Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не наблюдаваме автентична борба и сблъсък на концепции, смята председателят на БИПИ

Биляна Гяурова: НС попълва регулаторите, когато политическите договорки са стигнали до имена

Според нея изборът на конституционни съдии дава на президента "храна за мотивирани изказвания и мотивирани действия"

| Интервю
Биляна Гяурова
Снимка: БТА

Народното събрание не избира хора на лидерските позиции в държавата, когато им изтече мандатът, а тогава, когато реши, че има политическа готовност.

Това мнение изрази пред БНР Биляна Гяурова, председател на Българския институт за правни инициативи. Във връзка с изслушването на кандидати за попълване на състава на Конституционния съд тя посочи, че "тримата номинирани нямаше как да бъдат по-различни".

"Тази много добре режисирана пиеса се заключва в нещо, което каза Десислава Атанасова по време на изслушването и което е квинтесенцията на начина, по който НС избира хора - независимо дали става въпрос за Конституционния съд, Комисията по досиетата или Сметната палата. Тя каза – Народното събрание се забави с тази процедура, защото нямаше политическа готовност. Това показва, че Народното събрание не избира хора на лидерските позиции в държавата, когато им изтече мандатът, а тогава, когато реши, че има политическа готовност. Когато политическите договорки са стигнали до конкретните имена. Както видяхме, цялата процедура е добре режисирана."

"При тези процедури не наблюдаваме автентична борба и сблъскване на концепции, а просто изчакваме да мине като досаден факт, защото в правилника е записано, че трябва да има процедура. Това претупване продължава да създава усещането, че всичко е нагласено. Че Народното събрание не може и не иска да направи реални избори. Има един страх в тази коалиция, че в различните органи ще попаднат хора, които ще мислят самостоятелно, а няма да са партийно верни и да спазват партийните повели", коментира Гяурова в предаването "Преди всички".

Скорострелното гласуване, което най-вероятно ще стане днес, е именно, за да се преодолее напрежението и да се демонстрира, че коалицията продължава да е стабилна, смята тя.

Биляна Гяурова не вижда пречка "президентът да сподели своето мнение или ако направи крачка, да я направи мотивирано, защото това ще бъде най-силното му оръжие в публичното пространство".

"Те му дават храна за мотивирани изказвания и мотивирани действия."

Има резон да се говори за произнасяне на Конституционния срок в някакви срокове, подчерта още Биляна Гяурова.

Като уточни, че няма еднозначно отношение към промените в Конституцията, Гяурова заяви, че "има нарушаване на баланса по отношение на прокуратурата" и има и други притеснителни текстове. Тя изрази очакване КС да допусне максимално широк кръг експерти да предоставят своите гледни точки, а произнасяйки се, "да гледа в перспектива – по какъв начин дългосрочно това ще се отрази на съдебната система и на живота на всички нас".

"Измиване на ръцете по отношение на процедурата ще бъде безотговорно", каза в заключение тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58