Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските концертни вечери в Ню Йорк започнаха с премиера

За първи път в САЩ прозвуча нова творба на Добринка Табакова, поръчана от български фестивал

| Репортаж

Ню Йорк е един от най-важните културни центрове на планетата и там, разбира се, всяка вечер се случва нещо съществено – всички изкуства процъфтяват, а музика звучи почти от всеки ъгъл. Дори в метрото и в парка понякога човек може да слуша удивителни изпълнители.

Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк, по вече установена традиция, е в престижната камерна зала "Уайл" в концертния комплекс Карнеги хол. Разбира се, този факт придава на събитието особена тежест и привлича много публика – при това не само българи присъстваха в залата. А в програмата на 24 октомври прозвучаха две български произведения: от Марин Големинов, като поклон към класиката, и от Добринка Табакова – премиерно за САЩ, като културен мост към днешния ден. 

В избора на музика нямаше нищо случайно – всяка пиеса и всеки автор имаха смисъл в подредбата, направена от цигуларката Станичка Димитрова – един от честите участници в галаконцертите през годините. Този път именно тя беше съставител на програмата на концерта, посветен на видния наш сънародник Тед Попов, който наскоро отпразнува 90-годишнината си и усмихнат прие честта да бъде патрон на галата тази година. Той има наистина удивителна съдба: Учи в България, изпратен е да работи в Куба като строителен инженер, после със семейството си отива в Мексико и иска политическо убежище, след което е изпратен в имиграционен лагер в Гърция и оттам през 1976 г. успява да замине за САЩ, където има успешна кариера. Тед Попов е меломан, дългогодишен поддръжник на фестивала Тангълууд, където се е срещал със световноизвестни музиканти. 

Пиесите в галаконцерта бяха от автори, представители на страните, които имат важно значение за живота и кариерата на Тед Попов - Брамс, Прокофиев, Лофлър, Понсе, Гершуин.

Сред изпълнителите бяха български музиканти, живеещи в Ню Йорк: пианистките Лора Чекоратова, Анна Стойчева и Лора Ал-Ахмад, цигуларите Станичка Димитрова и Георги Вълчев, певицата Мариана Карпатова. Бяха поканени за участие и чужденци, които работят в града: пианистът Александър Хаджиевски, цигуларката Джоана Маурър, виолистът Лев Журбин, виолончелистите Волфрам Кьосел и Алберто Парини.

Следващите събития от поредицата Български концерти вечери в Ню Йорк ще се проведат в Генералното консулство на България в Ню Йорк под егидата на генералния консул Ангел Ангелов.

Чуйте в звуковите файлове неговите думи, както и интервюта с Лора Чекоратова, Добринка Табакова и с част от участниците и публиката в галаконцерта в Карнеги хол на 24 октомври 2023 г. Можете да чуете и фрагменти от някои изпълнения, за които Българското национално радио получи ексклузивни права.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трето издание на фестивала LUNAR

Третото издание на фестивала на светлините LUNAR започва днес. До неделя над 20 артисти от 12 държави ще провокират въображението на посетителите чрез 3D мапинг проекции и светлинни инсталации. Заради фестивала метрото ще работи извънредно до един и половина през нощта Произведенията на творци от България, Великобритания, Германия, Индонезия,..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Стефка Станчева

Стефка Станчева с дебютния си роман "Добруджанския феникс"

Ще започнем с първата книга от една много българска трилогия, кръстена с красивото име "Благословената земя" . Автор на този красив проект е преподавателката по Български език и литература Стефка Станчева , която ни представя дебютния си роман "Добруджанския феникс" .  История, посветена на един от най-големите общественици в района на Добруджа..

публикувано на 08.05.24 в 15:02
Вокално инструментална група

Вокално инструментална група "Гергьовден" и уникалната ни фолклорна музика

Гергьовден е не просто празник, а символ на българската национална гордост и уважение към нашата история и култура. Заедно ще отпразнуваме този важен ден с богатството на българската традиция и наследство съхранени в света на вокално инструментална група "Гергьовден" с ръководител Христина Начева към НЧ "Св. Георги Победоносец 1999г.", София...

публикувано на 08.05.24 в 11:39
Рустем Скибин

Рустем Скибин възстановява в керамиката си насилствено ликвидирани от Съветския съюз традиции

Рустем Скибин е грънчар, произхождащ от кримските татари. Той възстановява в своята керамика традиции, насилствено ликвидирани от имперските амбиции на Съветския съюз, а днес – от постсъветска Русия. Днес – 8 май, от 18 часа в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България се..

публикувано на 08.05.24 в 10:54

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В празничното великденско издание на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Гостува ни журналистът, член на екипа на УНИЦЕФ и опероман Ивайло Спасов. Разговаряме на една от любимите ни теми – културен туризъм, а разказът му ни пренася на спектакъл на операта “Тоска“ от Пучини на..

обновено на 05.05.24 в 23:11
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници , както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска . " По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан . Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи,..

публикувано на 05.05.24 в 16:55
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23