Социални предприятия от цялата страна участват в еднодневен базар в Народното събрание.
Базарът "Малкото е много" е организиран от Общността на социалните предприятия "Дар Пазар", платформа на Българския център за нестопанско право и народните представители Деница Сачева и Илина Мутафчиева.
Участват 15 социални предприятия с разнообразни каузи от всички краища на България.
"Много и разнообразни каузи, чиито продукти ще могат да бъдат представени пред народните представители. Получената сума отива винаги за социалните каузи на организациите. Една от характеристиките на социалните предприятия е, че печалбата винаги се реинвестира за тези цели", каза пред БНР Александра Мирчева, координатор "Социално предприемачество" в Центъра за нестопанско право.
Според Мирчева една от целите на базара е да се намерят повече съмишленици сред народните представители за създаване на по-добра среда – насърчителни мерки и по-добро законодателство, за да се разгърнат тези действия и да покриват много повече хора.
"А най-лесно тези каузи се разказват през продуктите на тези социални предприятия."
В България социалното предприемачество все още не е толкова развито. В страни от Западна Европа то покрива 10% от заетостта. У нас заетите в този сектор са малко под 50 000.
Продуктите могат да бъдат открити на онлайн платформата "Дар Пазар". Физически магазин има в "ЩРАК" – социално пространство на ул. "Христо Белчев" 3 в столицата.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..