Миналата седмица Конституционният съд на Германия излезе с решение, което хвърли най-мощната икономика в ЕС в бюджетна криза. Съдът постанови, че правителството незаконно прехвърля 60 милиарда евро от стар фонд за преодоляване на последствията от пандемията за финансиране на проекти за модернизация на индустрията. Мотивът на магистратите беше, че прехвърлянето на средствата не покрива конституционните изиквания за спешно ново поемане на дълг. Правителството се изплаши, че това е само първата стъпка от блокирането на още подобни фондове. Най-големият е този за икономическа стабилизация, възлизащ на 200 милиарда евро.
"Дискусия за новия дълг и причините за поемането му тече както в Германия, така и в Европа", обясни Стефанов.
"Той тръгна в Герамия след банковата кризата от 2008-2009 г, когато всички правителства в Европа направиха огромни кризисни вливания в банковата система, возещи до експлозия на държавните дългове.
Тогава започнаха идеите за взимането на общ дълг на европейско ниво. ЕЦБ се намеси много сериозно. Тогава германският законодател взе решение да не може правителството на годишна база да взима допълнителен дългов ресурс повече от 0.35% от БВП. Това е доста ограничаващо условие, особено когато има кризи.
В законадателството обаче е предвидена и възможност правителството да избягва тази дългова спирачка".
В Германия следва сериозен политически дебат, посочи експертът.
"Той вече се отвори и засяга две основни теми. Едната е конкретният казус – германското правителство трябва да обоснове по-добре необходимостта от тези пари. Второто ниво на дискусия, което засяга Европа, е за цялостното премахване на тази спирачка. Този дебат е по-дълъг. Това би било голяма промяна, тъй като ще се промени цялостната идеология, която имаше до момента в Германия и в ЕС за ограничаване на бюджетните разходи.
Страните от юга и Франция настояват да няма такива. Покрой корона кризата те бяха многократно нарушени.
Възнамеряваше се отново да започне затягане на режима, но очевидно е много трудно да се види такова желание на европейско и национално ниво за затягане на коланите".
"Германската икономика е в криза. Това означава ,че европейската икономика вероятно ще влезе в забавяне и ще има повече искания за държавна намеса по отношение на инвестициите", обясни още Стефанов.
Такъв дебат би трябвало да се води и в България, като част от Европа, посочи експертът.
"В България също има подобни ограничения по Закона за публичните финанси. Те са 0.5% от БВП и изискват обосновка. През последните години 3-4 години беше особено драматично, тъй като се премина към много дефицитни бюджети. Голямата разлика с Германия е, че липсва такъв съд, който да прегледа внимателно решенията на правителството и да види дали добре е обосновало необходимостта от по-творческо разглеждане на бюджетните дефицити.
Страната ни е в много добро състояние от гледна точка на дълга, но в същото време трябва да сме много внимателни за какво се отделят тези допълнителни средства. Не обходимо е да са добре премислении инвестиции. Ясно е обаче, че българската държава не може да инвестира ефективно".
Цялото интервю на Деян Йотов с Руслан Стефанов може да чуете в звуковия файл.
За системен подход в борбата с пътния травматизъм - и от страна на институциите, и на обществото, настоя премиерът Росен Желязков. Това стана в отговор на въпрос на депутата от МЕЧ Радостин Василев относно инцидента, при който край село Телиш загина 12-годишната Сияна, следа като камион блъсна колата, в която детето пътувало с баба си и дядо..
Президентът Румен Радев написа в социалните мрежи "голямото предизвикателство пред света днес е да се освободи от самозаблудата, че мирът и сигурността могат да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг". Президентът, заедно с краля на Йордания Абдула Втори, са домакини на срещата на високо равнище "Процес..
Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че ще бъде възобновена работата по проекта за изграждане на тунел под Шипка. В отговора си въпрос на депутата от "ДПС - Ново начало" Халил Летифов, Дончев напомни, че този проект е част от Европейски коридор №9, който е приоритетен за България. "Реалистичният план за тази година е от северна страна да..
Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..
Депутатите Атанас Атанасов и Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха, че внася проект на решение, с което задължават министъра на вътрешните работи Даниел Митов да предостави цялата класифицирана информация по казуса с контрабандата в Пловдив. "Преди дни, или вчера ли беше, г-н Борисов излезе и каза,..
Кметът Васил Терзиев преговаря със собствениците на съоръженията на Витоша – "Витоша ски", Столичната община да си върне собствеността върху неработещите лифтове . Това съобщи общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Саад Алуани пред БНР. Той обаче смята, че когато приключат преговорите, самият Терзиев сам ще обяви какво са се разбрали с..
Най-малко седем души станаха жертви на лошото време и разрушителните торнада в Съединените щати. Десетки опустошителни торнада преминаха през американските щати Тенеси, Мисури и Индиана. След като засегнаха централната част на страната, бурите се насочиха на изток, като вчера те загубиха част от силата си. Предупрежденията за лошо..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..