Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Родина зад граница": При българите в днешна Албания

Посещението в Албания е част от нова инициатива на „Радио България“

Изглед от областта Гора в Албания
Снимка: Красимир Мартинов

Откога датират първите поселения на българи в Албания, как живеят сънародниците ни в Голо бърдо, Гора и Мала Преспа, какви са възможностите пред младите хора от български произход и перспективите пред националното ни малцинство в контекста на проведеното от септември до ноември преброяване на населението в Република Албания – отговорите в „Родина зад граница“, съвместна рубрика на Радио България и програма „Хоризонт“ на БНР. 

Днешна Албания, която дълги векове през Средновековието е била част от България успява да запази българското по примера на родения в Драч, Северна Албания, Йоан Кукузел – един от най-видните музиканти – творци в средновековна Европа, и където пише знаменитата си творба „Възхвала на българката“, посветена на майка му.

Посещението в Албания е част от нова инициатива на „Радио България“, нова поредица, в която проучваме и представяме общностите на онези наши сънародници, които по силата на исторически, социално-икономически или други причини живеят извън пределите на родината ни.

Баба Костандинка от село Връбник

В Албания имаме исторически формирана общност, т.е. не икономическа имиграция. Освен това в средата на ноември приключи и преброяването на населението в Албания, което е първото след като през 2017 година албанската държава официално призна българите за национално малцинство. 

В случай че, като българи са се самоопределили по-голям брой хора, особено в местата в Албания с компактно българско население, това ще им предостави редица възможности, за които разказва доц. д-р Спас Ташев от Българската академия на науките, който е изследовател на българите в Албания, неотдавна излезе и негов труд за тях на албански език.

Оперната звезда Рамона Тулумани

Пред Радио България прочутото сопрано Рамона Тулумани разказва за българските си корени, за децата си, на които говори и пее и на български и ни кани на новогодишна гала вечер в Софийската опера, в която звездно място ще има и тя.

Представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания Милена Селими говори за проблемите и възможностите, които се разгръщат пред нашите сънародници там.

Агрон Нурединай - кмет на Кукъс

Заместник-кметът на Община Кукъс в Северна Албания Агрон Нурединай си спомня за студентските години в Свищов и разказва за усилията на местната власт да подкрепя на българите в Гора.

Димитри Никола

С българските просвети средища и ролята на Дружеството за българо-албанско приятелство в Корча ни запознава Димитри Никола Пандовски.

Българите в Албания живеят както в големите градове, така и в села, голяма част от които са разположени в планински и труднодостъпни райони. Конкретният пример е Кукаска Гора. Планината в близост до град Кукъс, Северна Албания, близо до границата с Косово. Най-голямото горанско село е Шищевец – с около 1500 души население. Останалите села са по-малки - Борие, Орешек, Църналево, Оргоста, Кошарище, Запод, Пакища и Очикле.


Още по темата слушайте в "Родина зад граница".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49