Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще остане ли град Мартен, Русенско без поща?

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

Има опасност пощенският клон в град Мартен, Русенско, да бъде закрит. Тази вероятност се оказва, че тревожи повече от 250 възрастни хора от градчето, които всеки месец на седмо число се нареждат на опашка за пенсиите си. Какъв е проблемът и какви са сигналите за тревога, обясни за "Закуска на тревата" кметът Димо Тонев.

"Сигналите започнаха, когато се обяви търгът за помещение за отдаване под наем на част от общинска собственост, където се намира сградата на кметство Мартен за досегашната поща, където се намира, в началото на годината. 

На насрочения търг отидох в пощата, за да им кажа, че не са си подали документите за търг, че ще изпуснат срока, казаха ми, че не е моя работа, после се разбра, че никой не се яви на първата дата за търга, включително и пощата. Където аз съм дал становище за отдаване пон наем на това помещение...

Така стана и с насрочената втора, те пак не подадоха, само едно друго лице си е подала последния ден документите и тя го печели. И тогава започнаха мъките до ден днешен..., поясни за БНР кметът.

Конфликтът в тази ситуация произтича от факта, че "Български пощи" не са равнопоставен играч в една съвсем пазарна ситуация. Мартен има авторитета на престижно място за живот и цените на имотите са в горните граници за района. От другата страна е държавно дружество, чиято социална функция е поставена на първо място. Решение все пак има, каза за "Хоризонт" регионалната ръководителка на пощенци Райна Антонова.

"Помещение има, намерено е, вървят преговори, ще се нанасем в новото помещение. Искахме малко повече съдействие от кмета, което не получихме

Да, новото помещение е на втория етаж е, по неудобно е, но не е изключение, да за възрастните хора ще по-неудобно, каза тя.

В Мартен живеят около 6000 души и пощата не е единствената им връзка със света, но пощата си остава един от ясните знаци, че наоколо има живот. Надеждата на всички ни е модернизацията в "Български пощи" да се случи и да предлага както пенсии на ръка, така и най-съвременни технологични решения.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55