Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти правят спешен телефон за киберинциденти

Снимка: Pixabay

Студенти от Пловдивския университет правят спешен телефон за киберинциденти. Причината са зачестили проблеми с фалшиви новини и засилени атаки от хакери. Идеята за спешен телефон, подобен на 112 се родила по време на лекции на Ясен Танев на студентите. Всичко започнало от въпроса "Какво правим, ако бъдем хакнати".  

"Има хора, които, отдалечавайки се от центровете на знания, стават все по-рискови - изложени на заплахи. Големият проблем с киберсигурността е, че има много фалшиви новини. За да се научите кое е киберриск, трябва да може да различавате истинското от фалшивото и да имате доверие на източника. Заради това ние трябва да станем много близо до хората - да сме в техния Viber, в Facebook. Вие получавате реклами за черен петък във Facebook, но не получавате предупреждение, че има фишинг атака или че има атака през социалните мрежи и през куриерските служби", споделя Танев.

Румяна Валджева е студентка по киберсигурност в Пловдивския университет. И работи като застраховател в компания, която предлага киберзастраховки. Затова е наясно с нуждата от информираност за киберинцидените, която да е извън нормалната бдителност на обикновения потребител. Затова Румяна Валджева и нейни състуденти са се заели със създаването на системата. Защото смята, че човешкият фактор при защита от кибератаки е в основите на всичко.

"Най-големият риск е човешкият фактор. Колкото и да сме защитили вашия компютър и да го наблюдаваме 24/7, получавате имейл с линк, кликате на него и всичко се разрушава. Те вече влизат във вашия компютър. Не е без да искате - получавате имейл от "банката" и ви казват: "моля кликнете на този линк, за да потвърдите самоличността си" и т.н. Това вече се е случвало много пъти".

Знанието ще се разпространява през социалните канали, казва Румяна Валджева. В обработката на сигналите ще участва Изкуствен интелект. Ще има и обучения за превенция.

Проектът тепърва ще се развива, каза Ясен Танев:  

"Трябва да има система за бърза реакция и тя да е до вас. В киберсвета, можем да имаме киберизмама или кибератака дори в игрите, които играем. Трябва да можем да сме близо до хората и те трябва да могат да подадат сигнал, който да бъде проверен и, ако е проверен и валиден, да се изпрати към всички останали. Нещо като системата BGАlert, но не с фалшиви стигнали. Ние си го представяме, като стигнем от студентските мрежи. Идеята е когато някой иска да попита, да попита човек, на който вярва, а когато получи новина от някой, на който вярва, да знае, че тя е истинска".

Идеята е приложението да бъде безплатно. В момента около 300 души участват в различните канали, с които работят експертите. Вече получават и по 10-ина съобщения на ден.

Танев припомня, че Националният център по киберсигурност отговаря за кибератаки срещу националната инфраструктура. От началото на годината до края на ноември Министерството на електронното  управление каза, че е имало над 6100 киберинцидента. Нямало е засегната критичната инфраструктура. Но увеличението спрямо 2022-ра е доста – това са с 2000 инцидента повече. Затова и министерството се надява по нов проект да привлече партньори от публичния и частния сектор, както и в академичните среди, за да се обменят данни за киберинцидентите. Предвижда се и създаването на програма за финансова подкрепа, която ще подпомогне малки и средни предприятия в усвояването на най-съвременни решения за киберсигурност. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Барт де Вевер (в средата)

Новата правителствена коалиция в Белгия ще бъде петпартийна

Петте преговарящи партии в Белгия се договориха късно снощи за съставяне на правителство. Това става след продължили близо 8 месеца преговори, като кабинетът ще бъде оглавен от националиста Барт де Вевер от "Новофламандски алианс". Новината се разбра снощи, когато де Вевер бе приет от крал Филип, на когото представи коалиционното споразумение..

публикувано на 01.02.25 в 11:48

Над 50 производители от България и Гърция в конкурса за най-добро вино в Делчево

Над 50 производители от България и Гърция са заявили участие в конкурса за най-добро вино, с който започват двудневните празници в гоцеделчевското село Делчево.  Рекордните 134 проби ще оценяват  експерти-енолози, като тестовете са анонимни. Най- добрите вина и отлежали ракии ще бъдат обявени утре, 2 февруари, на площада в селото, а преди това..

публикувано на 01.02.25 в 11:17

Гръцките фермери засилват протестите, блокират пътища

Гръцките фермери засилват днес протестите си с блокиране на пътища. В Еврос настояват за спешно договаряне с България, за да се осигури вода за напояване. На осем пътни възли от Солун до Лариса има струпани трактори. Днес и утре фермерите съобщават за засилване на протестите за сега с блокиране на пътища за един час. По над 50 машини..

публикувано на 01.02.25 в 11:06

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят..

публикувано на 01.02.25 в 10:57

Променя ли миграцията хода на предизборната кампания в Германия?

Въжеиграчът Фридрих Мерц - кандидатът за германски канцлер на консервативния блок ХДС/ХСС, сам си опъна въжето, върху което балансира. Ако направи още една стъпка вдясно - ще падне. Дали въжето се е превърнало в примка ще разберем най-късно след парламентарните избори на 23 февруари. Тази седмица Фридрих Мерц внесе в Бундестага две..

публикувано на 01.02.25 в 10:55
Премиерът на Сърбия Милош Вучевич подаде оставка след нападение над студенти в Нови Сад

Седмица на оставки в Сърбия, а светът усети ефекта от първите решения на Тръмп

В съседна Сърбия не стихват протестите, които доведоха до оставката на премиера, а в Хърватия нов бойкот на магазините доведе до замразяване на някои цени. Докато Светът следи ефекта от първите решения на Доналд Тръмп, 67 души загинаха след като военен хеликоптер и пътнически самолет се сблъскаха над Вашингтон. Изминаха 80 години от..

публикувано на 01.02.25 в 10:43
Якоб Киркегор - икономист от института

Якоб Киркегор: Не бива да се плашим от търговска война със САЩ, по-вредна ще е за американската икономика

За по-малко от две седмици след завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп създаде хаос и продължи със своите противоречиви послания. С реторика, изпълнена със заплахи и неподкрепени с факти твърдения, новият американски президент се опитва да се позиционира като миротворец и като човека, който "ще направи Америка отново велика ".  Късно снощи..

публикувано на 01.02.25 в 10:40