Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кога се изправяме и кога се прекършваме - от какво зависи това", пита поетът, познавач на човешката душа

Николай Милчев - разказвачът на истории: Знам, че това име е моето, чувствам го!

"Искам да бъда изненадан от любовта между хората, от себе си"

2
Николай Милчев
Снимка: Личен архив

Той умее да преплита видимото от живота с най-съкровеното в човешката душата, защото знае, че знанието дава сила, мъдростта носи щастие, а истината е свобода. 

Известен като майстор на метафората и днес Николай Милчев търси път към хората чрез думите, и не би ги заменил за книжни левчета, тъй като за него те имат стойността на златни монети. 

"На имения ми ден си ден мога да кажа, че за мен името не е толкова от значение, още повече, че винаги ми казваха, ти трябваше да си Никола, но тогава беше модерно с още едно й, но знам, че това име е мое, чувствам, го, каза в "Нощен Хоризонт" поетът Николай Милчев.

Поетът и писател Николай Милчев е изключителен разказвач на истории, отдавна познат в поетичното пространство. Литературното му богатство носи онези позабравени добродетели на българина свързани с нравственост, сила и непреходност. 

Един разговор на неговия имен ден за поезията и въобще за живота, за неговата честна откровеност, която е основа за доверие, а и за тихата му тъга като неизбежна част от живота.

"Това е име, което гледа, доколкото може да полети...и докато полети, да види нещо...Нашите имена са дълги, а легендата разказва, че двусричните имена - като Начо, Пацо, се чуват докато яздиш кон...колко красиво, нали?

Безспорно обаче, името белязва човека. Трябва да го защитаваш така, че то да се чувства на сигурно място в теб.

Какво ми дава сигурност днес - тъгага на опита. А ако има нещо, за което да мечтая е да бъда истински изненадан, а се питам - кога се изправяме и кога се прекършваме - от какво зависи това, запита още пред "Хоризонт" Николай Милчев.

"Искам да бъда изненадан от любовта между хората, от себе си, но трудно се изненадвам, сподели още поетът.

Николай Милчев

Николай Милчев е роден през 1958 година . Завършил е гимназия в Ловеч и Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий”, специалност „Българска филология“.

По-известни негови стихосбирки са „Пейзажи с Лолита”, „ Прелъст и светогорски стихотворения“, „Тънък дъжд“, „Ти и котките следобед“, „Съчинения по природа“

Автор е на сборниците с разкази – „Ябълковият човек“, „Разтуряй, Злато моме, магиите“ и „От сутрин до вечер“.

Носител е на много национални литературни награди, между които „Петя Караколева” „Биньо Иванов”, „Божидар Божилов“ „Теодор Траянов“. Отличен е с наградата „Златен ланец“ на вестник „Труд“. Два пъти е бил номиниран за наградата „Балканика”.

Негови стихове са превеждани на няколко чужди езика.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00