В България не се провежда масов скрининг за откриване на някои от най-разпространените видове ракови заболявания. Липсва организация за пътя на пациента от установяване на проблем при личния лекар до диагностицирането и прилагането на лечение. Тези проблеми бяха поставени по време на форум за прилагането на Националния план за борба с рака.
Скрининг за рак на гърдата у нас няма - твърдението е д-р Иво Гергов, завеждащ образната диагностика в Специализираната онкологична болница в София и основател на Българското дружество по образна диагностика на гърда. По думите му институциите, от които зависи, не са създали административните условия да има качествена ранна диагностика.
Дали се прави скрининг за различни заболявания в България – на този въпрос отговори заместник здравният министър Михаил Околийски:
"Този скрининг, който се прави в България, не изпълнява истински условията на това как се прави скрининг, защото той се прави за определени възрастови групи, по пол и т.н., за него се инвестират средства, които се отчитат, за да може след това да се отчетат и резултатите. Предстои да се вкара ред в цялата работа".
Върху необходимостта от масов скрининг за рак на дебелото черво наблегна д-р Стефан Митев, гастроентеролог в Университетската болница "Свети Иван Рилски". Той разказа историята на колега-лекар, който се прегледал без никакви оплаквания и с изследвания в норма, но при него е установен рак в четвърти стадий.
Ракът на шийката на матката у нас все още се открива в късен стадий и страната ни е на второ място по смъртност от този вид рак след Румъния, припомни проф. Савелина Поповска, патолог в Университетската болница в Плевен. Според нея въпреки че се прави нещо, резултатите са лоши, което означава, че или се прави на хартия, или не се прави както трябва.
За профилактичните изследвания при различни специалисти, за които се говори от няколко месеца, не е редно да се хвърля вината върху пациентите заради липсата на интерес, посочи от своя страна д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар. По думите й някои изследвания изискват влизане в болница и за да станат по-търсени, трябва да се изнесат в извънболничната помощ. Нужна е също ясна организация за пътя на пациента.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..
Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск". "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието. Комисията по здравеопазване..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..