Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов за "Сплетител на бунтовния дух", посветена на Кръстьо Пишурка

4
Юлий Йорданов
Снимка: Станислава Пирчева

Той е една от големите фигури, които не са от висотата на Ботев, но имат своето историческо значение за развитието на нашата култура. Един от основоположниците е на Хасковската поезия, която има много голямо значение за развитието на българската литература. Той е преводачът на „Многострадална Геновева“ и учителят, който воюва за равноправно образование на момичета и момчета в българското училище. Той е Кръстьо Пишурка - даскал, поет, преводач, основоположник на театралното и читалищно дело у нас.

„Този именит син на Враца е роден от средна ръка по положение, но будни по дух родители – еснафи. Баща му Стоян Пишурката е бил много близък приятел и сподвижник на големия тогава борец за духовно и политическо освобождение на България – Димитраки Хаджи Тошов. За дядо Стоян Пишурката – тогавашният виден учител Константин Огнянович казва, че много често го е виждал „глава до глава” с часове да разговарят с Димитраки по народни работи. Следователно закръмката му е била народностна.” 

Откъсът е от книгата "Сплетител на бунтовния дух" посветена на Кръстьо Пишурка. 

Автор на книгата е Юлий Йорданов - специален гост в "Нощен Хоризонт".

Журналистът писател, който не за първи път ни среща с героите на Северозапада, издаде книгата по случай 200-годишнината от рождението на възрожденския просветител, книжовник и общественик.

Юлий Йорданов

"Кръстьо Пишурка е бил млад човек със солидно образование. Заради неговото ученолюбие са му предвиждали да стане образцов администратор, чиновник в Османската империя, знаел е 6 езика.

Знанието на езици и неговата харизматичност са показвали, че той може да стане и дипломат, но той като един горещ родолюбец се завръща в родната Враца, за да даскалува, разказа за "Нощен Хоризонт" Юлий Йорданов.

"И не само да преподава, но и да направи реформаторски промени в тогавашната система на образованието, посочи още Йорданов.

Представяния на единственото и най-мащабно издание за Кръстьо Пишурка до края на годината ще има в Кърджали, Лом и в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София.

Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика. Творческата му дейност започна в ломския вестник “Народна трибуна”, на чиито страници печати първите си литературно-критически статии, краеведски изследвания и белетристични творби, за да премине по-късно в областните вестници “Септемврийско дело”, “Дело”, “Вселена” и “Монт-прес”. В последния е отговорен секретар и отговорен редактор. 

Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. 

Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” – най-високото отличие за педагогическа и културна дейност в Лом, Управителният съвет на фондация „Младен Младенов за развитие на Северозападна България – 2015” удостои на 3 март 2017 година Юлий Йорданов с почетното звание „Народен духовен крепител на Северозападна България” за изключително активната му родолюбива обществена дейност за развитието на Лом и Северозападна България. 

Носител на почетната грамота на Съюза на българските писатели. Носител на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Носител на най-високото отличие на Съюза на българските журналисти – почетната значка „Златното перо“. На 3 ноември 2023 година министърът на културата Кръстю Кръстев му връчва най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век” - печат на Симеон Велики" (златен).


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46