Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Койнов: След 8 месеца забрана за внос на слънчоглед от Украйна кой точно проблем в държавата решихме?

"Има суровина максимум до края на март месец следващата година. През април април ще имаме затваряне на преработвателни мощности"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Утре изтича срокът, до който Украйна пое ангажимент у нас да не влиза украински слънчоглед.

"Заедно с преработката за производство на белен слънчоглед, индустрията може да преработи общо 4 милиона тона. В добрите си години България произвежда малко над 2 милиона тона. Тоест индустрията има капацитет да направи внос от порядъка на още 2 милиона тона".

Това каза за БНР Георги Койнов - финансов директор на дружеството, което е най-голям преработвател на маслодайни култури в България и обясни, че производителите в България не могат да произведат нужните количества, а държавата не дава на преработвателите да го закупят от Украйна.

"България през последните години се превърна в голям преработвател на слънчоглед и стана нетен вносител на слънчоглед, което означава, че за захранване на мощностите на локалната индустрия има нужда от постоянен внос на суровина".

От 8 месеца обаче е забранен вносът на суровина от най-големия източник досега – Украйна, уточни Койнов. В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" той подчерта, че забраната на вноса не е била от голяма полза за българските производители:

"Ние не делим слънчогледа на български и вносен. За нас той е един и същ, стига да отговаря на качествените показатели. Цената, която ние сме предлагали винаги е била една и съща. За нас няма разлика какъв е произходът. Ние сме активни купувачи на слънчоглед, абсолютно всеки ден, на пазарната цена за деня".

Не са се сбъднали и очакванията за почти рекордна реколта от слънчоглед у нас. При очаквания за близо 2.2 милиона тона, реално са били ожънати около 1 600 000q "което е доста ниско, исторически погледнато":

"Това обаче по никакъв начин не повлия, а то и няма как да повлияе, на международната цена на слънчогледа, която продължи да бъде ниска. Спрямо август цената продължи низходящото си движение буквално до преди няколко седмици. Сега има известно възстановяване на цената, но все още сме на нива по-ниски от това, което беше август. Очакванията на земеделските производители, а отчасти и на Земеделското министерство, в лицето на държавата, че подобна забрана би могла да им "помогне" да постигнат по-висока цена за своята продукция, на практика бяха напълно неоправдани".

Койнов е категоричен, че сделки се правят всеки ден, включително и с български производители, но те продават малки количества в изчакване на по-високи цени:  

"Основната причина да не се предлага български слънчоглед е цената, която е на международните пазари. Не трябва да се случва, но за съжаление е факт вече 8 месеца, че докато те чакат тази по-висока цена, ние сме ограничени от възможността да доставим суровина от внос и да осигури нормалното функциониране на нашите предприятия".

Румъния например е друг традиционен източник на слънчоглед за българските преработватели.

Бизнесът се опасява, че е възможно след падането на забраната за внос да се стигне до ситуация, в която търговските сделки с украински контрагенти да бъдат под контрола на министерството, а административни мерки да възпрепятстват търговията. Сделките не бива да зависят "от добрата воля на даден орган или комисия, защото това е директна възможност за създаване на корупционни практики". Преработвателите се страхуват също, че административните процедури може да отнемат твърде дълго, което може да възпрепятства нормалната работа на предприятията.

"Предвид на количествата, които са налични в момента в България – запас, плюс новата реколта, плюс вноса, който до момента е извършен, прогнозираме, че има суровина максимум до края на март месец следващата година. Тоест, нямаме ли разрешение на тази ситуация, през април съм напълно убеден, че ще имаме затваряне на преработвателни мощности".

Докато българските преработватели чакат да изтече забраната, Украйна продава суровината си на други страни, предупреди той.

"Буквално в следващите седмици мисля, че е последната истинска възможност да се набавят по-сериозни количества от там. Имаме, буквално от петък, нужда нови сделки да бъдат сключени и тези количества да тръгнат към България".

В сектора директно са ангажирани над 10 000 души, но дава хляб и на многократно повече в други сфери като транспорта:

"Да си зададем въпроса – след 8 месеца забрана за внос на слънчоглед от Украйна кой точно проблем в държавата решихме - дали на земеделците с ниските цени, дали източниците на данъци в държавата, дали приходите от ДДС в държавата, или пък. даването на ефективното функциониране на една преработвателна индустрия, която се превърна в европейски лидер и буквално захранва със слънчогледово масло световния пазар". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът край гара в Кочериново е овладян

Пожарът край железопътната гара в Кочериново е овладян, съобщи БТА, като цитира директора на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) - Кюстендил комисар Светослав Георгиев. Огънят е локализиран от всички страни, догарят запалилите се дървени трупи край мястото на пожара. Горели са сухи треви и храсти. Нямаме данни..

публикувано на 22.07.24 в 18:56
Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов дава брифинг във връзка с пожарите в цялата страна - 22 юли 2024 г.

Вътрешният министър: Приоритет е доставката на фургони за хората от Воден, чиито домове изгоряха

Техника за гасене на пожари се пренасочва към границата с Гърция, където бушува голям горски пожар, на километър от браздата, каза министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.  Българските огнеборци с превантивни действия на двата фронта на пожара в планина Славянка Продължава гасенето на пожара в планина Славянка, Жандармерията ще помага..

публикувано на 22.07.24 в 18:48

Ангелина Ангелова: Любовта е от най-големите мотиватори

Книгата „Благородството задължава“ ще бъде представена на Алея на книгата във Варна. Това е третата книга на Ангелина Ангелова. „Любовта е един от най-големите мотиватори на човешката природа, да постигнем повече, за да сме достойни за партньора си. Когато имаш идеята за нова история не е трудно да пишеш за любов“, сподели в интервю пред БНР..

публикувано на 22.07.24 в 18:38
Камала Харис

Видни демократи дадоха подкрепата си за Камала Харис в президентската надпревара

Почти денонощие след като президентът на САЩ Джо Байдън обяви в писмено обръщение, че се оттегля от надпреварата за нов мандат в Белия дом, погледите са насочени към неговия вицепрезидент Камала Харис, която той посочи като свой потенциален наследник. Джо Байдън обяви, че се отказва да се бори за втори мандат на изборите през ноември..

публикувано на 22.07.24 в 18:05

Нови израелски заповеди за евакуация на населени места заради подновени палестински нападения

Израел издаде нови заповеди за евакуация на някои населени места заради подновените палестински нападения, включително с ракети. На този фон премиерът Бенямин Нетаняху замина за Съединените щати за разговори с президента Джо Байдън, посветени на конфликта в ивицата Газа.  Нетаняху заминава утре за САЩ, за да се срещне с Байдън във вторник..

публикувано на 22.07.24 в 17:59

Продължава гасенето на пожара в планина Славянка, Жандармерията ще помага

Екипи на Жандармерията се включват в охраната на граничната зона в планината Славянка, обхваната от пожар на територията на  съседна Гърция.  Има риск пожарът в граничната планина Славянка да премине от Гърция и на наша територия Българските огнеборци с превантивни действия на двата фронта на пожара в планина Славянка Три денонощия..

публикувано на 22.07.24 в 17:59

Проф. Ива Христова: Броят на заболелите от Covid-19 у нас расте - двойно за седмица

В Гърция се отчитат големи стойности на заболели от Covid-19, но и у нас имаме повишаване двойно и даже над 2 пъти за изтеклата седмица в сравнение с предишната, в която имахме 50% от предходната. Това предупреди директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова в интервю пред БНР. "Това означава 69 случая за седмица, а миналата 32.   Не се..

публикувано на 22.07.24 в 17:57