Дария Яхимовска, финансов мениджър на проекта, разказа пред БНР, че в продължение на 16 месеца са събрани мненията на деца, учители и родители.
Галина Барова, директор на ОУ "Христо Смирненски“ в гр. Пазарджик, обясни в предаването "Преди всички", че още преди 4-5 години е издала заповед, с която забранява използването на мобилни телефони по време на час.
Така телефоните на учениците започват да се събират.
"Тогава получих голям отпор от родителите. Сега това е факт и никой вече не роптае. Децата свикнаха. Всяка мярка в България не се приема добре, но с времето се уверяваме, че има смисъл".
Учителите от училището в Пазарджик са преминали през обучение и по друг подобен проект на "Еразъм, разказа Галина Барова.
"Вече имахме представа какво представлява емоционалната компетенция и култура. Реших, че е необходимо да назнача и психолог в училището. Виждам резултат".
В проектното проучване се включват ученици на възраст от 7 до 14 години.
"Трябваше да мотивираме децата да бъдат абсолютно откровени при отговорите на въпросите. Обяснено им беше, че анкетата е анонимна и че това ще даде насоки – ние ще им бъдем полезни, а и те ще бъдат полезни. Анкетата ме шокира. Оказа се, че почти всички деца знаят какво е кибертормоз и че ако те не са били обект на такъв, то техни близки са били. По-големите говорят и за емоционалното си състояние – били са гневни, мразели са целия свят и не са искали да ходят на училище".
Мирела Хитова, експерт по проекта, разказа, че подборът на партньорите е извършен така, че да бъдат обхванати различни социални групи.
"Бяха избрани едно голямо професионално училище от мегаполис като Истанбул, една професионална гимназия в малко градче близо до Лисабон, една малка гимназия в Хърватия и основното училище от Пазарджик. Децата бяха обособени по възраст. Бяха им зададени едни и същи въпроси. Имаше въпроси и към група възрастни – училищни директори, учители и родители. Резултатите бяха сходни. Тенденциите, които успяхме да установим са, че като време прекарано в интернет пространството – от най-малките към най-големите, то се увеличава. При големите е най-малко 4 часа. Някои ученици споделиха, че са в интернет и в час. При всяка възможност те са в мрежата. Най-големите ученици се оказаха по-малко информирани за възможностите да сигнализират от средната група ученици, които са на възраст 9-10 години. За България резултатите бяха много добри като информираност".
Яхимовска отбеляза, че е изготвен доклад с резултатите от изследванията на фокус групите във всички партньорски държави.
"12,5% от анкетираните са дали положителен отговор на въпроса дали са били жертви на дигитален тормоз. Смятаме, че има малко изкривяване в данните, защото голямата част от децата не искат да споделят. Друга част бъркат дигиталния тормоз с дигиталната закачка. Най-засегнатата група от дигитален тормоз са 15-17-годишните. Реалните престъпления станаха дигитални".
Една от негативните констатации на проучването е, че нормативната база при такъв тип престъпления е много слабо развита.
"Все още дигиталните престъпления не се третират като такива. Направили сме препоръки към институциите".
Хитова смята, че най-важната полза от този проект е фиксирането на общественото внимание върху проблема за дигиталния тормоз.
"Предлагаме един проект на Национална стратегия за справяне с дигиталния тормоз и езика на омразата".
Барова разказа, че са проведени родителски срещи и е обяснено какво се случва.
"Интересът беше много голям. Когато има проблем, ние трябва да го решаваме заедно".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Криминално проявен от Лом е задържан в полицията, след като ударил непълнолетно момиче в ученически автобус. Пострадалата ученичка е прегледана в спешния център на болницата в Лом и е освободена за домашно лечение. Четири непълнолетни момичета се сбили в ученическия автобус, който пътувал по линията Лом – квартал "Момин брод" – Сталийка..
"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..
Депутатът от "ДПС - Ново начало" Димитър Аврамов се е отказал от имунитета си, обяви заместник-председателят на Народното събрание Николета Кузманова в началото на пленарното заседание. С писмо от 19 февруари, Аврамов информира председателя на парламента, че дава съгласие за наказателно преследване по постъпило искане от изпълняващия..
В Битоля е открит клуб на сдружението за култура, образование и традиция "Балкански мост". Присъстваха посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков, генералният консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, още дипломати и представители на българската общност в Северна Македония, предаде БТА. Вчера представители на..
Среща със собственици на животновъдни обекти и проверка за безстопанствени животни е насрочена за днес в Община Дупница - от 10 ч. Стадо от над 300 полудиви коне върлуват из района, като вече стигат и до Радомирско - на 20 километра, каза кметът на Дупница Първан Дангов. В срещата ще участват представители на Областното Пътно управление..
Пресслужбата на Светия престол съобщи за напредък в състоянието на папа Франциск, хоспитализиран от 14 февруари в римската болница "Джемели", където му бе поставена диагноза за двустранна пневмония. В прессъобщението на Ватикана се казва, че: "Клиничните състояния на Светия отец са стабилни. Кръвните изследвания, оценени от медицинския..
С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският премиер днес на среща във Вашингтон с Тръмп , коментира бившият дипломатът и политик Стефан Тафров в интервю пред БНР. "По-важното е, в тази ситуация европейските лидерите и България да запазят..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..