Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В момента наблюдаваме най-голямото преселение на хора след Втората световна война"

Гералд Кнаус: Драматичните процеси може да доведат на власт евроскептични и пропутински партии в страни от ЕС

| Интервю
Гералд Кнаус
Снимка: Снимка: „Чатъм хаус“

Пряка връзка между възродилия се антисемитизъм и миграционния поток към Европа от предимно мюсюлмански държави видя Ленард Шмид. Не само това обаче е причината за все по-осезаемо променящата се миграционна политика на Германия. След като през 2015 година Ангела Меркел отвори границите, нейните наследници в Берлин прозряха, че дори най-голямата европейска икономика се задъхва под тежестта на милионите бежанци от Близкия изток, Афганистан, Африка и Украйна. Недоволството на германците принуди кабинетът Шолц да търси нов подход, без гласно да признава, че е притеснен от растящата подкрепа за крайната десница. 

Мисля, че в обозримо бъдеще ситуацията ще се изостри,  обясни пред БНР Гералд Кнаус от Европейската инициатива за стабилност.

"В момента наблюдаваме най-голямото преселение на хора след Втората световна война. И причината на първо място е войната на Путин срещу Украйна. Тя далеч не е свършила и не изключвам още стотици хиляди бежанци от там. В същото време броят на мигрантите, които идват в Европа през Средиземно море, продължава да расте.

Към тази картина трябва да добавим политическия аспект. В някои по същество демократични страни членки на ЕС наблюдаваме драматични процеси, които на избори догодина или по-догодина може да доведат на власт откровено евроскептични и пропутински партии. В Австрия това е "Партията на свободата", във Франция е партията на Льо Пен, в Германия - "Алтернатива за Германия" и т.н. Догодина има и европейски избори и такъв рязък завой надясно към крайно дясно, на фона на конфронтацията с Путин и на евентуална изборна победа на Тръмп, може да се окаже опасно.

Но връщайки се на темата "миграция" - не е казано, че броят на хората, които търсят и ще продължат да търсят убежище в Европа, ще продължи да се увеличава, защото преминаването на границата става все по-трудно. Пък и националната политика на страните в ЕС определя колко мигранти ще бъдат приети.

- Реакцията на политиците в голяма част от европейските държави е да затварят границите. В Шенгенското пространство се връща граничният контрол. Исторически погледнато това също не е нищо ново, както пишете в една от книгите си - по време на Втората световна война Швейцария затваря границите и не допуска на своя територия еврейски бежанци. Същото ли се случва и днес?

- Въпросът е в каква Европа искаме да живеем - в Европа, която изхвърля през борда всичките си ценности и се барикадира, затваряйки външните граници? Или все пак ще успеем да ограничим, и дори да изкореним нелегалната миграция, без да се отказваме от идеалите си? Причините за миграция днес не се различават от тези в миналото - война и преследване.

Затова през последните години Европа е приела рекорден брой бежанци - просто около Европа се водят войни. Турция е приела милиони сирийци, защото в съседна Сирия се водеше гражданската война. Сега ЕС е в същото положение спрямо украинските бежанци - Украйна е наш съсед.

- Германия, чиято бивша канцлерка Ангела Меркел отвори границите с прословутото: "Ще се справим" днес очевидно променя либералната си политика по отношение на миграцията, но достатъчно ли е това за да предотврати завоя към крайната десница, за който предупреждавате?

- Не бих искал да предизвиквам излишна паника, но моментът, в който се намираме, е деликатен и ключов. Путин залага много на това Европа да бъде залята от мигранти и това да доведе на власт антиимигрански и антиевропейски партии. Путин имаше пръст в бежанския поток от Сирия към Европа. Сега води брутална война срещу Украйна. Така че трябва да намерим начин да контролираме и да намалим нелегалната миграция, но без да възприемаме "препоръките" на крайнодесните популисти. Защото това, което те предлагат, на практика е отмяна на Женевската конвенция за бежанците и отмяна на записаното в много европейски конституции, че всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.

