Той умее да преплита видимото от живота с най-съкровеното в човешката душата, защото знае, че знанието дава сила, мъдростта носи щастие, а истината е свобода.
Известен като майстор на метафората и днес Николай Милчев търси път към хората чрез думите, и не би ги заменил за книжни левчета, тъй като за него те имат стойността на златни монети.
Поетът и писател Николай Милчев е изключителен разказвач на истории, отдавна познат в поетичното пространство. Литературното му богатство носи онези позабравени добродетели на българина свързани с нравственост, сила и непреходност.
Един разговор на неговия имен ден за поезията и въобще за живота, за неговата честна откровеност, която е основа за доверие, а и за тихата му тъга като неизбежна част от живота.
"Това е име, което гледа, доколкото може да полети...и докато полети, да види нещо...Нашите имена са дълги, а легендата разказва, че двусричните имена - като Начо, Пацо, се чуват докато яздиш кон...колко красиво, нали?
Безспорно обаче, името белязва човека. Трябва да го защитаваш така, че то да се чувства на сигурно място в теб.
Какво ми дава сигурност днес - тъгага на опита. А ако има нещо, за което да мечтая е да бъда истински изненадан, а се питам - кога се изправяме и кога се прекършваме - от какво зависи това, запита още пред "Хоризонт" Николай Милчев.
"Искам да бъда изненадан от любовта между хората, от себе си, но трудно се изненадвам, сподели още поетът.
Николай Милчев е роден през 1958 година . Завършил е гимназия в Ловеч и Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий”, специалност „Българска филология“.
По-известни негови стихосбирки са „Пейзажи с Лолита”, „ Прелъст и светогорски стихотворения“, „Тънък дъжд“, „Ти и котките следобед“, „Съчинения по природа“
Автор е на сборниците с разкази – „Ябълковият човек“, „Разтуряй, Злато моме, магиите“ и „От сутрин до вечер“.
Носител е на много национални литературни награди, между които „Петя Караколева” „Биньо Иванов”, „Божидар Божилов“ „Теодор Траянов“. Отличен е с наградата „Златен ланец“ на вестник „Труд“. Два пъти е бил номиниран за наградата „Балканика”.
Негови стихове са превеждани на няколко чужди езика.
Още по темата в звуковия файл.
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..