Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Найденов: Сроковете за седми блок на АЕЦ "Козлодуй" са леко оптимистични

Скокът в цената на газа тотално обърква плановете на предприятията, посочи той

| Интервю
Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

Със затварянето на въглищните централи около 2038 г. и с постепенното излизане от експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", седми блок ще се яви като заместваща мощност на базовата енергия от Маришкия комплекс, а осми блок би следвало да се яви като заместваща мощност на пети.

Това поясни Ивайло Найденов в предаването "Преди всички" на БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори и преподавател в Софийския университет и УНСС. 

Според него "балансът ще се върже", защото населението като основен потребител на ток намалява, а индустрията през последните 10 години потребява относително постоянни количества. 

"Сроковете за седми блок ми се виждат леко оптимистични. Не виждам 2033 г. как ще имаме блок, пуснат в експлоатация", посочи Найденовв относно оповестения от правителството срок за изграждане на новата ядрена мощност. 

Седми блок е на много по-напреднал етап от осми, за осми тепърва трябва да се вземе решението по принцип, уточни специалистът.

Площадка №2 може да поеме две ядрени съоръжения, но всеки ядрен блок се лицензира самостоятелно - осми блок си върви по самостоятелна писта, подчерта Найденов. 

Горе-долу от същото време на миналата година няма такъв скок в цените на газа. Това, което ни притесни, е резкият скок от месец за месец, каза още Найденов и допълни:

"При условие, че за октомври цената беше 66 лева, това е сериозен скок."

"Това тотално обърква всякакви планове на предприятията. Виждаме забавяне на европейската икономика. Нашите поръчки се свиват. Ние сме експортно ориентирана индустрия", коментира Ивайло Найденов. По думите му вече има сигнали за затруднена реализация в някои сектори.

Всяко предприятие има различен дял на газа, който взема от "Булгаргаз", уточни Ивайло Найденов и обясни, че "Булгаргаз" им дава достъп до "този дълъг договор с Азербайджан, който когато започват волатилностите по спот пазарите, дава стабилност на цената".

Запитан как ще се отрази на индустрията, ако цената се повиши и през декември, Найденов отбеляза:

"За два месеца няма да фалираме. Сега не виждаме такива екстремуми като миналата година, но 50 евро на мегават час не са нормални цени. В САЩ газът е 5-6 пъти по-евтин и не можеш да се бориш на международните пазари с конкурент от САЩ или от Турция."

"За газ компенсации не получаваме и не сме получавали. За електроенергията компенсации се получават до края на 2023 г.", заяви още той.

Според него е необходимо "да се мисли за механизъм за продължаване на компенсациите и след 1 януари", така че да се гарантира конкурентна цена за енергоинтензивните индустрии.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50