Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Централният държавен архив ще представи архивите на Емануил Попдимитров

3
Минко Попдимитров и Андреа Попдимитрова

На 14 ноември в Централния държавен архив ще бъдат изложени архивите на Емануил Попдимитров, поет, преводач, литературен критик, философ, преподавател в Университета и общественик. 

Гости в "Нощен Хоризонт" са неговите наследници –  внукът Минко Попдимитров, художник и правнучката, дъщеря на Минко Попдимитров, Андреа Попдимитрова, която пише стихове. 

"За моя дядо Емануил Попдимитров ми разказваше моята леля Светла Димитрова, а за поезията му мога да кажа, че съм възхитен от лириката му. Първо много харесвах Гео Милев, а след това се насочих към стиховете на моя дядо Емануил Попдимитров, сподели в "Нощен Хоризонт" Минко Попдимитров.

"Аз зная за моя прадядо от баща ми на първо място, но и в училище, когато го изучавахме, бях много горда от този факт, съучениците ми също много се изненадаха от това, че има в класа им близък на поета. А негови стихотворения съм чела от стихосбирките, които имаме в къщи. Образите в неговите стихове сякаш са рисувани с думи, той успява да те пренесе в друго измерение", разказа в "Нощен Хоризонт" правнучката на поета Андреа Попдимитрова. 

За Попдимитров разказа и проф. д.н. Милена Кирова, преподавател в СУ и автор на 3-томното изследване върху Историята на българската литература от Освобождението до Първата световна война. 

"За Емануил Попдимитров мога да кажа, че той има своето признато място в историята на българската литература. Малко позабравен до края на 20 век. Но той е отново припомнен през 2005 г. във връзка с честването на 120 години от неговото рождение", каза пред БНР проф. Кирова. 

Какво ще може да се види на изложбата на "Московска" 5 в Държавния централен архив на 14 ноември ще научим от Марио Александров, старши експерт в отдел "Обработка на архивните фондове" в дирекция "Централен държавен архив". 

"На изложбата ще бъдат представени негови документи от личния архивен фонд, които се съхраняват при нас. Ръкописи и чернови на творби, снимки, стихосбирката - "Пред дверите на любимата", а също и документи на неговия внук, който е дарител на ЦДА и на родителите на Минко Попдимитров, каза за "Хоризонт" Марио Александров. 

Архивът е достъпен и в дигитален вариант чрез сайта на Държавната агенция архиви - секция - "Информационна система на държавните архиви".

Изложбата продължава до 21 ноември 2023 г.

В предаването ще чуем и Светла Попдимитрова, едно от децата на Емануил Попдимитров, както и негови стихове в изпълнението на актьора Петър Петров. Записите са от "Златния фонд" на БНР. Актьорът Марин Рангелов прочете стиховете на Андреа Попдимитрова.

В предаването ще чуете и стихове на Емануил Попдимитров и на Андреа Попдимитрова. 
Минко Попдимитров, Андреа Попдимитрова и Марин Рангелов

Минко Попдимитров се дипломира през 1978 год. във ВИИИ „Николай Павлович” / сегашната Националната художествена академия/, специалност „Керамика” при проф. Венко Колев и проф. Георги Коларов. По-ранните му творби са предимно декоративно- монументална керамика, но постепенно пристрастията му се отправят към метала като материал /по-специално към месинга/ и към малката декоративна пластика като творческа форма. Минко Попдимитров е интересен, своеобразен автор, eкспериментатор в битието си като художник.

Андреа Попдимитрова е бивша стюардеса, неуморим пътешественик в същината си и известна поетеса в минали животи. В този живот е романтично меланхолична душа с поетичен дъх. В момента се занимава с организирането на екскурзии и почивки в една агенция, отглежда дъщеря си ,спортува всеки ден преди работа и пише стихове по нощите, когато очите й се затварят и хората не я гледат. Все още се търси по пътя Сантяго де Компостела (мислено), но мисли, че започва да се открива и да харесва това, което трябва да бъде. Една от близките й цели е издаването на втора стихосбирка, след 6 год. пауза. През 2017година тя публикува първата си стихосбирка „Ще се превърна в стих”.

По темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17