Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Дойнов представи книгата си "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ. 1944-1956“

Титлата “жив класик” ли е знакът за тоталното поглъщане на писателя от партията-държава?

Проф. Пламен Дойнов: Ние, историците сякаш пребиваваме в непрекъснато дежавю

| Интервю
проф. Пламен Дойнов
Снимка: Ирина Недева
Създаването на социалния образ на новия писател в Народна република България е във фокуса на книгата на проф. Пламен Дойнов "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ. 1944-1956“.

"За Писателския съюз, както и за всички наши обществени организации, чистката е закон. Чистката е абсолютно необходима, за да може да се изправи на краката си и тая организация. И тя, чистката, трябва да бъде строга, честна, мотивирана, обективна, но безпощадна. При това, ясно е, тя трябва да бъде политическа", казва Тодор Павлов на 10 декември 1944 г.

"Дава се ценз висше образование при заемане държавна, общинска или обществена служба на писателите, членове на Писателския съюз, които нямат висше образование"

Томът е разделен на три раздела – „Разораване на литературното поле (1944)“, „Писателите и Народният съд (1944/1945)“ и „Създаването на новия НРБ-писател: освен терора (1944-1956)“.

Пламен Дойнов е поет, драматург и литературовед. От месец юли 2020 г. е ректор на НБУ. Директор е на научноизследователската програма „Литературата на Народна република България (1946–1990)”, реализирана от департамент „Нова българистика” на университета.

Автор е на монографии, сред които „Българският соцреализъм: 1956, 1968, 1989” (2011), „Алтернативният канон: Поетите” (2012), „Литература, размразяване, разлом: 1962” (2015), „Литература на случаите: от „Тютюн” до „Хайка за вълци” (2017), „Поколение и поезия. 1956–1989” (2018), „Линия на разполовяване. Осем персонални случая в литературата на НРБ” (2020), „Краят на литературната автономия: 1946“ (2021), на книги за Николай Кънчев, Иван Цанев и други.

Той направи аналог между случващото се в момента и усещането за повтаряемост на историческите събития. 

"Когато съвременността нахлуе в изследване по история, това означава много тежък извод за самата съвременност. През последните години много сериозно се реактуализира ситуацията около Втората световна война и непосредствено след нея. Ние, историците сякаш пребиваваме в непрекъснато дежавю. 

Историята никога не се повтаря изцяло и буквално. Повтаря се обаче с други действащи лица, сюжети и залози. Онова, по което може да се познае, че повторението е доста натрапчиво, е риториката. Аз съм поразен от говоренето на чужди и на български политици, които лепят етикети като фашисти и шайка. Самият език е активиран отново, за да назове тази граница, в която живеем напоследък". 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35