Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща с бедуините, които еднакво скърбят за израелските жертви и тези в Газа

| Интервю
Снимка: Феня и Искра Декало

На 7 ноември се навърши месец от погрома в граничните израелски селища и кибуци край Газа. По местна традиция - и еврейска, и мюсюлманска, се извършва панихида в памет на загиналите. В бедуинския град Раат, който е с 81 000 жители, поменът бе ден по-рано. На площада пред културния дом един от най-големите готвачи на Израел Хаим Коен бе подготвил голям казан с агнешки хамин (нещо като курбан) и всякакви салати. Пред БНР той сподели, че вече месец всеки ден гостува с ястията си на погребения на загиналите по време на погрома хора. Те не са само евреи, а също чуждестранни работници, араби, бедуини, друзи, младежи от цял свят - гости на фестивал за нова музика. 

Кметовете на града, които управляват на ротационен принцип, защото на изборите се оказало, че имат равен брой гласове, разказаха за войната, която е само на няколко километра от техния град, за загиналите и за това, че скърбят не само за бедуините, убити като израелски войници, а и за загиналите от бомбардировките в Газа, защото те също са им близки роднини. 

"Казвам се Саис Абу Сиван и бях първи в ротацията. Падна ми се да ръководя града по време на пандемията, а на колегата - да управлява по време на войната с Хамас в Ивицата Газа. Не е просто. Всеки от нас има роднини или познати, които са били убити, ранени или отвлечени от терористите на онзи злокобен 7.10.2023 от тази страна на границата. Със свито сърце всеки ден се интересуваме дали са живи и здрави роднините ни, които живеят в анклава. Повечето от тях живеят в Рафиях и Ню Рафиях. Научаваме за убити и ранени измежду тях. И тях поменаваме. Имаме и наши деца на фронта, защото бедуините служат в израелската армия. Представяте ли си колко ни е сложно. Не споделям възгледите на Мюсюлманските братя и смятам, че Хамас не цени човешкия живот и трябва да слезе от историческата сцена. Дедите ни са били чергари. За тях не са съществували границите в пустинята. Прочетете историята и ще видите колко те са "измислени". Отскоро водим уседнал начин на живот и затова имаме дори град, като Раат. Като направихме ротацията и вече не съм кмет ръководя бедуинско-еврейското образователно сдружение "Звездите на Негев" в интернат с 240 ученици. Преди да го направим много от бедуинските ученици отпадаха още в началното училище. Открихме подготвителен клас. Сега 85% от завършилите нашето училище продължават да учат висше образование. Парите за него идват не от Емиратите или Саудитска Арабия, а от евреи от Мексико, Франция, Австралия. Нашите възпитаници са търсени специалисти. Безработицата в града спадна от 32% на 8%. Подпомагат ни с милиони шекели да построим нова и модерна сграда на гимназията. Смятам, че това е пътят да превърнем бедуинското общество от племенно в гражданско. В него ще има място за обучение и за деца отвъд измислената граница. 70% от жителите на Рафиях са мои роднини или са от нашето племе. Аз се чувствам израелец. И не искам хамасовците да пробият нашия общ кораб Израел. Той е нужен на нас, но и на тези мои роднини от Газа, които преди войната идваха да работят тук". 

"Казвам се Ата абу Медигас и съм ротационен кмет на Раат. Когато получихме първите съобщения за случващото се на границата с Газа, ни стана ясно, че всички - араби, евреи, християни, будисти сме под мушката на терористите. Съпричастни сме към нечуваната трагедия. Граждани сме на тази страна и съдбата й не ни е безразлична. Спазваме законността. Вярваме в глобалните, общочовешки правила на поведение. Коранът е против жестокостта, която видяхме. Ясно ни е, че след тази толкова набързо сполетяла ни касапница, не можем да изискваме от нашата армия да действа бавно и на части. Никой не изисква от Хамас да е хуманен. В този момент да се критикува израелската армия е неуместно. След войната всички ще сме различни: и арабите, и евреите, и държавата Израел. Сега сме единни, но би било добре единството да се съхрани и след приключване на бойните действия. Седми съм в листата на представената в Кнесета ислямската партия. В парламента влязоха шест души. Дори и да се оваканти място и ми кажат да стана депутат, ще откажа. В момента реална власт имат местните органи и армията. Те ще възстановят разрушеното, ще съхранят запазилото се. Още преди войната подадох възражение от името на бедуините срещу ниския бюджет на общините ни. Мислех, че ще е "глас в пустиня", но подкрепа получихме от неочаквано място. Президентът на Израел Ицхак Херцог, който веднага след погрома ни посети и изказа съболезнования за жертвите и отвлечените от Хамас бедуини. Предполагам, че е използвал целия си авторитет, нищо, че президентът би трябвало да има само представителни функции. Неочаквано получихме по-високи бюджети и за образование, за строителство на скривалища и защитни съоръжения, и повече ваучери за хранителни стоки за социално слабите, а то май всички сме в тази категория. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Георгиев

