Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледните базари в Румъния

3
Снимка: БГНЕС-архив

Коледните базари в съседна Румъния са една от най-привлекателните атракции и за българите в дните преди Коледа. 

Ако можем да подредим хората в желанието им България и Румъния да станат членове на Шенгенското пространство, наравно с шофьорите на камиони се нареждат жителите на граничните градове. Толкова е досадно изчакването, че единствено мисълта за базарите, за светлините на Букурещ, за забавлението изобщо може да неутрализира неприятния престой на пункта.

След границата е лесно - пътят е чудесен, селата са атрактивни с продажбата на гъски, прасета, гевреци, яйца, туршии и каквото има от дворовете, а ако се случи денят да е неделя, пазарът в Калугерени не бива да се подминава. Там тарабите изобилстват от селскостопанска продукция от нивите.

Ако пътуването е започнало преди обед, мястото, което си струва да се посети в румънската столица, е Центърът за ново медийно изкуство, който е и най-големият в тази част на Европа. Намира се в модерния квартал на Букурещ "Пипера" и е в пространството на първата компютърна фабрика в Румъния.

На цена за билет от 20 лева ще се почувствате като част от изкуството на Густав Климт, от подводния свят на Дунава, от морските дълбини и магията на Коледния дух - това са четирите тематични импресии, които ще са актуални до края на януари следващата година. Такова аудио-визуално шоу с анимация и десетки мултимедийни проектори също нямаме в България, така че си струва.

Докато пътувате към най-големия коледен базар, този пред сградата на парламента, ще видите кварталните пространства, посветени на идващия празник, богатата украса, ледените пързалки и ще усетите атмосферата на румънската столица.

И сте тук, на гости при съседите, които вече изписват менюто си както на румънски, така и на български език без правописни грешки в думата "сарми".

Виенско колело, огромна елха с хиляди лампи, запалени тази година от ученици, донесли на Румъния златни медали от олимпиада по математика в Япония, сцена за професионалисти и аматьори, както и 130 дървени къщички с всичко, което е Коледа - керамика, кожени изделия, вълнени шапки, шалове, чорапи, традиционните везани ризи, стъклени играчки, сувенири, детски подаръци, дървени фигурки, посуда и храна, много и вкусна храна. Цените са по-ниски от тези на празника на сланината в Априлци и навсякъде може да се плаща и с карта.

"Крачун феричит" - така съседите се поздравяват, а украсата на нощен Букурещ е последната хапка "удоволствие" преди дългата опашка на границата между нашите европейски нешенгенски страни.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34