Трябва да се направи анализ за нужните количества и подобряване на доставките в страната, посочват от Българската асоциация "Диабет".
Организациите настояват, че за да се предотвратят усложненията, институциите трябва да работят за профилактика.
14 ноември е Световният ден за борба с диабета, който има за цел да повиши информираността на обществото по отношение на заболяването.
Около 600 хиляди са пациентите с диабет в България тип едно и две. От тях около 300 хиляди не знаят, че имат това заболяване. В световен мащаб хората с диабет се увеличават сериозно. До 2021 г. са били около 537 милиона, което представлява един на 10 човека. До 2030 година се очаква те да бъдат 643 милиона, а до 2045 година - 783 милиона.
Около 2 000 деца до 18-годишна възраст са с диабет тип 1, около 40 хиляди са с тип 2 на лекарствена терапия и около 100 хиляди са на инсулин, посочи Елисавета Котова – председател на Националната асоциация на децата с диабет.
Според ендокринолога доцент Радка Савова диабетът вече е епидемия:
"Диабет тип 2 при възрастните е над 10% от населението. Детският диабет се утрои в последните 3 десетилетия. Това увеличаване на контингента болни изисква съответно и увеличаване на производството на инсулин, както и на другите препарати за диабет тип 2. От една страна – повишено потребление, от друга страна – недостиг на тези лекарства не само в България".
В последните 6 месеца в България също има проблеми с инсулина. Според Елисавета Котова това е необяснимо.
Доцент Радка Савова апелира: "Нека да се обърнем към вътрешните си резерви – как да разпределяме по-справедливо и по-икономично инсулиновите препарати между нашите пациенти".
Ако се направи гъвкаво изписване на рецепти според нуждите на пациентите, ще се освободят количества, подчерта тя. По думите ѝ размяната на инсулин между пациентите води до влошаване на качествата на препарата.
Според нея трябва да се помисли и за пациентите, които пътуват в чужбина за по-дълго от един месец, да могат да получат предварително нужния им инсулин.
Институциите в лицето на Министерството на здравеопазването и Здравната каса да направят анализ и да подобрят доставките в цялата страна, призова от своя страна Мая Викторова от Българската асоциация "Диабет".
В България когато пациентите навършат 18 години, за да получат сензори и инсулинови помпи, трябва да минават през комисии. В страната има само 3 комисии – две в София и една във Варна – които могат да разглеждат на всеки 6 месеца и да решават кой има право да получи инсулинова помпа, въпреки че лекарят е назначил лечение. Процедурата трябва да се облекчи, смята Елисавета Котова.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...