Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 години след решението награждават тримата студенти, опълчили се срещу смазването на Пражка пролет

Снимка: Чешки център, изложба "21 август 1968: Краят на пражката пролет"

Пет години след решението на Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" днес ще наградят тримата студенти по история, дръзнали да се обявят се срещу нахлуването на Съветската армия в Прага през 1968 г. 

Днес в 17.00 часа в аудитория 23 на Ректората заслуженото историческо и публично признание ще получат Александър Димитров и посмъртно съмишлениците му - Едуард Генов и Валентин Генов. 

"В България хубавите работи стават по-бавно. От 1993 г. има решение на СОС за премахване на Паметника на Съветската армия, на окупатора, чак миналата година се направи нещо. Това, че са закъснели малко от Софийския университет, няма никакво значение. Важно е, че нещата стават", каза пред БНР Александър Димитров.

Той се върна към студентските си спомени през 1968 и 1969 година. В предаването "Хоризонт до обед" разказа за репресиите, арестите и изключването от университета заради разпространяване на позиви срещу нахлуването на Съветската армия в Чехословакия.

Заедно с Едуард Генов и Валентин Ганев студентите по история са изключени от Софийския университет, а Александър Димитров завършва 25 години по-късно, студентските му права са възстановени след падането на Берлинската стена.

Срещу тях има съдебен процес през 1969 г. заради разпространяване на позиви срещу Съветския съюз.

"Имаше 2 вида позиви. Първите, не успяхме да разпространим, на тях пишеше – "Вън войската на марионетката Живков от Чехословакия". И той се ядоса много. На втория позив – "Съветски граждани протестират на Червения площад, какво правиш ти?", но за вторите ни арестуваха. Аз и Едуард ги разпространихме в София, Валентин в Пловдив. Нощно време обикаляхме по улиците и ги пускахме в пощенските кутии, а аз оставих и на паметника на окупатора", разказа Александър Димитров. 

"Аз тогава си мислех, че Брежнев ще отстъпи на някой по-либерален дядо, както стана с Горбачов и Съветският съюз ще се откаже от прогнилата болшевишка идеология. Надявах се, че Дупчек и другите ще убедят кремълското политбюро в едни по-либерални мерки, но това не стана", разказа Димитров.

И призна: "Между репресията и доносничеството по-страшно е доносничеството. Още от началото знаехме, че шансът да ни хванат е под 50%, репресията е обяснима, тя е нужна на противника, а доносничеството е отвратителна работа".

През 2019 г. Факултетният съвет на Историческия факултет в СУ на от 2019 г. има решение за награждаване, но реално ще се случи едва днес. При възстановяването на студентските права Александър Димитров е състудент на сегашния председател на Държавната агенция "Архиви" – д-р и.н. Михаил Груев.

"Беше дълга процедура, от 2015 г. съм председател на Архивите. Задвижено беше още тогава, а основният двигател е доц. Светлана Иванова, но в България нещата стават бавно и мъчително. Може би има гузни съвести, но аз не бих се съгласил, че има премълчаване, защото тази история е описана в историографията", каза Михаил Груев.

Преди общественото признание в България тримата студенти по история са наградени от Чехия и Словакия.

"Вижте, парадната страна на нещата е едно, но друго е влиянието, което тяхното дело има върху българското общество, това е важно. Благодаря на ректора на СУ и на декана на ИФ, че ме поканиха да произнеса академично слово. Много закъсня отличието от страна на академичната колегия. След 2 дни се навършват 55 години от самозапалването на Ян Палах. Жеста на тримата е съизмерим с това, което Палах прави за чешкото общество. Актът на тримата е не само срещу съветската окупация, но и срещу гузните съвести и т. нар. започнала нормализация по време на режима на Хусак", коментира още д-р Михаил Груев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души загинаха при тежка катастрофа в Ловешко

Двама души загинаха при тежка катастрофа в Ловешко. Тази сутрин на пътя София-Варна в района на село Голец, лек автомобил, пътуващ в посока Варна, е навлязъл в насрещната лента за движение, преминал е оттам, и се е ударил в спрял за почивка ТИР. Страховита статистика: За ден – 6 жертви на ПТП-та по пътищата ни При инцидента на..

публикувано на 13.11.24 в 13:26

Воден режим в Монтанско

Жителите на пет населени места в област Монтана са на воден режим. Селищата се намират на територията на четири общини. Над 1350 жители на област Монтана към момента нямат редовно вода. Причината е засушаването и липсата на валежи от дъжд. Две села в община Чипровци – Железна и Равна са на режим. В Равна вода има 24 часа за долната, а..

публикувано на 13.11.24 в 13:21

Борислав Великов: Де факто нямаме парламент в момента!

Изборът на председател на Народното събрание е много важен, може евентуален да бъде пробен камък за мнозинство , което да подкрепи правителство, но не бива да бъде заложник на бъдещото мнозинство и законодателната програма, което като че ли в случая се оказа факт. Това каза пред БНР доц. Борислав Великов, бивш председател на Народното събрание, в..

публикувано на 13.11.24 в 13:17
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

МЕЧ няма да подкрепи нито един от кандидатите за председател на парламента

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви в кулоарите на Народното събрание, че формацията му няма да подкрепи оттук нататък нито един от кандидатите за председател на парламента. "Считаме, че в момента ГЕРБ водят разговори "на тъмно", незнайно с кой. От БСП чуваме някакви неща, от ИТН чуваме други неща. Ние сме щастливи, че не сме канени на..

публикувано на 13.11.24 в 13:13
Румен Радев дава изявление пред медиите в рамките на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, 13 ноември 2024 г.

България може да се включи в проект за пренос на зелена енергия

Президентът Румен Радев напомни, че може да започне политически консултации с парламентарните формации в 51-ото Народно събрание, едва след избора на председател на парламента. "По Конституция трябва да бъде избран председател на НС, да се формират парламентарните групи и аз веднага мога да започна консултациите. Има ясни стъпки, които..

публикувано на 13.11.24 в 13:09
Димитър Главчев

Главчев: Странни са твърденията за нелегитимност на вота

Премиерът Димитър Главчев заяви, че намира за странни продължаващите твърдения за нелегитимност и манипулации на парламентарния вот на 27 октомври. В началото на правителственото заседание той коментира, че служебното правителство е изпълнило конституционните си задължения  и отправи призив да се състави редовен кабинет. Димитър Главчев..

публикувано на 13.11.24 в 12:36