна смяна във Фреди“ не се простира само в рамките на хорър жанра. Филмът е и история за травмите и начините, по които един човек се опитва да се справи с тях. Макар и света често да е по-коварен, отколкото е нужно.

Роля във филма поема и Матю Лилард, когото познаваме от една от най-успешните хорър поредици „Писък“. Почитателите й ще бъдат особено доволни от неговия персонаж. 

Истинските звезди обаче са именно аниматронните кукли. Едни от най-силните моменти във филма са когато ги виждаме в действие. Макар и на мен да ми се стори, че не са използвани достатъчно и ролята им във филма е доста орязана, много фенове на видеоиграта останаха доволни от адаптацията. 

Дали обаче филмът е страшен? По-скоро не. Историята е интересна, атмосферата е мрачна. Ужасите обаче са сведени на такова ниво, че едва ли ще впечатлят някой запален фен на хорър жанра. Което пък прави „Нощна смяна във Фреди“ доста добро предложение за онези зрители, които по-плахо пристъпват към ужасите. Именно тази причина прави филмът добро предложение за последните дни на октомври – време, в което вещици, гоблини, вампири и, да, аниматронни кукли, бродят по улиците и предлагат сделка – няма да ти кроя номер, ако ми дадеш бонбон.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06