Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ могат да се окажат трайно ангажирани в Близкия изток и след войната

Абдулрасул Дивсалар: След 7 октомври ще се помни, че Израел е уязвим

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нападението на "Хамас" над Израел от началото на миналия месец наруши баланса на силите в региона. Дали Иран ще реши да се включи в израелско-палестинската война, зависи от преценката какво може да загуби, ако се намеси, и какво - ако запази сегашната си сдържаност. На този етап от конфликта победителят далеч не е ясен. На пръв поглед, Иран печели от гневната реакция на арабските държави и Турция срещу Израел и САЩ заради кръвопролитието в Газа. Освен това, противниците на Техеран са принудени да изразходват ежедневно огромни средства - единият за бойните операции и поддръжката на над 300 хиляди мобилизирани запасняци, а другият за разполагането на значителни военноморски и военновъздушни сили в Източното Средиземноморие. Но Техеран също е уязвим, смята Абдулрасул Дивсалар от Института на ООН за изследване на разоръжаването (UNIDIR).

"За иранците от този конфликт произтичат множество рискове. Най-големият риск е да загубят някои от участниците в т.нар. Ос на съпротивата - шиитските групировки в региона. Не е ясно и какви мерки ще предприеме Израел, за да възстанови отбранителните си линии след войната", отбелязва той в интервю за предаването "Събота 150".

При пълен разгром на "Хамас" Иран може да загуби не само ценен съюзник сред палестинците, но и авторитета си пред останалите свои последователи в региона.

"Най-трудното за иранците сега е как да поддържат тези групировки, без да се окажат въвлечени в по-широк конфликт. И в същото време в Арабския свят да не остане впечатлението, че Техеран е изоставил съюзниците си. Затова се опитва да постави един вид дипломатически чадър над тези групи - да привлече международното внимание, политическа и хуманитарна подкрепа за тях. В същото време се опитва да им помогне, като подобри командната им структура, да изгради от тях обединен и дееспособен фронт срещу Израел и Съединените щати."

Израел бе нападнат на 7 октомври от "Хамас" видимо без знанието на Техеран, потвърждават многобройни източници. Когато прие Исмаил Хания в началото на този месец, аятолах Али Хаменей му даде да разбере, че не бива да разчита на пряка интервенция на Иран във войната, съобщава Ройтерс. Сигналът бе разбран от другите членове на Оста. Когато обстрелват с дронове и ракети американските бази в Ирак или израелското пристанище Ейлат, "Хизбула" в Ливан и Сирия, "Катаиб Хизбула" в Ирак, хусите в Йемен, изглежда, предпочитат да действат в съгласие с иранците.

"Подкрепата им не означава, че контролират целия процес на вземане на решения в тези групировки. Оста е автономна мрежа. Всеки участник има собствен модел на осмисляне и реакция на събитията, собствен политически интерес, който се определя от средата, в която този участник се намира. "Хизбула", например, мисли и действа в зависимост от политическата динамика в Ливан", обяснява Дивсалар.

"От самото начало на конфликта ирански командири пътуват в Ливан, срещат се редовно с представители на "Хизбула" в опит да формират единен подход. И успяват. Виждаме какво се случва в Ирак, Сирия, Ливан. Въпросните групи действат много премерено, за да дадат да се разбере, че макар и да не искат война, са готови за бой. На практика всички те работят в тандем, за да увеличат възпиращия фактор, точно както Техеран иска", подчертава той.

Дим се издига над бежански лагер в Западния бряг след рейд на израелски военни, 18 ноември 2023 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Важна роля за ограничаване на географията на конфликта в границите на Израел и Газа изигра решението на американския президент Джо Байдън да изпрати в региона самолетоносачите "Джералд Форд" и "Дуайт Айзенхауер". Пределно ясният сигнал от Вашингтон накара Техеран да избере курса на ограничаване на рисковете, коментира Абдулрасул Дивсалар. Въпросът, който вълнува не на последно място Русия, Украйна и Европа, е колко дълго Съединените щати ще продължат да насочват значителна част от ресурсите си към Близкия изток:

"Това опира до възможностите на Съединените щати, които са ангажирани едновременно с Украйна, Източна Азия и Близкия изток. Тази игра ще става все по-значима с течение на времето и победителят в нея ще е този, който ще е в състояние да вложи повече ресурси. За американците ще е трудно да поддържат всички тези войски, които пратиха в Близкия изток, но и за иранците няма да е лесно да държат армията си в пълна готовност."

По-сериозният ангажимент на Съединените щати към региона може да не приключи с края на сегашната война. Под каква форма ще бъде този ангажимент, ще зависи от развръзката на конфликта и от следвоенните нужди на американския съюзник.

