Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Михаил Околийски: Да не търсим щастието другаде, а при себе си!

Доц. Михаил Околийски - заместник – министър на здравеопазването
Снимка: Мая Данчева

На грижата и лична отговорност за нашето здраве е посветен разговорът в "Нощен Хоризонт" с доц. Михаил Околийски, заместник – министър на здравеопазването и председател на НС на НЗОК.

Според определението на Световната здравна организация, здравето е „Състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие“. От това определение става ясно, че здравето не е единствено отсъствие на соматично заболяване, липса на нарушения в хомеостазата на организма, вегетативната и автономната нервна система, в метаболитните процеси и работата на сърцето. 

Здравето е многокомпонентно цяло, което се реализира в добри битови и социални условия, с материални средства и достъп до лечение. Но здравето е преди всичко и превенция, отсъствие на вредни навици и здравословен начин на живот. Здравето е и спокойствие, емоционален баланс, сигурност и защитена среда. Т.е. налице е корелация между качеството на живота и качеството на здравето. Тук вече е нашата роля, да си осигурим здраве. Да се прегледаме навреме. Да подберем качествената храна. Да спортуваме. Да открием тези неща, които да ни гарантират здраве. Това разбира се случва, когато сте добре информирани за здравето. 

"По време на празниците освен, че всеки им се радва и ги очаква, това е и време за равносметка. И стастиката, и практиката сочат, че точно по по време на празниците при много хора се обострят различни психични заболявания като депресия, тъга, защото те не са доволни от тази равносметка, която си правят, каза за "Нощен Хоризонт" доц. Михаил Околийски.

"А би трябвало да усетим християнското смирение, да допуснем любовта в сърцата си и да прекараме хубави дни със семействата си.

А заради лошите ни навици, ние не сме подготвени как да празнуваме здравословно, понякога злоупотрябяваме с алкохола и цигарите, а също и не сме подготвени как да филтрираме фалшивата, от научната информация в медицината или здравеопазването, допълни още доц. Околийски.

По думите му човек не може и не бива да абдикира от отговорността за собственото си здраве и да я прехвърля към други хора или институции.

"В България има едно наивно мислене, че някой друг може да се справи по-добре от теб и някак си би могъл да поеме този товар от теб и по тази причина много силно любим и мразим, много силно се втурваме да вярваме на определен тип хора, било то политици, което се култивираше много добре у нас по време на комунизма, да ни се внушава, че от нас нищо не зависи, а всичко зависи от партията, от някой, който взема решенията, допълни още доц. Околийски.

За социалното блогополучие на българина, доц. Околийски даде за пример, че социологически проучвания сочат, че българинът е хронично недоволен и незадоволен, защото не се сравнява с имащите по-малко, а с имащите повече.

Доц. Околийски разказа и за програмите за профилактиката и превенцията през 2024 г. за българина по линия на НЗОК.

Доц. Михаил Околийски е заместник – министър на здравеопазването. През годините той работи като експерт в Офиса на Световната здравна организация у нас, след това е негов председател, бил е ръководител на направление „Психично здраве“ в Националния център по обществено здраве и анализи. Освен медицина, той завършва и социална терапия в университета Хумболт в Германия, където придобива и докторска степен по психотерапия. Член е на Изпълнителния комитет на Европейската мрежа за оценка на услугите за психично здраве.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11