На 11 декември се очаква министрите на земеделието на ЕС да обсъдят постигането на общо съгласие по предложение на ЕК за освобождаване от контрол извън оценките на риска на ново поколение генетично модифицирани организми. На подготвителната среща не беше постигнато необходимото мнозинство, за да се даде зелена светлина на компромисния текст.
От коалиция "За да остане природа в България“ настояват в отворено писмо "българското правителство да не се допуска премахване на регулациите, които защитават европейските граждани от неконтролируемо разпространение на ГМО в природата и храната ни". Позицията им е подкрепена от още редица неправителствени организации и експерти.
"ЕК настоява да бъдат освободени от оценка на риска нови геномни техники от Категория 1. Реално те използват същите технологии и промяна на ДНК", обясни пред БНР д-р Светла Николова, сдружение "Агролинк“
Д-р Николова смята, че зад стремежа за премахване на регулациите стои "същото лоби, което успя да прокара и отхвърлянето на регламента за намаляване на пестицидите".
"Едни и същи фирми предлагат генетично модифицирани семена и препарати, които се използват за отглеждането им. Обещанието, че ще се намалят пестицидите и ще се подобрят някакви характеристики не се случили. Не са успели в намаляването на глада по света и в увеличаването на добивите. Обратното - добивите намаляват, защото се появяват супер плевели".
Няма да знаем въобще какво ще се яде, предупреди Николова.
"Досега действащата директива опазваше европейския потребител. А нашият закон за ГМО е най-строгият. Имаме забрана за отглеждане на генно модифицирани култури в България. Всичко подлежи на проверка. Всички имат възможност да разработват нови технологии, но не и да ги прилагат преди да бъдат доказани ползите от тях.
Ако този регламент влезе в сила, няма да има никаква проследяемост. Няма да знаете от чие семе е произведен хляба, който ще купите. Това са унизителни предложения. Страшно е, че един законодател може да ни приеме за толкова немислещи. Много учени се противопоставиха".
Това няма да е от полза дори и за българските селекционери и учени, обясни тя.
"ГМО винаги е свързано с патенти".
Нежелание да се подкрепи този регламент ще бъде изразено на протест в неделя пред Министерски съвет.
"Позицията на Министерски съвет, която е приета в четвърт, е България да се съгласи с този нов регламент. Австрия, Унгария, Хърватия, Румъния ще се противопоставят. Това е първото българско правителство, което ще се съгласи на такъв унизителен и страшен с последиците си регламент".
Атидже Алиева-Вели, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо първо да дефинираме българския интерес.
"Това е най-трудната част. Виждаме различни мнения".
Темата за новите геномни техники на ниво ЕС и европейска регулация се разглежда още от 2014 година, обясни тя.
"Има решение на Европейския съд дали новите геномни техники попадат в обхвата на съществуващата регулация, или има нужда от нова регулация.
При оценка на крайния продукт част от получените чрез нови геномни техники не попадат в тази регулация. ЕК предприе стъпки за актуализиране, модернизиране и допълване на законодателството за ГМО.
Когато се прилага такова законодателство трябва да има широк дебат за всяка държава членка, за да бъде формирана националната позиция. Два дни преди Съвета на министрите коментираме темата, не виждам широк обществен дебат.
В момента е ясно, че новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасни. Въпросът е с това законодателство да има ясна проследимост на тези продукти, както и безопасност на човешкото здраве и околната среда".
Да се възползваме и от положителната страна на тези продукти, призова Атидже Алиева-Вели.
В Комисията по земеделие имаме становище, което ще изразим по този регламент. Водеща обаче е Комисията по околна среда. Изслушвания и дебати между евродепутати предстоят, посочи евродепутатът.
Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Светла Николова и Атидже Алиева-Вели може да чуете в звуковия файл.
"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител Ф-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение. "Ние приветстваме поясненията..
От 2018 г. 8 май е обявен за Световен ден на магарето. Идеята е на д-р Абдул Разик Какар, от Североизточен Белуджистан – Пакистан. Основният обект на неговите научни изследвания е камилата. В интервю за Радио България през 2021 г. д-р Разик написа: "Докато проучвах камилите разбрах, че магарето има важна роля като работно животно, издръжливо при..
Сръбският президент Александър Вучич, който е в Русия по случай Парада на победата, заяви след пристигането си, че Белград няма да пострада от посещението му в Москва и разговорите с руския лидер Владимир Путин и е готов да приеме всякакви "наказания" от Европейския съюз, предаде сръбската телевизия РТС, цитирана от БТА. Президентът на..
Соня Георгиева е главен асистент в Института за икономически изследвания към БАН. Тя е ръководител на научен проект "Фискални и монетарни инструменти за регулиране на неопределеност в икономиката", финансиран от Фонд "Научни изследвания" по конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти. Проектът беше..
Близо 160 000 души участваха снощи в поредния протест в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, предаде БТА. Проявата беше четвъртият пореден митинг от протестите, които основната опозиционна Народно републиканска партия (НРП) организира всяка сряда в определен квартал срещу арестуването на кмета на мегаполиса Екрем Имамоглу..
Държавни имоти с отпаднала необходимост ще се продават, а други които генерират само разходи - ще се отдават на концесия. Премиерът Росен Желязков заяви в началото на правителственото заседание, че средствата от тези действия ще отиват само и единствено за строителство на социална инфраструктура – училища и детски градини. Програма за..
Групата на "Величие" няма да се отзове на поканата на "Възраждане" за разговори по искания нов вот на недоверие за провал на правителството в областта на финансовата политика, съобщи пред журналисти лидерът Ивелин Михайлов. "Величие" ще инициира свой вот. "Възраждане" нямат така обоснован вот, отколкото ние. Вече имаме 6000 сметища,..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..