Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румънски анализатор: Правителството на Австрия се държи по напълно антиевропейски начин

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Правителството на Австрия се държи по напълно антиевропейски начин, категоричен бе в интервю за БНР румънският анализатор Разван Николеску. Според него от 8 декември 2022 г. то действа срещу основните принципи на ЕС.

"Това е стъпка напред по отношение на решението, взето от Съвета, чрез писмена процедура. Ако беше само решението, щях да съм доволен. Много съм разочарован от съвместната декларация на България, Румъния и Австрия, която е приложение към решението. Не съм доволен, защото има 5 нови условия, които не са част от критериите за Шенген. Освен това, съществува и 6-о условие за достъп до сухопътните граници, а именно намаляване на миграцията към Австрия. Това няма нищо общо нито с Румъния, нито с България. Ние не сме съседна държава на Австрия. Тя има съвсем други съседи, така че не можем да бъдем отговорни за миграцията, идваща от другаде – от Сърбия, Унгария, Хърватия, Словения, Италия", обясни той. И продължи с коментара си:

"Бяхме помолени да осъществим повече проверки между Румъния и България. Това е напълно антиевропейско. Защо се нуждаем от повече проверки между България и Румъния? Кой ще плати за това и каква е причината за това? Защо, ако румънците искат да отидат и да се насладят на българското Черноморие през следващата година, трябва да има повече граничен контрол за тях? Не разбирам това. По същата причина – защо за българите, които искат да посетят Румъния, трябва да има повече проверки? Това е чисто и просто популизъм. Това е свързано с вътрешнополитическия австрийски дневен ред и е напълно антиевропейско".

Според него в Европа трябва да бъде създадена повече солидарност и доверие. Те искат от нас да поставим повече пречки между румънци и българи, което е неприемливо, категорично заяви Николеску.

"Очаквах повече от ЕК. Очаквах от нея да действа като пазител на принципите на ЕС", каза още той. Според него ЕС не може да оцелее с поведение като това на австрийските лидери по отношение на присъединяването на България и Румъния. Наше право е да бъдем част от Шенгенското пространство, декларира анализаторът. 

"Това споразумение бе обявено като победа, но австрийските условия са вътре в него. Това поражда някои въпроси", изказа мнение и журналистът от Радио България Владимир Митев. Той не разбира логиката на това да се засилва граничният контрол между България и Румъния при положение, че идеята на ЕС е постепенно границите да се размиват и отпадат.

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" журналистът цитира румънски външнополитически анализатори, които уверяват, че "разкачането на България и Румъния" за сухопътен Шенген не е възможно. И самите наши западни партньори нямат интерес да ни разделят, добави той.

"Може да има някакви настроения в румънското общество за това, но мисля, че е ясно, че трудно би се получило и едва ли румънските елити искат това в момента".

В Румъния предстои изборна година - румънците ще имат всички възможни избори, коментира още Владимир Митев. По думите му това е добър повод да се разгледа развитието на румънското общество. Според него то е много интересно – в него има и местни, и международни интереси.

Много е интересно и как ще се прояви суверенизма в Румъния, отбеляза той и обясни, че терминът е свързан с национализма, но в европейски контекст.

"В Румъния суверенизмът в момента има към 25 и дори малко повече процента одобрение в обществото и много хора от елита на Румъния, прозападния елит, имат тревоги, че може би тази тенденция ще се засили, особено ако Доналд Тръмп или друг републиканец спечели изборите в САЩ".

Митев прогнозира, че суверенистките партии няма да спечелят мнозинство на изборите. Ако се стигне до ситуация да управляват, то те трябва да са в коалиция, добави той, като подчерта, че тези партии имат антиукраинско звучене и послания. Според него обаче има очевиден интерес Румъния да участва във възстановяването на Украйна.

"Румъния просто се подготвя за различни сценарии", смята журналистът.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30