Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Централният държавен архив ще представи архивите на Емануил Попдимитров

3
Минко Попдимитров и Андреа Попдимитрова

На 14 ноември в Централния държавен архив ще бъдат изложени архивите на Емануил Попдимитров, поет, преводач, литературен критик, философ, преподавател в Университета и общественик. 

Гости в "Нощен Хоризонт" са неговите наследници –  внукът Минко Попдимитров, художник и правнучката, дъщеря на Минко Попдимитров, Андреа Попдимитрова, която пише стихове. 

"За моя дядо Емануил Попдимитров ми разказваше моята леля Светла Димитрова, а за поезията му мога да кажа, че съм възхитен от лириката му. Първо много харесвах Гео Милев, а след това се насочих към стиховете на моя дядо Емануил Попдимитров, сподели в "Нощен Хоризонт" Минко Попдимитров.

"Аз зная за моя прадядо от баща ми на първо място, но и в училище, когато го изучавахме, бях много горда от този факт, съучениците ми също много се изненадаха от това, че има в класа им близък на поета. А негови стихотворения съм чела от стихосбирките, които имаме в къщи. Образите в неговите стихове сякаш са рисувани с думи, той успява да те пренесе в друго измерение", разказа в "Нощен Хоризонт" правнучката на поета Андреа Попдимитрова. 

За Попдимитров разказа и проф. д.н. Милена Кирова, преподавател в СУ и автор на 3-томното изследване върху Историята на българската литература от Освобождението до Първата световна война. 

"За Емануил Попдимитров мога да кажа, че той има своето признато място в историята на българската литература. Малко позабравен до края на 20 век. Но той е отново припомнен през 2005 г. във връзка с честването на 120 години от неговото рождение", каза пред БНР проф. Кирова. 

Какво ще може да се види на изложбата на "Московска" 5 в Държавния централен архив на 14 ноември ще научим от Марио Александров, старши експерт в отдел "Обработка на архивните фондове" в дирекция "Централен държавен архив". 

"На изложбата ще бъдат представени негови документи от личния архивен фонд, които се съхраняват при нас. Ръкописи и чернови на творби, снимки, стихосбирката - "Пред дверите на любимата", а също и документи на неговия внук, който е дарител на ЦДА и на родителите на Минко Попдимитров, каза за "Хоризонт" Марио Александров. 

Архивът е достъпен и в дигитален вариант чрез сайта на Държавната агенция архиви - секция - "Информационна система на държавните архиви".

Изложбата продължава до 21 ноември 2023 г.

В предаването ще чуем и Светла Попдимитрова, едно от децата на Емануил Попдимитров, както и негови стихове в изпълнението на актьора Петър Петров. Записите са от "Златния фонд" на БНР. Актьорът Марин Рангелов прочете стиховете на Андреа Попдимитрова.

В предаването ще чуете и стихове на Емануил Попдимитров и на Андреа Попдимитрова. 
Минко Попдимитров, Андреа Попдимитрова и Марин Рангелов

Минко Попдимитров се дипломира през 1978 год. във ВИИИ „Николай Павлович” / сегашната Националната художествена академия/, специалност „Керамика” при проф. Венко Колев и проф. Георги Коларов. По-ранните му творби са предимно декоративно- монументална керамика, но постепенно пристрастията му се отправят към метала като материал /по-специално към месинга/ и към малката декоративна пластика като творческа форма. Минко Попдимитров е интересен, своеобразен автор, eкспериментатор в битието си като художник.

Андреа Попдимитрова е бивша стюардеса, неуморим пътешественик в същината си и известна поетеса в минали животи. В този живот е романтично меланхолична душа с поетичен дъх. В момента се занимава с организирането на екскурзии и почивки в една агенция, отглежда дъщеря си ,спортува всеки ден преди работа и пише стихове по нощите, когато очите й се затварят и хората не я гледат. Все още се търси по пътя Сантяго де Компостела (мислено), но мисли, че започва да се открива и да харесва това, което трябва да бъде. Една от близките й цели е издаването на втора стихосбирка, след 6 год. пауза. През 2017година тя публикува първата си стихосбирка „Ще се превърна в стих”.

По темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34