Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативен комитет от учени предлагат проф. Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на Велико Търново


Инициативен комитет от 12 учени, общественици и интелектуалци във Велико Търново издигна кандидатурата на световноизвестния археолог професор Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на историческата и духовната ни столица Велико Търново.

81-годишният световноизвестен археолог професор Казимир Попконстантинов е сред основателите на специалностите „Балканистика“ и „Археология“ във Великотърновския университет. Има половинвековна археологическа кариера и продължава, като основно се занимава с епиграфика, науката за старите надписи.  

Изключително достоен човек и учен, заяви историкът от ВТУ проф. Андрей Андреев, член на инициативния комитет, издигнал кандидатурата на проф. Попконстантинов за почетен гражданин на Велко Търново. 

Проф. Андреев представи част от епохалните археологически открития, направени от проф. Попконстантинов: 

„Множество проучвания прави проф. Попконстантинов – скалният манастир край село Крепча, Поповско, средновековния Преображенски манастир край Велико Търново, средновековният манастир Карач теке, основан от княз Борис Първи. Той датира първия надпис на кирилица, известен в света, от 921 годна. Особено се прослави, когато през 2010 година откри част от мощите на св. Йоан Предтеча, което беше доказано в специализираните лаборатории в Оксфорд и Копенхаген при две независими едно от друго изследвания“.  

Проф. Казимир Попконстантинов е бил декан на Историческия, а след това и на Богословския факултет във Великотърновския университет, почетен гражданин е на Созопол, Варна, Опака, носител е на специалната награда на Варненската Света митрополия, на световната Хердерова награда и на още много национални и международни отличия. 

Номинацията на проф. Попконстантинов за почетен гражданин на Велик Търново беше депозирана във Великотърновския общински съвет на 12 януари. В подкрепа на номинацията са се обявили над 150 граждани. Предстои тя официално да бъде подкрепена и с решение на Академичния съвет на ВТУ, обяви проф. Андрей Андреев. 

Студентите на проф. Попконстантинов говорят за него с изключително уважение. Сред тях е Светлин Радев, член на инициативният комитет за номинацията и директор на Военния архив:  

„Археология се учи в началото на програмата. Независимо от крехката възраст, когато сме постъпвали, и по-малкия житейски и социален опит, който сме имали, фигура като тази на проф. Попконстантинов много лесно ни ангажираше и със знания, и с подход, с усет, с обаяние. Никой от студентите не подхождаше лековато и не смеехме да отидем неподготвени на изпита, когато го провеждаше проф. Попконстантинов“.  

Като студент по история днешният директор на Военния архив има петица на изпита по археология при проф. Попконстантинов.  

Общественикът и общински съветник Методи Петров е един от първите студенти на проф. Казимир Попконстантинов и е член на инициативния комитет. На изпита по археология има отличен и разказва как е преминал: 

„Вторият ми изпит в университета беше по археология. Падна се на рождения ми ден. Изпитите тогава бяха устни. Теглих си въпросите, изпитът мина и тогава извадих кутия с бонбони, за да почерпя проф. Попконстантинов. Той стана и каза, че съм постъпил много правилно и коректно, и ако съм бил почерпил преди изпита, е щял да ме върне за утре“.  

Методи Петров е бил и председател на кръжока по археология, създаден от проф. Попконстантинов . 

И днес проф. Казимир Попконстантинов излъчва академизъм, благост, но и сериозен характер и изключително изящно чувство за хумор, казват историците и археолозите, които са работили с него. 

Номинацията му за почетен гражданин на Велико Търново е подкрепена и от актьора Любомир Бъчваров, кметицата на село Пчелище, където живее проф. Попконстантинов, Гица Лазарова, художника Христо Панев, ръководителя на клуб „Традиция“ във Велико Търново Симеон Цветков, археолога проф. Хитко Вачев, адвокат Иван Бораджиев, проф. Станимир Трифонов, заместник-директора на великотърновската библиотека и общински съветник Иван Александров и други. 

Почетното звание се връчва след гласуване от Общинския съвет на 22 март, празника на Велико Търново. 

Премиерата на филма „Казимир“, създаден от режисьора Станимир Трифонов, е на 16 януари във Велико Търново. 

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50