Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Контохов празнува рожден ден два пъти в годината

Борис Контохов
Снимка: Държавен архив в Габрово
Ще ви срещнем с един кореняк габровец, чиято фамилия е известна и тачена в града. Той е на 92 и въпреки годините си притежава завидна жизненост и свежа памет. С Борис Контохов в рубриката „Горещи сърца“ разговаря кореспондентката ни Велина Махлебашиева.

"Срещам се с Борис Контохов по време на престоя му в Габрово, където той остава за по няколко седмици в годината, защото макар да е живял повече в Германия отколкото в България, родното го тегли и връща вкъщи. 92-годишният ми събеседник е роден в Царство България в семейството на търговец. Поколения габровци помнят магазина на Пенчо Контохов за колониални стоки на „Радецка“ – главната, днес пешеходна улица на Габрово. Дядото на Контохов е бил опълченец, бранител на връх Свети Никола. Борис е в прогимназията когато идва 9 септември 1944-а година. Животът на семейството се променя, магазинът на баща му е одържавен, а момчето, което за комунистическата власт е буржоа, кандидатства в Софийската политехника, но въпреки отличната оценка не му позволяват да следва. Според тогавашния началник на отдел „Кадри“ в Общината трябвало да поработи няколко години в производството „за да се разбере живота на работническата класа, тогава да се следва“. Две години след това обаче Борис е приет в Софийския университет, където завършва „Математика“. След дипломирането си работи като учител в Механотехникума в Габрово, а след това става първият редовен асистент по висша математика в тогавашния машинно-електротехнически институт в града, днес Технически университет. Междувременно се жени за полякиня от немски произход и стават родители на момче, а преди близо 50 години се изселват в Дармщадт, Германия.

Обича общуването, говори много, както сам признава, но има какво да разкаже, а в областта на вокалното изкуство притежава енциклопедични познания.

В Германия Борис Контохов работи в сферата на програмирането и анализа на процеси и системи, като участва в разработването на приложен софтуер за бизнеса. Не спира да се интересува от музика и да чете музикална литература, като най-вече се изкушава от оперното изкуство. След пенсионирането се посвещава на хобито си и започва да събира информация за български оперни певци, диригенти и композитори, чийто изяви са отразени в немскоезични издания. Като вдъхновен ценител и редовен посетител в европейските концертни зали провежда собствени проучвания и създава богат архив. През различни канали се наслаждава на оперни изяви в целия свят.  Започва да публикува своите „оперни истории“ в социалните мрежи, а преди пет години създава и свой оперен блог operastars.de, в който могат да бъдат намерени 650 статии, написани на български език, и повечето артисти, за които е писал, са българи.

Контохов споделя и богатите си впечатления от световната оперна сцена. По думите му, намаляването на интереса към оперното изкуство е валидно за целия свят.

Интересно ми беше също да науча, че празнува рождението си два пъти в годината. Така решил, откакто станал на деветдесет, – да отбелязва датата на рождения си ден и още веднъж, когато навършва - и половина".

Репортаж на Велина Махлебашиева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15