Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на годината

Министерството на културата внася законовите промени, свързани с финансирането на БНР и БНТ

СЕМ ще направи свои предложения по текстовете

Снимка: Ани Петрова

Намерението на Министерството на културата е промените в Закона за радиото и телевизията, които засягат начина на финансиране на Българското национално радио и Българската национална телевизия, да бъдат внесени в Народното събрание до края на годината – това стана ясно на днешното заседание на Съвета за електронни медии.

Тези промени бяха изготвени още през 2020 година от работна група към министерството. Те предвиждат финансирането да не е на досегашния принцип "час програма", а да е съобразено с обществената мисия на двете медии. 

Дейността на работната група към Министерството на културата се възобновява, като тя ще направи преглед на изготвените преди три години промени в Закона за радиото и телевизията, както и на нуждата от актуализирането им.

Главният секретар на Съвета за електронни медии Емилия Станева, която е член на тази работна група, припомни, че имаше бурни дискусии по механизма за остойностяване на обществената мисия, възложена на БНР и БНТ, разписан в проекта, който в крайна сметка: 

"Предвиди това да става по една сложна процедура - СЕМ да извършва оценка и на база нетни разходи да остойностява обществената мисия, да предлага размера на трансфера, включително да бъде администратор на държавна помощ". 

Председателят на СЕМ Соня Момчилова каза, че медийният регулатор ще направи своите предложения по текстовете.

Тя даде подкрепа за преодоляването на финансирането на обществените медии на принципа "час програма", но изрази резерви за готовия проект за промени, затова, че: 

"Един "отлежал", преседял 3 години в деловодството закон, отново се буди за живот. Предвид това, че той ще влезе в сила най-рано след 2 години, аз мисля, че актуалността му ще е сравнима с това да работим по текстове на папирус или клинопис, предвид динамиката, с която се развиват събитията в медийната среда".

Соня Момчилова обърна внимание и на това, че липсват текстове, които да отразяват предстоящия Акт за свободата на медиите, както и Акта за цифровите услуги.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16
Министърът на образованието Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..

публикувано на 08.02.25 в 10:03