Президентът Румен Радев смята, че е дошло време да се търси мирно решение за войната между Русия и Украйна чрез дипломатически и политически средства, но без да се отстъпва пред агресора. Държавният глава участва в конференция "Войни и мир: ще дойде ли времето на дипломацията?", организирана от Института за икономика и международни отношения и фондация "Фридрих Еберт".
"Истинската сила и ефект на дипломацията е, когато тя идва преди бомбите, а не след опустошенията и жертвите", посочи президентът Румен Радев и допълни, че светът се преформатира бързо - сложен преход, в който войната се връща като средство за решаване на противоречия и то в Европа:
"Нашата цел е незабавното възстановяване на мира и в Европа, и в Близкия изток, и гарантирането на нашата сила".
Постигането на тази цел минава през обективен анализ на войната на Русия в Украйна. Позовавайки се на позиции на западни политици и военни анализатори, Радев посочи, че и двете страни в конфликта са допуснали стратегически грешки, като най-тежката е при контранастъплението на Украйна:
"Бях убеден, че точно преди това контранастъпление е времето за сядане на масата за преговори. Украйна беше в подем и аз дори го споделих с президента Зеленски, който точно в началото беше тук, и споделих, че единственият начин е по-бързо да се седне на масата за преговори и да се помисли за рационална формула за мир. Когато нямаш някакво съществено технологично предимство, едно настъпление се превръща в хазарт. Ние сега гледаме резултатите. Цената до момента е около 100 000 жертви само от украинската страна, само за това контранастъпление".
В момента е трудно конфликтът да бъде решен по дипломатически път, защото Русия усеща военен подем и отхвърля възможностите за преговори:
"И трябва да се намери такава разменна монета, която да гарантира сигурността и на двете страни. Трябва да търсим отговора за основите на новата архитектура за сигурност - и европейска, и световна. Трябва да приемем, че наистина е дошло времето за търсене на мир чрез дипломатически и политически средства. В никакъв случай това не означава отстъпление пред агресора".
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..