Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в помощ на борбата с трафика на културни ценности

| Репортаж
Снимка: МВР

Обучен и от българи изкуствен интелект ще помага на испанската полиция при разбиването на канали за трафик на културни ценности. По този проект работят специалисти от лабораторията по киберсигурност в "София Тех Парк”.

Ръководителят на лабораторията Георги Шарков обяснява, че проектът е част то сътрудничество с полицията на Испания, Нидерландия, Германия и Италия.  Изследователите се възползват от способността на изкуствения интелект да обработва големи масиви от данни от отворени източници.

"Има много и разпокъсана информация в Интернет – от музеи и частни колекции какви ценности са откраднати. При цялото това движение тези ценности си сменят притежателите. Цялото тяхно движение може да се проследи индиректно. В антикварни магазини се появяват различни неща, онлайн пазари. В България има много такива. Големи онлайн платформи, където частни лица могат да предлагат различни предмети. Има бум на търсене. Основният метод е да свържем играчите с едни линийки - виждали сте ги по филмите: как става на едно голямо табло навързване на хора, предмети, локации, събития. Така се изгражда една мрежа", пояснява Георги Шарков.

Така се идентифицират каналите – артефакти, актьори, комуникации между тях.

Снимка: Добромир Видев

Проектът е в първата си година, уточнява Георги Шарков. Тестовите анализи се правят в сътрудничество и с две от българските платформи за продажба на предмети.  

"Да идентифицираме сходни играчи, идентични играчи с различни псевдоними. По тяхното поведение там може да бъде идентифицирано дали са идентични или имат връзка помежду си. Тук идва на помощ ИИ – от различни източници с частична информация по различни признаци можем да установим сходства, връзки между тях. По такива непълни, неточни или недостатъчно достоверни описания, когато се комбинират, имаме възможност да получим по-достоверни, чрез клъстериране на тези връзки. Такива картини са много очевидни, след като се направи задълбочен анализ на мрежите."

До края на 2024-та година ще има още 3 пилотни случая за правоприлагане, отбелязва още Шарков. Отново става дума за изчезнали картини, наблюдение на дейности на съмнителни групи и наблюдения със сателит дали иманяри не разкопават открити обекти. 

Информацията е разнородна, но на практика участва в разкриването на схеми, изтъква той.

"Ние разработваме платформа, която ще бъде инсталирана, използвана в защитена среда. Тези методи и средства ще се настройват спрямо данните и информацията, която има. Във всяка държава следят техните медии, следят и какви типове предмети наблюдават."

Георги Шарков  Снимка: Добромир Видев

При повечето инструменти за разследване се тръгва от конкретен случай и се разследва навън, докато тук подходът е обратният – от голямата картина да се идентифицират "обичайните заподозрени" и при случаи да се наблюдава тяхното поведение, коментира Георги Шарков пред БНР.

"Важен аспект, където също идват на помощ други методи и средства на изкуствения интелект е, когато се идентифицират такива мрежи и канали, да се наблюдава тяхната еволюция, поведение, аномалии в тяхното поведение. Това може да бъде автоматично следено, сигнализирано, каквито средства в момента няма. То няма как да замести хората, просто ще разшири техните възможности и ще даде възможност за трансгранично взаимодействие."

Георги Шарков от лаборатория по киберсигурност в “София Тех Парк” прави уговорката: ИИ е само помощник в полицейската работа, а за повдигането на обвинение се използват определените в НПК процедури. Така Шарков разсейва опасенията, изразени наскоро от европейски правозащитници, че приетите изключения в новото европейско законодателство за ИИ биха нарушили човешките права

"Това не е достатъчно основание за повдигане на обвинение, но е достатъчно основание за обосновано предположение, че може би лицето участва в такъв нелегален трафик. Когато помогнем за генериране на различни хипотези при достатъчно основания, те вече със специализирани средства да събират допълнителна информация, да следят хора и т.н." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06