Виртуална изложба с плакати, документи, снимки и пощенски картички, свързани с Народния театър "Иван Вазов“, може да бъде разгледана на сайта на Националния исторически музей. Поводът за експозицията е 120-та годишнина на културната институция.
Най-старите експонати, които се съдържат във виртуалната изложба, са от самото начало на 20-и век. От екипа на Националния исторически музей припомнят, че през 1904-та година Столичната българска драматична трупа "Сълза и смях” е преименувана на "Български народен театър” и това се смята за рождената дата на Народния театър, а трупата носи това име от 1906-та.
И тъй като за театъра у нас вече започва да се говори като за професионално занимание, се поставя въпроса за построяване на модерна, европейска театрална сграда. На 39-то заседание на Народното събрание на 15 декември 1898-ма година е гласуван фонд за нейното изграждане. От Националния исторически музей припомнят, че благодарение на усилията на тогавашния министър на народното просвещение проф. Иван Шишманов, през 1904 г. на мястото на дъсчен театър "Основа” започва изграждането на сградата на Народния театър.
Селекцията за виртуалната изложба е на Мариана Първанова – уредник в отдел "Нова и най-нова история“ в Националния исторически музей:
"На сайта на НИМ са показани експонати, които притежава музеят. Решихче, че 120-тата годишнина на театъра е добър повод да покажем избрани неща от фондовете на музея. Една от идеите е да се популяризират колекции чрез виртуални изложби.
Виртуалната изложба "120 години Народен театър“ започва с някои от основателите му.
Иван Вазов е бил най-играният автор в първото десетилетие от създаването на Народния театър. Това научаваме от един годишник на театъра от 1904-1912 година, който се пази.
Имаме и голяма колекция от плакати".
Мариана Първанова признава, че всички експонати във виртуалната изложба, посветена на 120-та годишнина на Народния театър са дарени на Националния исторически музей.
Историята
Благодарение на усилията на тогавашния министър на народното просвещение проф. Иван Шишманов, през 1904 г. на мястото на дъсчен театър „Основа” започва изграждането на сградата на Народния театър. Проектирането е поверено на опитните виенски архитекти Херман Хелмер и Фердинанд Фелнер. Зданието е реконструирано няколко пъти – след големия пожар през 1923г.; след бомбардировките над София, когато пострадва южното ѝ крило и големия ремонт през 1972-1975 г., когато е създадена Камерна сцена.
Любопитно е, че в началото драматичният театър върви ръка за ръка с операта и, въпреки че двете сценични изкуства непрекъснато се разделят и обединяват, от 1912 г. те изнасят представления в една и съща сграда – тази на Народния театър. За изграждането на творческия облик на театъра голям принос имат Пенчо Славейков, като негов директор, по-късно и именити фигури като поетите Пейо Яворов, Николай Лилиев, Гео Милев, дългогодишният главен режисьор Николай Масалитинов.
Тържественото откриване на новопостроената сграда на Народния театър става на 3 януари 1907 г., което влиза в историята и с освиркването на княз Фердинанд от студентите, които протестират срещу „дворцовия” характер на тържествата на това „народно” дело. В официалната програма (изложена в Зала №5 на Националния исторически музей) са включени изпълнението на тържествена увертюра от Добри Христов, „Слава на изкуството” – сценичен „Пролог” в три картини от Иван Вазов и историческата драма „Иванку” от Васил Друмев, най-популярната пиеса за времето си.
Най-играните заглавия в първите години след откриване на Народния театър са пиесите на Иван Вазов („Към пропаст”, „Борислав”, „Казаларската царица”, „Под игото”), сочи „Годишник на българския Народен театър в София (1907-1912)”, който се съхранява в Националния исторически музей. В него са поместени статистики на изнесени представления, финансови разходи, състав на театъра и турнета. За първите пет години най-играна е "Към пропаст” от Иван Вазов, следва я "Иванку” от Васил Друмев и на трето място е „В полите на Витоша” от Пейо Яворов. От преводните заглавия класацията се оглавява от „Мадам Сан-Жен” от Викториен Сарду (по която по-късно е написано либрето към едноименна опера), следва "Лес” от Александър Островски и "Венецианският търговец” от Уилям Шекспир. Пак от Годишника научаваме кои са актьорите, основатели на театъра. От дългия списък може да посочим добре познатите имена като Иван Попов, Васил Кирков, Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов, Христо Ганчев, Атанас Кирчев, Сава Огнянов, Вера Игнатева, Златина Недева, Гено Киров, Елена Снежина, Тодорка Стойчева и др. Главен режисьор е бил чехът Йозеф Шмаха, който е бил известно време и артистичен директор. Като режисьори се изявяват и актьорите Иван Попов, Васил Кирков, Сава Огнянов и Гено Киров. В многобройните програми на Народния театър от първите десетилетия, съхранявани в Националния исторически музей, се вижда че тази практика продължава дълги години.
Критически статии за представленията на театъра се публикуват на страниците на в. "Народен театър”, няколко броя от който също се пазят в музея. Така например в статията "Задушница” в Народния театър от Стр. Димитров се казва: "Пленителен и поетичен образ дава г-жа Зорка Йорданова на момичето Мериля… К. Кисимов постига съвършенство в ролята на Заклинателя.” (бр.52, 19 април 1937 г.). В Зала №5 на Националния исторически музей може да се види поздравителен адрес до Кръстьо Сарафов от 1946 г., връчен от неговите колеги от Народния театър, по повод 50 години творческа дейност на актьора. Към колекцията от експонати, свързани с Народния театър, които се пазят в музея, следва да добавим още оригинални печати, снимки, илюстровани картички и много плакати за театрални представления от 70-те и 80-те години на ХХ в.
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? Коментара на Силвия Великова чуйте в звуковия файл.
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..
Депутатите от партия МЕЧ даряват заплатите си за времето, през което НС избираше председател и реално не работеше, на нуждаещи се, за да направят Коледата им малко по-щастлива. Това обяви в социалната мрежа лидерът на партията Радостин Василев: "Дванадесетте депутати на МЕЧ даряват заплатите си за времето през което НС избираше председател и..
Областната дирекция на МВР в Ловеч предупреждава гражданите, че в навечерието на коледните и новогодишните празници зачестяват случаите на телефонни измами и измами свързани с онлайн пазаруването. В момента "хит" са измамите при пазаруване чрез интернет, поясни старши инспектор Мирослав Маринов от ловешката полиция: "Интернет измама по..
В спиралата от избори и политически хаос Президентството остана една от най-стабилните институции тази година. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо Цеков и Първан Симеонов Румен Радев постави рекорд по назначаване на служебни правителства. Заради орязаните си правомощия, обаче, вече можеше да избира само премиер и то от..
В писма, изпратени до всички парламентарно представени политически сили, председателят на Съвета на ректорите на висшите училища в България проф. д-р Миглена Темелкова предлага на политическите лидери сформиране на своеобразна образователна коалиция в българския парламент, която да приеме законодателни текстове, водещи не до реформа на парче,..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..