В началото на януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен хоризонт" отбеляза своята 40-ата годишнина.
Идеята за създаването на нощен блок тръгва от проф. Веселин Димитров.
През 1984 г. тръгва първият нощен блок с водещи Петър Пунчев и Константин Тилев.
Първоначално идеята е това да бъде информационно - музикален блок, в който журналистическите материали са синтезирани в кратки форми. За да позволят свободно преливане на музиката от забавното към сериозното. От динамичното към лиричното звучене. Предаването се излъчва шест пъти в седмицата, а сигналът му е фрагмент от „Мечтание“ на Шуман.
Преди 40 години Константин Тилев прави дебюта на нощния блок, като залага на провокацията, на афоризмите. А Петър Пунчев има слабост към историята и вечните хитове от миналото. Предвиждат се рубрики, в които да се осъществяват срещи с хора, ангажирани с нощен труд, „На този ден“, в която се включват и като от народния календар, „Написано за вас“, която да включва кратки сатирични форми, поезия, афоризми.
От 9 януари 1988 г. за първи път се обявява телефон, който да направи директна връзка между слушатели и журналисти и на него започват да се приемат обаждания още от 22:30 ч. започват да се канят събеседници, но само в края на седмицата, през почивните дни, като предаването се излъчва и в неделя срещу понеделник и вече продължава до 3 след полунощ.
Чрез своите писма и телефонни обаждания слушателите създават една своеобразна дискусия "за" и "против" събеседниците в студиото, задават различни въпроси, свързани с подготовката на предаването.
Така през 80-те години група ентусиасти създават едно по-различно предаване със своя нощна специфика. След появата си в началото на 90-те години, някои от частните радиостанции се опитаха да копират модела на "Хоризонт" за нощно радиопредаване, други предпочетоха да задоволят потребността на аудиторията от музика за забавление или от игри.
Първото социологическо изследване показва, че най-често обажданията са продиктувани от желание за участие по темата на разговор, да се сподели преживяното през деня или да се изпълни музикално желание. Друг път самота или приятна компания, притеснение или еуфорично настроение. Любопитен факт е, че интересът към темите е многократно по-висок, отколкото интересът към музиката...
"Нощта е един прозорец на интимността. Тази интимност, която е свързана с най-човешкото, най-задушевното, най-дълбокото и най-загадъчното, мистичното, това, което можем да отключим в това спокойно време, защото през деня сме много забързани и много заети и нямаме време за нищо. Нощта е многоизмерна, сподели в "Нощен Хоризонт" доц. Мануела Манлихерова от ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специален гост в празничното издание на предаването.
"Аз обичам "Нощен Хоризонт" заради това, но и заради факта, че той дава една пълнота, пълнота на радиото като цяло, на мен радиото ми е любов. Аз не само преподавам радио, но и дълго време работя в различни радиостанции, продължавам да се занимавам с радио и в чужбина по проекти.
Няма как една медия да бъде силна, няма как да тя да бъде с тази енергия и с това доверие сред слушателите, ако няма личност. Ако го няма това сливане на радиото с личността. Личностите правят радиото!, каза още в празничното издание на "Нощен Хоризонт" доц. Манлихерова.
"Затова и радиото успява, въпреки всички колизии, въпреки всички прогнози за замираща медия, технологичен напредък - радиото продължава да бъде медия, която се припознава от много голяма част от аудиторията, добави още доц. Мануела Манлихерова от ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски".
"Мисията на радиото е да представя вдъхновяващи истории и то достойно я изпълнява. Ако направим един паралел с други медии, всъщност радиото остава най-интелектуалната медия. Така и предаването "Нощен Хоризонт" дава възможност за срещи с хора, които няма къде другаде за срещнеш. И хора, които те вдъхновяват. На това се опитвам да науча и студентите - да намират вдъхновение сред личностите, да търсят това и да бъдат тяхна пътеводна звезда...защото напредъкът на човечеството се създава от такива хора - мотиватори, инициативни, креативни, които смятат, че могат да преминат всякакви препятствия, за да осъществят нещо голямо, което да е от полза за всички, разказа още доц. Манлихерова.
Мануела Манлихерова е доцент в Софийски университет. Завършила е журналистика в Алма Матер. През 2002 година защитава докторската си теза на тема, посветена на медиите и елитите: „Медии и елит – взаимни влияния в периода 1995-2000 г." Дълго време съчетава журналистическата практическа дейност с преподаването. Журналистическата си радиопрактика започва през 1994 година като репортер и новинар в радио „Тангра”, по-късно в радио „Витоша”. Специализира курс „Интеграция на теория и практика” в City University – London. През март и април 2005 – стажува в ВВС Five Live, LBC - London. От 2000 до 2010 година е автор на българската част на рубриката „Европейски акценти” на РФИ – България. В същия период работи и като специалист „Връзки с обществеността” на РФИ. Има няколко стажа в отдел „ Комуникации” на РФИ – Париж. От 2010 до 2014 година е член на Борда на Европейската асоциация за обучение на журналисти /EJTA/.Член на международното жури на Европейската награда за журналистика на Грузия от 2015 година. Член на първото жури на конкурса на МТел за журналистически награди в областта на медиите и иновациите – Мтел Мастърс.
В предаването ще чуете проф. Веселин Димитров, Константин Тилев, Петър Пунчев, Игор Марковски, Момчил Колев, Стоян Сираков, Маргарита Петкова, Николай Милчев, Явор Дачков, Румен Ивайлов, Ирина Недева, Лилия Герчева, Румен Стоичков, Нина Цанева, Димитър Драганов, Александър Петров, Пламена Бачийска и редовните слушатели на "Нощен Хоризонт".
Още по темата в звуковия файл.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..