Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В Гърция имат перки на сушата, но не и в морето. Не са луди да си съсипят туризма"

Ако има перки в морето, те ще унищожат риболова и туризма

Димитър Куманов: Ще има страхотни протести на риболовците. Може би ще ги подкрепим

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: Ани Петрова
Депутатите приеха на първо четене проект на Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Той се предлага с мотив да бъде уреден административния път и принципите за планиране, изграждане, експлоатация и премахване в края на полезния им живот на електроенергийни централи в морските пространства на България.

"Този законопроект урежда с невероятни преференции тези, които биха строили перки в морето. Той е меко казано лобистки", посочи пред БНР Димитър Куманов от сдружение "Балканка“.

Сдружението му е успяло до изрази възраженията си срещу законопроекта пред парламентарната Комисия по околна среда, но това не е оказало сериозно влияние. 

"Толкова бързо законопроект не е минавал през НСПриеха го без да се съобразяват с мнението на всички държавни органи.

Ние сме посочили, че противоречи на Закона за енергията от възобновявеми източници". 

Куманов обясни как такива съобръжения ще влияят на околната среда, ако бъдат изградени.

"Оценките за въздействие върху  околната среда се плащат от инвеститора у нас. В тях свири музиката, която той е платил. Нямаме опит с перки в Черно море, за да знаем какво ще е влиянието им.

Европейският опит показва, че големите проблеми, извън фазата им на строителство, когато ще прогонят всичко живо от морето, защото ще се набиват пилоти  и шумът ще се чува на десетки километри, ще са издаването на ниско честотни вибрации и електромагнитните излъчвания на кабелите, с които ще се закарва тази енергия на брега". 

Куманов смята, че този закон се създава заради един конкретен инвеститор.

"В Англия е забранено на сушата да се правят на по-малко от три километра от населено място заради вредните въздействия.

В морето тези нискочестотни вибрации се разпространяват сто пъти по-далече. Морските обитатели са по-чувствителни от хората. Вероятно ще се блокират миграционните коридори на проходните риби. Риболовците затова скачат. Те ще останат без поминък". 

В Гърция имат перки на сушата, но не и в морето. Не са луди да си съсипят туризма, заяви Димитър Куманов. 

Той коментира анонса на Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, че на 6 февруари се организира кръгла маса, за да се изчистят несъвършенствата в закона. 

"Поканени сме и ние. Но вече е късно. Могат да се правят само козметични промени".

Куманов е изненадан как депутати от Варна и Бургас са допуснали такова нещо.

Той отбеляза, че с това голямо производство се съсипват малките производители на енергия. 

"Стратегията беше да започнат да се правят енергийни общности по къщите, по покривите. Там не се нанася щета на природата. Сега даваме преференции на един. Неговото инвестиционно действие е най-скъпо и със значителни щети върху природата". 

Ще има страхотни протести на риболовците. Може би ще ги подкрепим, посочи той.

Димитър Куманов се надява управляващата коалиция да изтегли законопроект. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30 палестинци са били убити при израелски въздушен удар в училище в Деир ал Балах

Най-малко 30 палестинци са били убити при израелски въздушен удар в училище в Деир ал Балах в Ивицата Газа, съобщиха палестински източници.  Според изявление на израелската армия целта на атаката е бил команден център на "Хамас". От здравното министерство в Газа уточняват, че ударът е бил нанесен в район, където са разположени разселени семейства...

публикувано на 27.07.24 в 15:39

МОСВ: Няма превишения на средночасовите норми за вредни газове в района на складовете в Елин Пелин

От Министерството на околната среда и водите увериха, че в района на складовете за пиротехнически средства в Елин Пелин няма регистрирани превишения на средночасовите норми за вредни газове като серен и азотен диоксид и озон.  Няма превишения и на осемчасовата норма за въглероден диоксид.  Стойностите за фини прахови частици също са в нормата, уверяват..

публикувано на 27.07.24 в 15:17

Граничната полиция в Гюргево обяви мерки за по-бързо преминаване на границата с България

Териториалният инспекторат на Гранична полиция - Гюргево разпореди мерки за осигуряване на оперативен контрол и намаляване на времето за изчакване на границата с България, където през уикенда се очаква интензивен трафик,..

публикувано на 27.07.24 в 14:51

Патриарх Даниил: Милосърдието е национална добродетел за нас, българите

Да пазим вярата, милосърдието и добродетелния живот. Това ни прави хора!“ – посланието отправи патриарх Даниил на днешния 27 юли, в който почитаме паметта на Светите Седмочисленици и на Свети Великомъченик Пантелеймон. Днес честваме и успението на Свети Климент Охридски.  Патриарх Даниил оглави литургията в столичния храм "Свети Седмочисленици"...

публикувано на 27.07.24 в 14:35

Проблемът с питейната вода в много райони на България може да се задълбочи

Специалисти по водоснабдяване предупреждават, че проблемът с недостига на питейна вода в много райони на България може да се задълбочи.  Над 60 населени места, в които живеят около 40 хиляди души, са на воден режим заради намалени количества във водоизточниците.  Най-голям е броят на селищата в област Шумен, а от сезонен хроничен недостиг на вода..

публикувано на 27.07.24 в 14:11
Джакарта

От Джакарта в Борнео - спорният мегапроект за новата столица на Индонезия

Името му е Нусантара - явански термин за "архипелаг", намира се насред джунглите на провинция Източен Калимантан, в индонезийската част на остров Борнео и ще стане официално новата столица на Индонезия на 17 август по време на отбелязването на 79-ата годишнина от независимостта на страната от Нидерландия. Изграждането на града започна в средата..

публикувано на 27.07.24 в 14:00
доц. Наталия Киселова

Доц. Наталия Киселова: Промяната в Конституцията трябва да е последна стъпка, не първа

"Има положения, с които на пръв прочит не съм съгласна. Има един основен мотив, който може да се види през цялото решение – че самият съд е разделен . По определени въпроси са успели да постигнат дали мнозинство, дали единодушие, по други не са успели." Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 27.07.24 в 13:51