Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Държавата ни не може да инвестира ефективно"

Руслан Стефанов: България би трябвало да е наясно, че задлъжняването е най-бързият път към загуба на суверенитет

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: Савина Спасова
България би трябвало да е една от страните, които са най-наясно, че задлъжняването е най-бързия път към загубата на суверенитет. Това обясни пред БНР Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.
Той коментира бюджетната криза в Германия и необходимостта от дебат по темата в Европа. 

Миналата седмица Конституционният съд на Германия излезе с решение, което хвърли най-мощната икономика в ЕС в бюджетна криза. Съдът постанови, че правителството незаконно прехвърля 60 милиарда евро от стар фонд за преодоляване на последствията от пандемията за финансиране на проекти за модернизация на индустрията. Мотивът на магистратите беше, че прехвърлянето на средствата не покрива конституционните изиквания за спешно ново поемане на дълг. Правителството се изплаши, че това е само първата стъпка от блокирането на още подобни фондове. Най-големият е този за икономическа стабилизация, възлизащ на 200 милиарда евро. 

"Дискусия за новия дълг и причините за поемането му тече както в Германия, така и в Европа", обясни Стефанов.

"Той тръгна в Герамия след банковата кризата от 2008-2009 г, когато всички правителства в Европа направиха огромни кризисни вливания в банковата система, возещи до експлозия на държавните дългове. 

Тогава започнаха идеите за взимането на общ дълг на европейско ниво. ЕЦБ се намеси много сериозно. Тогава германският законодател взе решение да не може правителството на годишна база да взима допълнителен дългов ресурс повече от 0.35% от БВП. Това е доста ограничаващо условие, особено когато има кризи.

В законадателството обаче е предвидена и възможност правителството да избягва тази дългова спирачка".

В Германия следва сериозен политически дебат, посочи експертът. 

"Той вече се отвори и засяга две основни теми. Едната е конкретният казус – германското правителство трябва да обоснове по-добре необходимостта от тези пари. Второто ниво на дискусия, което засяга Европа, е за цялостното премахване на тази спирачка. Този дебат е по-дълъг. Това би било голяма промяна, тъй като ще се промени цялостната идеология, която имаше до момента в Германия и в ЕС за ограничаване на бюджетните разходи.

Страните от юга и Франция настояват да няма такива. Покрой корона кризата те  бяха многократно нарушени. 

Възнамеряваше се отново да започне затягане на режима, но очевидно е много трудно да се види такова желание на европейско и национално ниво за затягане на коланите".

"Германската икономика е в криза. Това означава ,че европейската икономика вероятно ще влезе в забавяне и ще има повече искания за държавна намеса по отношение на инвестициите", обясни още Стефанов. 

Такъв дебат би трябвало да се води и в България, като част от Европа, посочи експертът. 

"В България също има подобни ограничения по Закона за публичните финанси. Те са 0.5% от БВП и изискват обосновка.  През последните години 3-4 години беше особено драматично, тъй като се премина към много дефицитни бюджети. Голямата разлика с Германия е, че липсва такъв съд, който да прегледа внимателно решенията на правителството и да види дали добре е обосновало необходимостта от по-творческо разглеждане на бюджетните дефицити.

Страната ни е в много добро състояние от гледна точка на дълга, но в същото време трябва да сме много внимателни за какво се отделят тези допълнителни средства. Не обходимо е да са добре премислении инвестиции. Ясно е обаче, че българската държава не може да инвестира ефективно". 

Цялото интервю на Деян Йотов с Руслан Стефанов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45
Изглед към Единбургския замък, Шотландия.

Във Великобритания планират въвеждане на туристическа такса

Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..

публикувано на 25.11.24 в 09:35
Сократис Фамелос

Сократис Фамелос е новият лидер на СИРИЗА

Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката опозиционна партия СИРИЗА. Той обяви, че ще промени приоритетите на политиката на партията. Новият лидер успя на първия тур да получи половината от гласовете. Сократис Фамелос е популярен депутат от лявата партия и бивш министър на енергетиката. Той беше и председател на парламентарната група на..

публикувано на 25.11.24 в 09:23
Георги Проданов

Георги Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело

Неумението на парламентарните играчи да общуват помежду си блокира политическия процес – не просто говорене, а говорене около важни за обществото теми. Това е мнението на политолога Георги Проданов. "Каквито и да са еквилибристики, те показват само едно – абсолютно безсилие пред правилата, които сме приели . Отказът да се..

публикувано на 25.11.24 в 09:20
Яманду Орси спечели президентските избори в Уругвай

Лявоцентристки кандидат спечели президентските избори в Уругвай

Лявоцентристкият кандидат Яманду Орси беше обявен за победител на президентските избори в Уругвай, след като победи десноцентристкия си съперник Алваро Делгадо на балотажа, съобщава Ройтерс. Делгадо призна изборната си загуба и поздрави опонента си, който успя да спечели с 49,81% при преброени 99% от подадените гласове. За Делгадо гласуваха..

публикувано на 25.11.24 в 09:03
Изглед към Вилнюс

Товарен самолет се разби в Литва

Товарен самолет, изпълняващ полет по маршрута Германия – Литва, се е разбил днес рано сутринта край литовската столица Вилнюс. Един човек е загинал, а трима други са пострадали, предаде АФП. "Самолетът се е подготвял за кацане на летището и се е разбил на няколко километра от него", съобщиха от пожарната. Жертвата е от 4-членния екипаж.

публикувано на 25.11.24 в 08:58