Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В стария турски конак, дело на майстор Колю Фичето е изработен първият национален документ, известен като Търновската конституция

Емблематичният музей „Възраждане и Учредително събрание“ с нова визия и блясък

Музей „Възраждане и Учредително събрание“
Снимка: Здравка Маслянкова

Емблематичният за Велико Търново и за България музей „Възраждане и Учредително събрание“ си върна блясъка от времето, когато прочутият майстор Колю Фичето го съгражда за конак, а после в тази сграда е приета Търновската конституция.

За 37 месеца приключи ремонтът и обновяването на сградата. Бяха вложени над 3 милиона и 200 хиляди лева. Предстои възстановяване на музейните експозиции и отварянето на музея за посетители.

Старият турски конак, съграден от Уста Колю Фичето през 1872 година в Търново, е станал свидетел на всички най-важни събития от възраждането на третата българска държава. От 1985 година в него се помещава музей „Възраждане и Учредително събрание“.  

Защо този архитектурен паметник е знаково място не само за Велико Търново, а и за България, разказа за "Рано в неделя" д-р Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново: 

„Като започнем от това, че най-изявеният майстор строител Устабаши Колю Фичето от епохата на българското Възраждане е построил сградата, от това, че най-големият български революционер Васил Иванов Кунчев – Левски, след като е арестуван в Къкрина е доведен тук и тук е разпознат. 

След това в тази сграда са се случили куп събития от историята на нова, възстановена България. Тук заседава Първото учредително и Велико народно събрание, в продължение на около три месеца е изработен първият национален документ, известен като Търновската конституция. На 17 април тук е избран и първият български монарх след Средновековието – княз Александър Първи Батенберг, получи прозвището Български“. 

Сградата на Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново беше реконструирана по ОП „Региони в растеж”. Над 2,385 милиона лева са европейските средства, 700 000 лева са  през Фонда на фондовете  и 166 000 лева са собствен принос на Общината. Ремонтът продължи не 30 месеца, както беше планирано, а 37 месеца. През това време се промени и бюджетът на проекта с близо 400 хиляди лева, заради инфлацията и поскъпналите материали и труд. 

Проектът беше труден за изпълнение, коментира заместник-кметът на Велико Търново по ТСУ проф. Георги Камарашев. Музеят вече е с удостоверение за въвеждане в експлоатация, поясни Мариела Цонева, директор на общинската дирекция по европейските проекти, напълно са подменени всички инсталации, въведени са мерки за енергийна ефективност, допълни Динко Кечев, директор на общинската строителна дирекция: 

„Сградата трябваше да запази своя автентичен вид, но паралелно с това трябваше да бъде модернизирана по изискванията и по новите стандарти за енергийна ефективност, за осигуряване на достъп за лица с увреждания и други изисквания на ЕС“, заяви проф. Камарашев. 

„Подменена е дограмата, цели 244 прозореца, всеки един е с различни размери, направен качествено. Обновяване на помещенията вътре и самият покрив са направени изцяло ремонти“, посочи Кечев. 

„Дейностите бяха за подобряване на условията за достъп, за подобряване на качеството на услугите, създаване на предпоставки за допълнителни собствени приходи. Модерна среда в историческа сграда и паметник на културата. Учениците и студентите да могат да провеждат тук занятия и лекции по история в тази забележителна сграда“, допълни Цонева.  

Изключително богат е музейният фонд. Започва поетапното възстановяване на експозициите, за да може след няколко месеца музей „Възраждане и Учредително събрание“ да посреща отново туристи, заяви музейният директор д-р Иван Църов. Един от най-емблематичните експонати е звънецът на първите законотворци, приели Търновската конституция. 

„Най-ценното нещо, звънецът, който е символ на съвременната българска държавност. Имаме екземпляри от Търновската конституция. Тук са представени и революционните борби, които довеждат до възстановяването на българската държава. Тук са представи и редица етнографски предмети, свързани с късното Средновековие и занаятите, които са били упражнявани в Търново през 15-19 век. Имаме втората по големина иконна сбирка в страната. Представени са около 120 икони от нея в експозицията. Има какво да се види и всички са добре дошли“, каза д-р Църов.  

Все още не е ясно дали за тази Коледа или догодина за Великден музеят ще приема отново туристи, всичко зависи колко бързо ще бъдат подредени експозициите, чиито предмети отново трябва да минат през лабораториите. 


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12