Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датчанката Giift е с номинация за наградата ММЕА 2023

R'n'B певицата от Копенхаген Giift интерпретира своя живот и младост в текстовете на песните си и ги изпява емоционално със своя забележително чист и ясен глас. Giift е самоук продуцент, но създава хармонии и музикални пластове, което прави музиката й едновременно сложна, но и минималистична. В рамките на една година, от когато е и дебюта на Giift на датската сцена, тя вече може да се похвали с няколко разпродадени концерта, също така е аплодирана от публиката и музикалната критика на фестивали като например Roskilde Festival. Giift почти е изградила свой собствен стил на R&B и нео-соул певица и го доказа с дебютния си миниалбум „Archives“, издаден на 29 април тази година. С този миниалбум 19-годишната певица постави първата глава от творчеството си, превръщайки се в един от най-обещаващите нови таланти, излезли от Скандинавия. Giift нарича съзаденото от нея глави от живота й и с интерес очакваме следващите й преживявания, описани в бъдещите глави на музикалното й творчество. Една от тях е свързана с предстоящото участие на младата датчанка на фестивала „Евросоник“ през януари догодина в нидерландския град Грьонинген. Giift също така има номинация за наградата ММЕА и е в очакване дали ще бъде сред 5-те отличени с тази награда на 18-ти януари.  Giift е родена в Претория, Южна Африка през 2004 г.. Осиновена е и израства в Дания и се превръща в това, което е днес: дете от малък датски град, с рождено име Клара. Артистичният й псевдоним е Giift. От малка тя се увлича по рисуване и писане на музика и признава: „Сама съм си била учител, когато става въпрос за творчество. През годините напреднах много в писането и способността си да създавам музика. Продължавам да се опитвам да ставам по-добра. Тъй като баща ми също е музикант, това винаги е било част от живота ми. Така се вдъхнових да направя мини албума „Archives“. Имах няколко песни, които разказваха историята на моя живот. Бях ги написала преди дори да осъзная, че ще ги събера в мини албум и затова си помислих, че би било идеално да нарека изданието „Archives“. Работех и върху много нова музика, но тези пет песни притежаваха нещо различно, което не бях изразявала в моята музика преди. Създавам повечето си песни, като записвам идеите си в телефона– мелодия, текст или няколко китарни акорда. Записвам в студиото у дома, съвсем сама и най-вече през нощта до рано сутринта. Не мога да пиша, когато има други хора или ако правя нещо насила. През повечето време песните идват съвсем естествено, като резултат от някаква идея. Харесва ми и идеята за „озвучаване на картина“, когато можеш да погледнеш снимка и да получиш конкретна емоция от нея. Обичам да рисувам песните си. Ако си достатъчно креативен всичко, което е изкуство, може да се трансформира в друга форма на изкуство.“- завършва датчанката Giift.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26