"Израел претърпя тежък удар. Положението отпреди 7 октомври няма как да се върне, дори ако "Хамас" бъдат напълно унищожени. Това, което ще се помни, е, че Израел е уязвим и че дори притежаването на ядрено оръжие (непризнато официално) не го предпазва от война. Израелците ще се опитат да изградят нова концепция за възпиране на враговете си. От тази концепция ще зависи и дългосрочното разполагане на техните съюзници - американците, в региона", изтъква Дивсалар.

Иранското ръководство също трябва да преосмисли начините как да пази интересите си, като се пази от пряк сблъсък с Израел и САЩ. Хипотетична възможност е да направи последната крачка към създаване на атомна бомба, но това - поне според Дивсалар - е слабо вероятно.

"Мисля, че иранците ще продължат да се уповават на Оста на съпротивата и на конвенционалните си способности, които развиха през последните години, т.е. на балистичните ракети и дроновете. Няма причина да се отказват от този модел, защото моделът работи. (…) Зависи също от това как Израел ще реагира през следващите години. Струва ми се обаче, че самите израелци трябва да се съобразяват с доста ограничения и изпитват неувереност в собствените възможности. Това може да ги отклони от рискови стратегии по отношение на Иран."

Друга възможност за Иран да увеличи възпиращите си способности е като увеличи военно-икономическото си сътрудничество с Путин, но "Иран едва ли ще достави на Русия по-разрушителни оръжия, като например балистични ракети. Първо, защото не е сигурен дали ще получи достатъчна отплата от Москва, и, второ, защото не иска да предизвиква Европа. Предполагам, че няма да видим нещо по-различно от доставките на дронове за руската армия и технологии като фабриката за безпилотни апарати източно от Москва", казва още анализаторът.

Руско-иранското сътрудничество, доказало се така разрушително за Украйна в бомбените кампании от миналата зима, изглежда ще продължи да крепне, но това не е предрешено. Ще зависи много от това дали Москва, притисната от санкциите и от украинската офанзива, ще е в състояние да задоволи потребностите на Техеран, посочва в заключение Дивсалар.

"Иранците например още чакат изтребители Су-35, а те не са доставени. Ако Техеран сметне, че облагите, които получава, не са достатъчни, не изключвам възможността да започне да преосмисля отношенията си с Русия."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27

ВСС отложи произнасянето си по сигнала на съдия Тодоров за натиск от прокуратурата

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от..

публикувано на 11.02.25 в 13:07
Премиерът Росен Желязков с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Париж, 11 февруари 2025 г.

Росен Желязков пред Джей Ди Ванс: Партньорството между САЩ и България трябва да се задълбочи

Задълбочаването на стратегическото партньорство между САЩ и България трябва да бъде първостепенна задача пред нашите нови правителства. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на кратка среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Двамата разговаряха в рамките на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж...

публикувано на 11.02.25 в 12:52
В сградата на МВР се отбелязва денят на европейския номер за спешни повиквания 112.

Повече фалшиви сигнали на тел. 112 през 2024 г.

През 2024 г. броят на фалшивите повиквания на тел. 112 е по-висок спрямо предходната година. Това съобщи Марина Велинова, директор на Националната система 112. Приетите повиквания за изминалата година са над 3 милиона. Велинова допълни, че има и обаждания от чужбина: "Тази година имаме леко завишение на сигналите с около 9%, като..

публикувано на 11.02.25 в 12:44

Сръбските студенти продължават с протестните походи

Студенти от сръбския град Ниш тази сутрин тръгнаха пеша към Крагуевац, Централна Сърбия, където в събота ще се състои пореден протест с искане да бъдат установени виновните за рухването на козирката на жп гарата в Нови Сад миналата година, отнело живота на 15 души, съобщават сръбските медии. Протестите в Сърбия продължават Същевременно..

публикувано на 11.02.25 в 12:41

Нов директор на енергийната борса

Енергийната борса има нов изпълнителен директор. До провеждане на конкурс за поста ръководството се поема от юриста Диан Боев.  От Българската фондова борса не съобщават причината за смяната на досегашния директор Константин Константинов.  Константинов заемаше поста от създаването на борсата до сега. Работата на енергийната борса е изключително важна,..

обновено на 11.02.25 в 12:21
Борис Бонев

Борис Бонев: Ремонтът на улица "Опълченска" в София ще продължи

Ремонтът на улица "Опълченска" ще продължи, категоричен е председателят на групата на "Демократична България - Продължаваме промяната - Спаси София" Борис Бонев. Проблеми с качеството на настилката са установени в средата на януари и те ще бъдат отстранени за сметка на строителя. По думите на Бонев действията на държавата са умишлени,..

публикувано на 11.02.25 в 12:08