Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Липсват данъчни облекчения за работодателите, които създават детски градини"

Доц. Алексей Пампоров: Има риск да се повтори Виденовата демографска криза

"Големият проблем тук е, че хората нямат достатъчно финансови средства, за да отглеждат децата си"

| Интервю
Доц. Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова

Опасяваме се, че има риск да се повтори Виденовата демографска криза, ако държавата продължава да се държи неадекватно към младите семейства. За това алармира доц. Алексей Пампоров, социолог в БАН. Той е сред участниците в дискусионен форум на тема "Образованието – ключ за решаването на демографските проблеми“. 

"В момента няма демографска криза. Тя беше в средата на 90-те. Сега обаче има криза с човешките ресурси. Ефектът от онази криза се случва сега. Приблизително 30-години по-късно, броят на жените, които може да раждат, е много по-малък и броят на бебетата много е намалял. Но миналата година коефициентът на плодовитост беше 1.78. Той е един от най-високите от доста време насам. Жените в България в момента дават всичко от себе си, но просто са много малко. 

Преескпонира се това отиване на Запад. Проблемът не  е в това, че младите хора отиват да учат  на Запад, а че не се връщат. Моделът българи да учат на Запад е характерен още за османското робство. Хора, завършили във Виена и Прага, после са се връщали тук". 

Тези, които излизат навън, са повече ниско квалифицирана работна ръка, обясни още той. 

"Висшистите, които се реализират на Запад, са в конкретни сектори, но това е глобална тенденция".

Ако се погледне статистиката от 2007 г. досега, България вече започва да печели население, отчете Пампоров.

"Хора се завръщат и други идват. Но тези, които заминават в чужбина, са по-скоро млади жени във фертилна възраст, а завръщащите се са предимно хора над 55, които са си осигурили по-добра пенсия от тази, която нашата държава им предоставя.

Наблюдава се обаче и феноменът на завръщащите се бебета. Младите жени в чужбина ги изпращат при своите родители. България е относително сигурна страна за отглеждане на деца. Големият проблем тук е, че хората нямат достатъчно финансови средства да отглеждат децата си"

Трябва да има и политики, които подкрепят образованата раждаемост, но не през санкции, подчерта доц. Пампоров.

"В момента държавата реже парите за трето дете, спира тези за втора година майчинство. Това ще има негативен ефект върху раждаемостта и демографското развитие. 

Не знам нито един университет, в който да има стаи за кърмене и преповиване на бебета, нито занимални или дневен център. Всичко се мисли като едно спиране и пускане на пари.

Потокът към София на млади семейства е толкова голям, че всяка година се откриват нови места в детските градини в столицата. Държавата обаче не се е сетила, че може да използва алтернативни механизми и да вкара в регулация родителските кооперативи.

Няма данъчни облекчения за работодателите, които създават детски градини"

Алексей Пампоров отчете също, че сме изтървали 150 хиляди украински граждани, които биха могли да се влеят в българския пазар на труда. 

"70% от тях имаха висше образование. Имаме останали около 50 хиляди, но държавата продължава да е неадекватна при интеграцията им на пазара на труда. Има нужда от сериозни демографски политики в това отношение"

Цялото интервю на Лора Търколева с Алексей Пампоров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ингрид Шикова

Проф. Ингрид Шикова: Все още не сме усетили Европейския съюз като наш

Наблюдава се желание сред младите хора да научат повече за Европейския съюз. Те искат да поставят своите теми пред ЕС, които не са малко. Грешка е, че няма сериозна информационна кампания по европейските въпроси . Само с клипове по телевизията не се решава въпросът. Това мнение изрази пред БНР проф. Ингрид Шикова, преподавател в Катедра..

публикувано на 22.05.24 в 08:25

ООН: Да спрем загубата на животни, растения и микроорганизми

Призив към всички нас да спрем загубата на различни видове животни, растения и микроорганизми отправят от ООН във връзка с днешния Международен ден на биологичното разнообразие. Според специалисти загубата на биоразнообразие е най-голямата заплаха за живота на земята. "Бъди част от плана" е темата тази година на Международния ден на..

публикувано на 22.05.24 в 08:07
Заседание на Комитета на министрите на Съвета на Европа в Страсбург, 17 май 2024 г.

Съветът на Европа разкритикува Закона за чуждото влияние в Грузия

Експертите на Съвета на Европа разкритикуваха спорния закон за обявяването на чуждестранно финансиране в южнокавказката република Грузия и го определиха като недемократичен, предаде ДПА. Законът за прозрачността на чуждото влияние трябва да бъде оттеглен, се казва в становище на Венецианската комисия, разпространено снощи в Страсбург...

публикувано на 22.05.24 в 08:07
Емилия Богданова

Емилия Богданова: Да има лекари и психолози в екипите, които разработват учебните програми!

" Мотивацията на учениците е изключително важна, независимо къде ще се обучава едно дете . Това е първата стъпка към успеха за всяко дете. Средата е много важен фактор при мотивиране на едно дете. Когато децата успяват в дадена дейност – дали в обучение, дали в спорт, дали в изкуства, те засилват още повече желанието си да се борят." Това..

публикувано на 22.05.24 в 08:00

Контролирано унищожаване на боеприпаси и взривове от ВМЗ - Сопот

Бракувани боеприпаси и други взривни материали, отпаднали от производството на ВМЗ - Сопот, ще бъдат контролирано унищожавани на открития изпитателен полигон в с. Анево. За периода от 9.00 до 15.00 ч. се забранява влизането на хора, животни и техника в района, предупреждават от община Сопот.

публикувано на 22.05.24 в 08:00

Руски дронове поразиха енергийни обекти и оставиха без ток части от Сумска област

Руски дронове са поразили енергийни обекти и са оставили без електричество части от северната украинска Сумска област, съобщиха регионалните власти, цитирани от Ройтерс. В Telegram областната управа посочи, че дроновете са атакували цели в градовете Шостка и Конотоп, североизточно от Киев и по границата с Русия. Аварийни екипи работят за..

публикувано на 22.05.24 в 07:54

Модел за интегрирано развитие дава добри резултати в ромските общности

"Работим в много големи общности – над 10 000. Дори в тези големи квартали за няколко години беше възможно да се види как се мобилизират хората от ромската общност. Виждат се надежди, мотивация, че си заслужава да се полагат допълнителни усилия – да се учиш да бъдеш добър родител ." Това каза пред БНР д-р Елена Кабакчиева, невролог и..

публикувано на 22.05.24 в 07:49