Марин Георгиев в "Заговорът на мъртвите": Профайлър на литературни характери от близкото минало

Марин Георгиев е автор на книгата "Заговорът на мъртвите" . Той е поет, преводач, журналист по културни и литературни теми, свързваме името му с Литературен форум, той е и с ред създателите на Сдружението на българските писатели през 1994 година, стиховете му са превеждани на много езици . Марин Георгиев има много литературни приятелства и..

обновено на 20.07.24 в 09:50
47-ият Международен летен семинар по български език и култура във ВТУ

Душко Кръстевски: Ще продължаваме да се делим, докато съществува дълбоката държава и при нас, и при вас

С пускане на бели гълъби като послание за мир, с питка и шарена сол в началото на тази седмица беше открит 47-ият Международен летен семинар по български език и култура във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". В него участват 88 българисти от 32 държави. Учителят и преводач от Република Северна Македония Душко Кръстевски е един от доайените на форума..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Откриха най-старото папско седалище в Рим

В Рим бе направено ново и много значимо археологическо откритие – древен папски дворец, наречен "Патриаршията". Откритието е направено при дейности от реконструкцията на площад "Сан Джовани". На бял свят излязоха останките на "Патриаршията" -   първото и най-старо папско седалище в Рим. Наречено е Patriarchio от гръцки и означава..

публикувано на 19.07.24 в 21:40
Зеленски участва на заседание на новия британски кабинет на Стармър

Зеленски призова британския кабинет за разрешение Украйна да нанася удари по руски цели

В историческо обръщение към британския кабинет украинският президент Волидимир Зеленски призова Киър Стармър да демонстрира лидерство, разрешавайки на Киев да нанася удари по руски цели със западни оръжия, предаде агенция ДПА. Украинският президент стана първият лидер от 1997 г. насам, изказвал се на живо на заседание на правителството на..

публикувано на 19.07.24 в 21:23
Йоав Галант

Израел се закани да отвърне на удара от Йемен с дрон в Тел Авив

Израел се закани да отвърне на удара от Йемен, след като снощи голям дрон се взриви в жилищна сграда насред Тел Авив. При атака загина един човек, а други четирима бяха леко ранени. Един човек е убит при предполагаема атака с дрон в Тел Авив Отговорност поеха от бунтовническа групировка хути, която контролира голяма част от Йемен и..

публикувано на 19.07.24 в 20:57

БНБ очаква българската икономика да нарасне с 2,1% през 2024 г.

Българската икономика се очаква да нарасне с 2,1% през 2024 г., като положителен принос за растежа ще окаже вътрешното търсене, докато нетният износ и изменението на запасите се   очаква да имат отрицателен принос.  Това се казва в оповестения днес юнски доклад на БНБ "Макроикономическа прогноза". Вътрешното търсене се предвижда да бъде..

публикувано на 19.07.24 в 20:34
Европейски парлемент

Ясни са комисиите в ЕП с участие на българските евродепутати

Евродепутатът от "Обнови Европа" и член на "Продължаваме промяната" Христо Петров ще бъде член на комисията по култура и образование в новия Европейски парламент, стана ясно от обявеното днес разпределение на парламентарните комисии. Петров е и заместващ член на комисията по заетост и социални въпроси. Най-много редовни членове от..

публикувано на 19.07.24 в 20:13