Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Сдружението на общините настояват за пълен одит на енергийните сертификати

НСОРБ предлага 10-годишна национална програма за саниране на целия жилищен фонд

Предлага се още 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък

| Интервю
Снимка: Радио Шумен

Приключилият първи етап от програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост продължава да предизвиква обществени реакции и недоволство. Излиза на преден план и въпросът кой ще плаща финансовите корекции, ако бъдат наложени такива по проектите? След като бе удължен срокът за кандидатстване по втория етап на програмата, ще спадне ли ентусиазмът заради изискването за 20% съфинансиране?

"Ние сме доста голям блок – 84 апартамента, и беше доста трудно да убедим всички да участваме. Но се оказахме в резервите, тъй като искахме да бъдем сграда клас А, това изисква доста повече инвестиции. Най-много точки загубихме в цената ефективност на инвестицията", разказа пред БНР Иван Фончев, домоуправител на блок в София. Той декларира готовност да обжалват класирането си. По думите му, хората са доста разочаровани.

Фончев смята, че "в крайна сметка ще се получи някаква бутафория" и саниране ще бъде направено на доста по-ниски цени, без анализ дали санираните блокове постигат целта за спестяване. Във втория етап, предвиждащ съфинансиране от по 20%, сдружението няма да участва, тъй като сумата за едно жилище излиза около 5 000 лева, а една трета от апартаментите са вече санирани. Не повече от 10% от хората са заявили готовност за участие, а срокът за кандидатстване е доста къс, посочи домоуправителят.

Снимка: Радио Видин

Става въпрос за много сериозно разминаване от прогнозните бюджети, които бяха съобщени в началото, подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Емил Кабаиванов, кмет на Карлово. По думите му, голяма част от гражданите, отделили средства за включване в първия етап, ще останат излъгани и вторият етап става безсмислен.

НСОРБ предлага пълен одит на енергийните сертификати, заяви Кабаиванов. Предлага се още 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Иска се и 10-годишна национална програма, за да може да се санира целият жилищен фонд в страната, уточни той.

"Само с европейско финансиране няма да стане. Има достатъчно възможности през държавния бюджет да се акумулират средства."

Павел Миланов  Снимка: Ирина Недева

Безплатно дадените средства предизвикаха огромен интерес, потвърди пред БНР и Павел Миланов, който оглавява Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост.

"Когато се наливат определени средства, за да се постигне резултат, то трябва да се установи дали е постигнат. Така ще трябва и в бъдеще, с европейско финансиране."

Ако няма съответствие, ще има санкции, които ще останат за сметка на етажната собственост, поясни Миланов.

"Явно не се знае. Знае се, че има 100-процентово финансиране. Оттам нататък следват отговорностите – как ще бъде контролирано, как ще бъде изпълнено."

Миланов постави и друг проблем – при жилищата, които вече имат сменена дограма от висок клас, би следвало да се реализира икономия в рамките на проекта, докато "при изолацията се сваля всичко" и се прави, както е по проекта.

"Цените в София са много по-различни отколкото в други градове. По-високи са", отбеляза още Павел Миланов. Според него "трябва да има единни критерии, които МРРБ да заложи и всички да кандидатстват по тези параметри".

При тухлена сграда, дори гредоред, с много по-малко средства може да се постигне по-висока ефективност, отколкото при панелната, допълни Павел Миланов.

Трите мнения чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30