Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски специалисти чакат "синя карта" за излизане от Русия. Работи ли добре системата?

| Репортаж
Илия Кръстев
Снимка: Личен архив

Руски висококвалифицирани специалисти искат да използват режима за "синя карта“, за да избягат от Русия. Това заяви Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. 

"Синята карта" беше въведена на европейско ниво заради желанието на ЕС да привлича най-високо квалифицираните специалисти, като осигурява облекчения при пребиваването в ЕС за тях и техните семейства, при сключването на договорите и заплащане. Работи ли добре системата?

1 119 – толкова е броят на издадените "сини карти“ през 22-ра година. Като значителната част от тях - 922 са били новоиздадени. Данните на Националната статистика показват, че е между 2019 и 2021 година общо са издадени около 300-400 "сини карти“. Значителна част от тях също са новоиздадените. 

От началото на воденето на статистиката през 2015-а година данните на НСИ показват, че издаването на сини карти е скочило 11 пътиДанни за издадените сини карти през 2023-а година няма, но данни за това как се прилагат промените по "синята карта“ има.

Председателят на ИКТ клъстера Петър Статев каза наскоро пред "Хоризонт", че продължава да се чака дълго времето за одобрение.  

“Чака се 6 месеца и нагоре. Трябва да се пипне в координацията между институциите, защото българските институции и министерства са отделни кралства“.

Много министерства – МВР, Външно, на Социалната политика и на Електронното управление - имат отношение към прилагането на различни аспекти от процедурата за "синята карта“. Законовите срокове за издаване на необходимите разрешения от българските институции са общо около 3 месеца, припомнят юристи. Но те не се спазват, става ясно от думите на Петър Статев.

"Ако имате познати, може да подбутнете, но това не може да става всеки път. Трябва ни координиращо звено, което да осигури, че взаимовръзката между всички институции, заето в процеса на разрешаване на висококвалифицирани специалисти от страните извън ЕС, трябва да бъдат бързи и ефективни“.

Това казва и Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. Който сигнализира за друг по-интересен проблем, появил се заради войната в Украйна. Руски висококвалифицирани специалисти също искат да използват режима за "синя карта". "Избягалите от режима" руски специалисти обаче са на равно с всички останали, които се борят на пазара в ЕС. Това трябва да се взема предвид при срока за проверките, допълва Кръстев.

Надежда за промяна Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии възлага на възможността за подаване на документи по електронен път. Това е записано в промените за "синята карта“ от януари, но едва през юли Министерството на електронното управление обяви старта на нейното изграждане, което, по думите на фирмата, която го изгражда - "Информационно обслужване“, би ускорила процеса за издаване на синята карта 3 пъти за администрацията и 19 пъти за бизнеса. За да може процедура, която при администрацията сега отнема 14 дни, да стане за 4.  Но към момента Министерството на електронното управление не посочва крайни срокове за завършването на проекта. 

Според "Информационно обслужване“ стартът на системата зависи и от законодателни промени, които да задължат администрацията да използва електронната платформа, да се прави електронна заверка с квалифициран електронен подпис с електронен апостил. Неотдавна, на форум с бизнеса, бившият министър на иновациите и сегашен депутат от ПП-ДБ - Даниел Лорер, призова за ускоряване на прилагането на "синята карта". 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51