"Позволих си фриволно-ироничен коментар в първия момент за тази арка. Беше качена една много "плоска" снимка, с лошо осветление. Тя изглеждаше наистина нелепо на този площад, но след това отидох да я видя и бях много приятно изненадана, защото тя стоеше като мираж в пространството – много красиво отразяваше сградите наоколо, като в някаква стилизирана картина", разказа в интервю за БНР Мила Искренова, хореограф, преподавател по танцово изкуство, с интерес в областта на изобразителните и визуалните изкуства.
"Действително има проблем с размерите, мащаба. Дадох си сметка, че когато човек тръгва да коментира, трябва да знае повече неща и да не бърза непременно да се присмее. В момента у нас има някаква свръхизостреност, свръхчувствителност, но начинът, по който се реагира, не бива да е толкова агресивен – да се линчуват артисти. Това е нещо красиво. Може би малко сбъркано, но все пак поздравления за хората, които са го направили", изрази мнение тя. По думите ѝ "общественото мнение невинаги е най-меродавното" и "ние сме склонни да се отнасяме с пренебрежение дори към световно признати имена".
"Губи се акцентът, който има катедралата, златните кубета. Г-н Терзиев продължава проблем, наследен от г-жа Фандъкова. Тя успя да превърне арт инсталация в обиден израз. Няма как г-н Терзиев да започне по-добре, тъй като разчита на същите хора и същите похвати", каза в предаването "Хоризонт до обед" Петко Дурмана, който работи в областта на инсталацията, скулптурата, фотографията и съчетава технология и съвременно изкуство. Според него "подходът е изцяло сгрешен", а арката е "само върхът на айсберга".
Публичното изкуство е много сериозна тема. Един съвременен град трябва да може да прави конкурси за публично изкуство, а мнението на хората не може да се неглижира, коментира той пред БНР. Дори да няма комисия, трябва хората да имат възможността да видят макет на бъдещата творба, която ще се разположи в обществено пространство, както и да има обсъждане, отбеляза Дурмана.
Ако едно изкуство е предназначено за обществеността, то не трябва да стои в галериите, изтъкна Петко Дурмана.
"Няма рецепта, затова се комуникира. Няма процедура. Общината е некомпетентна. Ако всички са връзкари и проектите се възлагат на свои хора, няма да стане никога", смята артистът.
Двете мнения по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..