Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епидемия от морбили в Румъния. Има ли риск за България?

Проф. Радостина Александрова
Снимка: БГНЕС

При поява на вируса на морбили у нас той може да се разпространи при струпване на деца, които не са ваксинирани. Това обясни за БНР вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова във връзка с обявената в Румъния епидемия от морбили. От началото на годината до момента в България няма регистриран случай на това заболяване, показва справка на Националния център по заразни и паразитни болести. .

Преди няколко месеца от здравното министерство предупредиха, че имунизационният обхват при децата срещу морбили е незадоволителен. Според проф. Александрова покритието със задължителната комбинирана ваксина при най-малките е под 90 процента. Първата доза от нея се поставя на 13-месечна възраст, а втората – на 12 години:

"Още първата доза осигурява 93% защита, втората покачва този процент до 97 и всъщност това е смисълът на ваксината, когато има такава ситуация - детето да бъде защитено. човекът ще бъде защитен".

Боледуването от морбили преминава с обрив и температура, в 6 процента от случаите се стига до бронхопневмония, а понякога вирусът може да засегне и нервната система, обясни проф. Александрова. Заболяването атакува и клетките на имунната система:

"И то изтрива, образно казано, имунния отговор, който детето в една или друга степен вече е развило. И се изискват 3 до 5 години, за да може детето да възстанови този имунитет".

При контакт с доказано болен от морбили съответният човек да се обърне към своя лекар, съветва проф. Александрова.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На кръгла маса в УНСС обсъждат проблемите на земеделските производители за достъп до пазара

Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си - ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство.  Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет..

публикувано на 15.01.25 в 08:11

Константин Стаменов: Механизмът на компенсации за тока е много важен за функционирането на икономиката

Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката.  Това заяви пред БНР председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов в коментар на високите цени на тока, компенсациите за небитовите потребители и..

публикувано на 15.01.25 в 08:09
Пожарът унищожава

Предупредиха за "особено опасна ситуация" заради ветрове в района на пожарите в САЩ

Предупреждение за "особено опасна ситуация" заради очаквани силни ветрове в ранните часове на днешния ден в района на Калифорнийските пожари е в сила в САЩ. Вече седмица продължават усилията за овладяване на пламъците. Това е поредното предизвикателство пред пожарникарите, които продължават тежката си битка за овладяване на огнената..

публикувано на 15.01.25 в 07:52

Изстреляха българския спътник "Балкан-1"

Изстрелян е първият български спътник "Балкан-1", който ще предава данни за програмата "Коперник" на Европейския съюз, предаде БТА.  Спътникът е разработка на компанията "ЕндуроСат" и бе изведен в космоса с ракетата "Фалкон 9" на компанията "Спейс Екс". Мисията бе наблюдавана онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище във..

публикувано на 15.01.25 в 07:50
Израелски войници в Ивицата Газа.

Споразумението за примирие в Газа е "по-близо от всякога"

След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..

публикувано на 15.01.25 в 07:42
На пристанище Бургас акостират корабите от Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), 6 юли 2024 г.

За 6 месеца: Поемаме командването на Противоминната група в Черно море

България поема за половин година командването на Противоминната военноморска група в Черно море. Групата за опазване на териториалните води беше създадена от България, Турция и Румъния. Групата беше създадена заради нуждата от общото опазване на сигурността плаването в териториалните води на трите държави, след като в началото на войната..

публикувано на 15.01.25 в 07:41
Учения с противотанков комплекс

В дневния ред на МС е проект за придобиване на ракети "Джавелин"

Служебното правителство ще проведе днес редовното си седмично заседание. В дневния му ред е включен проект на решение за предложение до Народното събрание за ратифицирането на международен договор за придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин". През септември миналата година Държавният департамент на САЩ одобри възможната..

публикувано на 15.01.25 в 07:35