Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Красимир Петров: През 2024 г. ни очаква криза

| Интервю
Снимка: Pixabay

"В последната година – година и половина българската икономика се характеризира с инфлационен бум". Това каза пред БНР проф. Красимир Петров – преподавател по икономика и финанси в редица страни.

Той обясни, че това е феномен в икономиката, при който държавата взема дългове и трупа дефицити, а тези дългове са силно стимулиращи за икономиката.

"Това се комбинира с банков кредит. Тази година до ноември, по официални данни на БНБ, банките тази година са увеличили кредита с 20% спрямо миналата година", добави финансистът.

"Имаме агресивна монетарна и фискална проинфлационна, т.е. стимулираща, политика. Резултатът като цяло е обща бурна инфлация в икономиката. Все още имаме някакъв приличен и смислен икономически растеж. Може би един от най-високите растежи в цяла Европа и ЕС".

По думите на проф. Петров сега сме в последната фаза на инфлационния бум, в която хората започват да обедняват. Доходите растат, но не могат да изпреварят инфлацията и затова хората не се чувстват осезаемо по-добре, обясни той.

Финансистът прогнозира, че през следващата година ни очаква криза.

"Държавата вероятно ще опита да направи още една година с рекордни дефицити, още една година с рекордни чужди заеми, за да държи икономиката стимулирана. Банките не е ясно дали ще съумеят да направят отново пореден кредитен рекорд. Но инфлацията винаги застига икономиката и винаги завършва с някаква форма на криза", коментира той в интервю за предаването "Хоризонт за вас".

По думите му кредитът единствено и само решава текущо проблема, но го отлага във времето и го задълбочава. "Целият български народ ще плащаме тези кредити в някакъв момент с лихви", категоричен бе проф. Красимир Петров. Според него за щастие все още не сме затънали, защото имаме изключително нисък външен дълг.

"Фундаменталният икономически проблем е, че държавата взема заеми по 5% лихва отвън, след което парите, налети в нашата банкова система, банките получават реално безплатна субсидия за сметка на българския народ, плащат на депозантите нулеви лихви, докато държавата можеше да взема вътрешен заем и да имитира ипотеки на българите и българите да получават тези 3-4-5% да влизат в техния джоб, а не обратно – ние да плащаме тези лихви на държавата, за да може да субсидират те банките. Този метод е нечестен, несправедлив, има елемент на корупция, той е извратен и обикновено се прави от развиващи се държави, където политиката е фундаментално криза, счупена или неработеща", обясни финансистът.

Според него това е "храната", която продължава да надува "жилищния балон" в България. Той очаква следващата година този балон да се спука.

Златото, според него, остава най-добрата средносрочна защита срещу инфлацията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радев: Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност

Президентът Румен Радев остро възрази срещу налагащата се практика чрез избор на временно изпълняващи функциите да се подменя смисъла на мандата. Коментарът си държавният глава направи по повод решение на съдийската колегия отпреди няколко дни - Георги Чолаков, чийто мандат изчита на 22 ноември, да продължи да ръководи Върховния административен..

публикувано на 14.11.24 в 11:19

Протестиращи "закопчаха" колата на кмета Терзиев с червени белезници

Жители на столичната улица "Опълченска" излязоха на нов протест срещу реконструкцията ѝ. Ремонтът нарушава закони и нормативни документи. Те раздадоха червени белезници на общинските съветници и "арестуваха" колата на кмета Васил Терзиев, която беше паркирана пред сградата на Столичната община. "Хората, които не спазват наредбите в..

публикувано на 14.11.24 в 11:15

Встъпването в длъжност на новата Еврокомисия може да се забави

Споразумението за следващата Комисия няма да стане преди следващата седмица и е възможно датата за встъпването ѝ в длъжност 1-ви декември да не бъде спазена, съобщава "Политико". Изданието добавя, че тя може да бъде отложена дори за следващата година, като по този начин се даде по-малко време на екипа на Урсула фон дер Лайен да се подготви за..

публикувано на 14.11.24 в 10:57

Надежда Дерменджиева: Най-добрата превенция на домашното насилие е през образованието

Водим битка и ще продължим да водим срещу домашното насилие и насилието над жени, битката не е приключила, заяви Надежда Дерменджиева от Български фонд на жените в интервю пред БНР. Феминистката организация има Рожден ден, навършват се 20 години от създаването на Фонда на жените и са подготвили доклад, който ще бъде представен идната..

публикувано на 14.11.24 в 10:51
Рафаел Гроси

Директорът на МААЕ се среща с външния министър на Иран

Директорът на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси се е срещнал с външния министър на Иран Абас Арагчи, предаде Франс прес, като се позова на държавната информационна агенция ИРНА. Разговорът се е провел в Техеран, където Гроси пристигна снощи на официална визита, заедно с делегация за преговори с ирански висши политици...

публикувано на 14.11.24 в 10:44
Полицаи инспектират автомобил край Върховния съд в столицата Бразилия, 13 ноември 2024 г.

Мъж се взриви пред Върховния съд на Бразилия

Мъж с експлозиви e опитал да нахлуе в сградата на Върховния съд в Бразилия, след което се е взривил. Това съобщават бразилски официални лица, цитирани от Ройтерс. Властите съобщават за две експлозии - първата е избухнала на паркинг в близост до сградата на съда, а втората - секунди по-късно пред съда, където беше намерено тялото на мъжа...

публикувано на 14.11.24 в 10:24

Есенното издание на "Литературни срещи" – посветено на "стените"

От днес до 16 ноември в Националната галерия - Двореца и One Gallery ще се проведат третите "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата на есенното издание е "Стени" , посочи пред БНР Тодора Радева - създател на фондация "Прочети София" и автор на проекта. "В това издание ние сме част от по-големия фестивал за европейска..

публикувано на 14.11.24 в 10:12