Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биоeскейп стая в подземните помещения в т.нар. Царска градина в София

Ескейп стаята е подходяща за деца над 13 години

Снимка: bioXcape

От няколко месеца в Националния природонаучен музей към БАН има ескейп стая, различна от всички налични в София в момента (а те са над 50). Тази е посветена на климатичните промени и е създадена в партньорство между и Националния природонаучен музей при БАН и Българска фондация „Биоразнообразие“

Стаята се нарича bioXcape (Биоскейп) се намира в истински бункер – подземните помещения в т.нар. Царска градина в София. 

Десислава Арабаджова, управител на bioXcape, разказва, че за направата на стаята са съдействали учени от Националния природонаучен музей, собственици на вече съществуващи ескейп стаи, както и експерти от Българска фондация „Биоразнообразие“.


От двама до петима играчи имат на разположение 60-70 минути. Те трябва да намерят отговорите на няколко загадки, почиващи на научни факти. При правилен отговор играчите чуват аудиопослания от Ирма Желязкова – измислен персонаж. Нейните думи обаче съдържат улики към следващите загадки или съдържат любопитна информация за изчезващите видове и климатичните промени. Необходими са ловкост, съобразителност и синхрон между хората в отбора. 

За да може участниците да се потопят изцяло в играта, са забранени телефони, камери, микрофони и други устройства. Ескейп стаята е подходяща за деца над 13 години и не е необходим придружител с тях. 


BioXcape е първата образователна ескейп стая в България, която стъпва на истински факти. Тя е резултат от партньорството между Българска фондация Биоразнообразие и Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. BioXcape е социално отговорна бизнес инициатива и с всяка резервация участниците подпомагат от една страна опазването и възстановяването на важни природни територии, местообитания и видове в България, а от друга – развитието на музеите в страната.


Националният природонаучен музей към Българската академия на науките е най-старият музей в България и най-богатият природонаучен музей на Балканския полуостров. Мисията му е да съхранява, изучава и популяризира обекти на живата и нежива природа. В музея работят голям брой експерти: зоолози, ботаници, палеонтолози и еколози, и се обучават докторанти и млади специалисти. 

Обезлесяването, климатичните промени и драстичното въздействие на човечеството през последните два века са довели до 1000 пъти по-бързо изчезване на видове в сравнение с периода преди индустриалната революция. Мнозина не си дават сметка, че преломният момент е близо. Само градус повече ще разклати равновесието в екосистемите, от които всички ние зависим.

"За да играете BioXcape не са ви необходими специални знания и умения. Тук ще почувствате отборния дух, натиска на времето, сложността на задачите и ролята на науката, за да се разрешат проблеми от значение за човечеството, докато се забавлявате със съвременни пъзели и загадки, разказа още Десислава Арабаджова.


Цялото интервю на Светослава Кузманова с Десислава Арабаджова чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24