- Вашата рецепта е споразумения между ЕС и трети страни извън Европа, които да приемат мигранти без право на закрила. Какво точно се има предвид, г-н Кнаус?

- Основната цел е намаляване на мигранския натиск. Т.е. по-малко хора да се отправят по рискования маршрут през Средиземно море например. Това обаче няма да стане със сила. Вместо това на тези хора трябва да им е ясно, че ако нямат право на убежище, ще трябва да останат извън ЕС, в така наречените "трети страни", които са достатъчно сигурни и където отношението към мигрантите е хуманно.

Споразуменията биха включвали, разбира се, финансова помощ за тези трети страни. Или друго, например либерализиране на визовата политика, стипендии за студенти, достъп до трудовия пазар и т.н. Но според мен преди всичко трябва да сме сигурни, че тези трети страни могат да гарантират справедлив процес при разглеждането на молбите за убежище в ЕС. Затова смятам, че ЕС съвместно с Върховния комисариат на ООН за бежанците трябва да започне пилотен проект в Руанда, където да проиграем всичко това, което разказах - от пристигането на нелегалните мигранти до решението по молбите им за убежище.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сирийските християни се събраха в църкви в столицата Дамаск на фона на засилени мерки за сигурност

Сирийските християни се събраха в църкви в столицата Дамаск на фона на засилени мерки за сигурност, предаде Франс прес. Гневни протести имаше вчера в няколко района на Сирия след разпространението на видеозапис, показващ нападение срещу алауитски храм във втория по големина сирийски град Алепо. Един протестиращ е бил убит в Хомс, а други..

публикувано на 26.12.24 в 08:31

Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата

В 15.00 ч., на площад "Независимост" в столицата Фондация "За споделено родителство" организира протест под мотото "Не на родителското отчуждение" и "Да на споделеното родителство". Протестът има за цел да привлече общественото внимание към необходимостта от законодателни промени, които да гарантират равни права на родителите след раздяла и..

публикувано на 26.12.24 в 08:16
Доброволци се опитват да почистят разлелия се нефт близо до черноморския курорт Анапа в Краснодарския край

Руски учени разкритикуваха действията на властите след нефтения разлив в Черно море

Руски учени разкритикуваха действията на властите след нефтения разлив в Черно море, като заявиха че операциите по почистването не са обезпечени с подходящо оборудване, съобщава Франс прес. Преди 10 дни два руски танкера аварираха по време на буря в Керченския проток, който разделя Русия от полуостров Крим. Корабите са превозвали 9200 тона..

публикувано на 26.12.24 в 08:00
Джо Байдън

Байдън: Пентагонът да поддържа оръжейните доставки за Киев след вчерашното мащабно руско нападение

След като мащабно руско нападение порази голям брой украински енергийни обекти на Коледа, американският президент Джо Байдън нареди на Пентагона да поддържа увеличени оръжейни доставки за Киев. Москва определи вчерашното нападение като успешно, след като Киев съобщи за над 180 изстреляни ракети и дронове, много от които са свалени. При..

публикувано на 26.12.24 в 07:48

Възпоменателен митинг край село Могиляне по повод 40 години от смяната на имената на българските турци

С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне ще бъде отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу смяната на имената им. Той ще се проведе близо до мястото, където е издигнат паметник на малката Тюркян, загинала по време на събитията.  На проявата се очакват представители на четирите основни политически..

публикувано на 26.12.24 в 07:40
Чудотворната икона на Пресвета Богородица

Честваме Събор на Пресвета Богородица и почитаме св. Йосиф Обручник

С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и св. Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Затова денят да се приема за Ден на..

публикувано на 26.12.24 в 07:34

Без ток остават редица населени места в страната заради обилния снеговалеж

Заради обилния снеговалеж, от вчера без ток са жители на столичния квартал Драгалевци, вилните зони "Килиите", Симеоново-Драгалевци, "Ярема", както и селата Владая, Плана, Пасарел, Железница, Бистрица. Очаква се електрозахранването да бъде възстановено в 12.30 ч. Без ток са и райони на Ботевград и Враца, като продължава прекъсването на..

публикувано на 26.12.24 в 07:19