България се представя като целогодишна дестинация за туризъм на тазгодишното издание на Международното туристическо изложение в Лондон. Акцентът тази година е върху културно-историческото наследство в съчетание с винено-кулинарен туризъм. Изложението в Лондон на практика е най-голямата борса за професионалисти в туристическата индустрия и второто по големана туристическо изложение след това в Берлин.
23 представители на българския туристически сектор представляват страната тази година на щанда. Една от тях е Цветелина Цанкова - управител на туроператор. За любимите маршрути и продукти в България тя разказа:
"Ние си имаме любимо място, тъй като имаме сантимент към родния ни край и тук сме да представим винените пътувания в Северозападна България, тъй като сме родени в Белоградчик и сме живели и учили във Видин, така че винаги с удоволствие тръгваме натам, където има чиста природа, има много винарски изби, като всеки ни пита кога ще се построи новия път, за да може да се придвижваме по-бързо, както ние, така и туристите. Винаги препоръчвам Белоградчик и Видин като регион".
От какво още се нуждае българският туризъм, за да се мери с най-големите в бранша?
"Един от най-честите въпроси, които ни се задават от партньори от Азия, е България дали е член на Шенген и кога ще влезем съответно, тъй като това е важно за улесняване на пристигането на нашите гости. В момента те кацат в съседни държави, например в Гърция или друга европейска държава, която е в Шенген, и оттам започват пътуването си, така че това е важно за целия отрасъл".
Цветелина Цанкова добави и още нещо интересно, продиктувано от личния й опит, когато става дума именно за инфраструктурата и по-конкретно инфраструктурните проекти:
"Гостите от Америка и дестинации, които са по-далеч то България, идват за по-дълго време и съответно имат интерес не само към България, но и към Балканите. И те ни препоръчват и дори се надяват скоро да имаме една по-добра транспортна връзка между всички държави на Балканите, защото това ще привлече много повече хора. Т.е. като тръгнеш с влак от Букурещ, да можеш да минеш през България, през Сърбия, да можеш да обикаляш спокойно и най-важното – да имаш лесни и удобни връзки. Много им се иска, даже препоръчват, България като държава да си общува повече със съседните държави, да изградят една такава инфраструктурна мрежа, че да може дори индивидуалните туристи, които не идват с група, да обикалят, да се разхождат, да опознават Балканите. За тях това е доста атрактивна дестинация".
Министърът на туризма Зорица Динкова заяви след среща с турския си колега, че нейното министерство е част от междуведомствена група, създадена с цел да бъде постигнато опростяване на текущите процедури и съкращаване на сроковете за издаване на туристически визи. За целта се планира цялостно дигитализиране до 2025 година.
Националният превозвач "Бългapия Eъp" е на изложението за пръв път. В Лондон компанията дава актуална информация на интересуващите се чуждестранни туроператори за оперирането на редовните си авиолинии и по-конкретно за зимното си разписание, както и повече детайли по доставката на нови самолети Аіrbuѕ А220, а също и запознаване с богатото портфолио от услуги.
Посетителите на щанда имат възможност да се запознаят с големи български културни бисери като средновековната Боянска църква, Хераклея Синтика, Царевград на Асеновци, Самоводската чаршия на Търново, магията на пещерата Магурата, античната Вила Армира и много други шедьоври. Два пъти дневно има дегустация на вина. Тридневното Световното туристическо изложение започна в понеделник и днес е последният му ден.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..