Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект?

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект и дали това би подобрило бизнес идеите?

Иван Георгиев е от Националната финансово-стопанска гимназия. Физиката е негова страст. Като участник в състезание на фондация "Еврика" е успял да "пресъздаде" огнеупорен материал. Още не го е патентовал, но планира след като го направи да започне бизнес с него. Други национални състезания Иван е печелил с идеи за умни системи за рециклиране.

"Искам с идеите си да помогна на човечеството да се развие", казва ученикът, който все още не е използвал ИИ. Иван е участник във форум за насърчаване на студентското и младежкото предприемачество в България.

"Хората, които се ориентират какво може да направи за тях изкуственият интелект и как работи, ще имат конкретно предимство", смята д-р Албена Антонова от Центъра за технологии на информационното общество, преподавател в Математическия факултет на Софийския университет. Според нея "много роли могат да бъдат делегирани на такива модели".

Албена Антонова

"Стимулирам студентите да използват ИИ и се опитвам да ги обуча как да го използват по най-етичния и най-креативния начин", споделя тя и дава конкретен пример – алтернативни начини как да се открива и пречиства микропластмаса във водни басейни.

"Светът е много голям и широк и те могат да постигнат страхотни резултати, ако мислят смело. България е малка страна, хората мислят в малки мащаби, не са много смели."

Анастасия Якимовска е студентка от Република Северна Македония учи в България компютри. Вече има разработено приложение за ориентиране на родител, който търси за детето си извънкласни занимания. Анастасия използва изкуствен интелект не само за задачите от университета. Признава, че изкуственият интелект ѝ помага за брейнсторминг, защото ѝ дава перспективи, за които не е помислила. Според нея все повече предприемачи ще ползват в бизнеса си ИИ.

Якимовска планира да се върне в РСМ, за да предаде наученото в България там и да създаде стартъп екосистема. По думите ѝ хората не трябва да се плашат от използването.

Албена Антонова отчита, че българските стартъпи в сферата на изкуствения интелект са привлекли инвестиции в размер на близо 1 милиард щатски долара. Не всички 80 възникващи компании в сферата обаче са част от тези инвестиции, а едва 6. Изкуственият интелект сам по себе си не гарантира успеха на предприемаческата идея, не е решение на всички проблеми, нито пък отговорът на всички въпроси.

"Не мога да кажа, че технологиите ще решат нашите проблеми. Ние трябва да си решим проблемите сами, с или без технологиите."

Снимки в публикацията: Добромир Видев, Pixabay

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички, повечето от които - с доживотни присъди за убийства на израелски граждани: евреи, араби, бедуини. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07
Пол Костаби, Paturage (

Странно красиви аномалии от Пол Костаби и други съвременни художници

Риволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..

публикувано на 19.01.25 в 15:12