Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шаранков и д-р Димитър Илиев за първите документирани древни надписи по нашите земи

Епиграфиката - разчитане на древни и антични надписи

4
Снимката е илюстративна
Снимка: Личен архив на доц. Любомир Цонев

"Епиграфиката е наука за разчитането на древни и антични надписи върху камъни, мозайки, плочи, стени и др. и за дигитализирането на тези надписи, каза в "Нощен Хоризонт" д-р Николай Шаранков.

"Името е произлязло от старогръцката дума "епиграфе", което означава "надпис". Още от древността е имало хора, които са се интересували от надписи, пример за това е Полемон от Троя, който през елинистическата епоха обикаля гръцките градове и събира древни надписи. Тогава хората са му се чудели и са го нарекли Стелокопас , този "който чопли из камъните", разказа още Шаранков.

По думите му след това интересът към паметниците от миналото замира, за да се възроди през Ренесанса в Италия и Германия.

Първите проучвания на надписи от нашите земи за дело на заподноевропейски пътешественици през 15 - 16 век.

Форум 

А едва през 19 век и наши местни дейци започват да се интересуват от надписите и започват да ги публикуват. Първият, който по сериозно извършва тази дейност е Константин Иконом, учител от Пловдив.

През 1819 г. той издава книга - описание на Пловдивската епархия, в която е дал и сбирка с няколко надписа от древния Филипопол. 

Д-р Николай Шаранков е асистент в катедра “Класическа филология” на СУ “Св. Климент Охридски”, изследовател-епиграф в Национален археологически институт с музей към БАН, експерт. 

В изследванията си се занимава с античните надписи от територията на България, културната и социалната история на българските земи през Античността, просопографията на балканските римски провинции, историята на гръцкия и латинския език.

Д-р Димитър Илиев д-р Николай Шаранков (от ляво на дясно)

"От 1921 г. в Софийския университет имаме специалността "Класическа филилогия", като Епиграфика се изучава още тогава, посочи в "Нощен Хоризонт" д-р Димитър Илиев.

Д-р Димитър Илиев е главен асистент в катедра „Класическа филология“ при СУ „Св. Климент Охридски“, доктор по старогръцко езикознание и магистър по компютърна лингвистика. Научните му интереси са в областта на гръцката поезия, гръцкото и латинско езикознание, късната античност и дигиталната хуманитаристика.

"Епиграфика" се изучава още от първия випуск на СУ „Св. Климент Охридски“, от само създаване на университета. 

В трети курс първият випуск на висшето училище са имали курс по епиграфика, водени от Вацлав Добруски, който е и създателят на Националния архелогически музей, допълни ще д-р Шарков.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04