На 14 ноември в Централния държавен архив ще бъдат изложени архивите на Емануил Попдимитров, поет, преводач, литературен критик, философ, преподавател в Университета и общественик.
Гости в "Нощен Хоризонт" са неговите наследници – внукът Минко Попдимитров, художник и правнучката, дъщеря на Минко Попдимитров, Андреа Попдимитрова, която пише стихове.
"За моя дядо Емануил Попдимитров ми разказваше моята леля Светла Димитрова, а за поезията му мога да кажа, че съм възхитен от лириката му. Първо много харесвах Гео Милев, а след това се насочих към стиховете на моя дядо Емануил Попдимитров, сподели в "Нощен Хоризонт" Минко Попдимитров.
"Аз зная за моя прадядо от баща ми на първо място, но и в училище, когато го изучавахме, бях много горда от този факт, съучениците ми също много се изненадаха от това, че има в класа им близък на поета. А негови стихотворения съм чела от стихосбирките, които имаме в къщи. Образите в неговите стихове сякаш са рисувани с думи, той успява да те пренесе в друго измерение", разказа в "Нощен Хоризонт" правнучката на поета Андреа Попдимитрова.
За Попдимитров разказа и проф. д.н. Милена Кирова, преподавател в СУ и автор на 3-томното изследване върху Историята на българската литература от Освобождението до Първата световна война.
"За Емануил Попдимитров мога да кажа, че той има своето признато място в историята на българската литература. Малко позабравен до края на 20 век. Но той е отново припомнен през 2005 г. във връзка с честването на 120 години от неговото рождение", каза пред БНР проф. Кирова.
Какво ще може да се види на изложбата на "Московска" 5 в Държавния централен архив на 14 ноември ще научим от Марио Александров, старши експерт в отдел "Обработка на архивните фондове" в дирекция "Централен държавен архив".
"На изложбата ще бъдат представени негови документи от личния архивен фонд, които се съхраняват при нас. Ръкописи и чернови на творби, снимки, стихосбирката - "Пред дверите на любимата", а също и документи на неговия внук, който е дарител на ЦДА и на родителите на Минко Попдимитров, каза за "Хоризонт" Марио Александров.
Архивът е достъпен и в дигитален вариант чрез сайта на Държавната агенция архиви - секция - "Информационна система на държавните архиви".
Изложбата продължава до 21 ноември 2023 г.
В предаването ще чуем и Светла Попдимитрова, едно от децата на Емануил Попдимитров, както и негови стихове в изпълнението на актьора Петър Петров. Записите са от "Златния фонд" на БНР. Актьорът Марин Рангелов прочете стиховете на Андреа Попдимитрова.
В предаването ще чуете и стихове на Емануил Попдимитров и на Андреа Попдимитрова.
Минко Попдимитров се дипломира през 1978 год. във ВИИИ „Николай Павлович” / сегашната Националната художествена академия/, специалност „Керамика” при проф. Венко Колев и проф. Георги Коларов. По-ранните му творби са предимно декоративно- монументална керамика, но постепенно пристрастията му се отправят към метала като материал /по-специално към месинга/ и към малката декоративна пластика като творческа форма. Минко Попдимитров е интересен, своеобразен автор, eкспериментатор в битието си като художник.
Андреа Попдимитрова е бивша стюардеса, неуморим пътешественик в същината си и известна поетеса в минали животи. В този живот е романтично меланхолична душа с поетичен дъх. В момента се занимава с организирането на екскурзии и почивки в една агенция, отглежда дъщеря си ,спортува всеки ден преди работа и пише стихове по нощите, когато очите й се затварят и хората не я гледат. Все още се търси по пътя Сантяго де Компостела (мислено), но мисли, че започва да се открива и да харесва това, което трябва да бъде. Една от близките й цели е издаването на втора стихосбирка, след 6 год. пауза. През 2017година тя публикува първата си стихосбирка „Ще се превърна в стих”.
По темата слушайте в звуковия файл.
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..
На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..
Документалният филм, посветен на цигуларя Васко Василев , тръгва по кината в цяла България от 28 февруари. Лентата е озаглавена "Васко и цигулката". Нейни автори са журналистите от "Нова телевизия" Лора Крумова и Мария Йотова , а продуцент е MADinBG. Разпространител е "Александра филмс". Оператор на "Васко и цигулката" е Добромир Иванов, монтаж..
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..