"Епиграфиката е наука за разчитането на древни и антични надписи върху камъни, мозайки, плочи, стени и др. и за дигитализирането на тези надписи, каза в "Нощен Хоризонт" д-р Николай Шаранков.
"Името е произлязло от старогръцката дума "епиграфе", което означава "надпис". Още от древността е имало хора, които са се интересували от надписи, пример за това е Полемон от Троя, който през елинистическата епоха обикаля гръцките градове и събира древни надписи. Тогава хората са му се чудели и са го нарекли Стелокопас , този "който чопли из камъните", разказа още Шаранков.
По думите му след това интересът към паметниците от миналото замира, за да се възроди през Ренесанса в Италия и Германия.
Първите проучвания на надписи от нашите земи за дело на заподноевропейски пътешественици през 15 - 16 век.
А едва през 19 век и наши местни дейци започват да се интересуват от надписите и започват да ги публикуват. Първият, който по сериозно извършва тази дейност е Константин Иконом, учител от Пловдив.
През 1819 г. той издава книга - описание на Пловдивската епархия, в която е дал и сбирка с няколко надписа от древния Филипопол.
Д-р Николай Шаранков е асистент в катедра “Класическа филология” на СУ “Св. Климент Охридски”, изследовател-епиграф в Национален археологически институт с музей към БАН, експерт.
В изследванията си се занимава с античните надписи от територията на България, културната и социалната история на българските земи през Античността, просопографията на балканските римски провинции, историята на гръцкия и латинския език.
"От 1921 г. в Софийския университет имаме специалността "Класическа филилогия", като Епиграфика се изучава още тогава, посочи в "Нощен Хоризонт" д-р Димитър Илиев.
Д-р Димитър Илиев е главен асистент в катедра „Класическа филология“ при СУ „Св. Климент Охридски“, доктор по старогръцко езикознание и магистър по компютърна лингвистика. Научните му интереси са в областта на гръцката поезия, гръцкото и латинско езикознание, късната античност и дигиталната хуманитаристика.
"Епиграфика" се изучава още от първия випуск на СУ „Св. Климент Охридски“, от само създаване на университета.
В трети курс първият випуск на висшето училище са имали курс по епиграфика, водени от Вацлав Добруски, който е и създателят на Националния архелогически музей, допълни ще д-р Шарков.
Още по темата в звуковия файл.
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..