Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще остане ли град Мартен, Русенско без поща?

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

Има опасност пощенският клон в град Мартен, Русенско, да бъде закрит. Тази вероятност се оказва, че тревожи повече от 250 възрастни хора от градчето, които всеки месец на седмо число се нареждат на опашка за пенсиите си. Какъв е проблемът и какви са сигналите за тревога, обясни за "Закуска на тревата" кметът Димо Тонев.

"Сигналите започнаха, когато се обяви търгът за помещение за отдаване под наем на част от общинска собственост, където се намира сградата на кметство Мартен за досегашната поща, където се намира, в началото на годината. 

На насрочения търг отидох в пощата, за да им кажа, че не са си подали документите за търг, че ще изпуснат срока, казаха ми, че не е моя работа, после се разбра, че никой не се яви на първата дата за търга, включително и пощата. Където аз съм дал становище за отдаване пон наем на това помещение...

Така стана и с насрочената втора, те пак не подадоха, само едно друго лице си е подала последния ден документите и тя го печели. И тогава започнаха мъките до ден днешен..., поясни за БНР кметът.

Конфликтът в тази ситуация произтича от факта, че "Български пощи" не са равнопоставен играч в една съвсем пазарна ситуация. Мартен има авторитета на престижно място за живот и цените на имотите са в горните граници за района. От другата страна е държавно дружество, чиято социална функция е поставена на първо място. Решение все пак има, каза за "Хоризонт" регионалната ръководителка на пощенци Райна Антонова.

"Помещение има, намерено е, вървят преговори, ще се нанасем в новото помещение. Искахме малко повече съдействие от кмета, което не получихме

Да, новото помещение е на втория етаж е, по неудобно е, но не е изключение, да за възрастните хора ще по-неудобно, каза тя.

В Мартен живеят около 6000 души и пощата не е единствената им връзка със света, но пощата си остава един от ясните знаци, че наоколо има живот. Надеждата на всички ни е модернизацията в "Български пощи" да се случи и да предлага както пенсии на ръка, така и най-съвременни технологични решения.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09