Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арона Маскил за това как се развива бизнес политиката в Израел

2
Снимка: Pixabay

За хората, отишли не просто на екскурзия в чужбина е трудно да свикнат с местните порядки, с манталитета и навиците на чуждата страна. Още по-сложно е за фирмите, които искат да намерят пазари зад граница. Освен поне бегла представа за историята и географията на тази страна или регион, където смятат, че са открили пазарна ниша, непременно трябва да са наясно и с бизнес езика там. Не става въпрос за говоримият,  а за онези малки жестове, които показват дали преговорите вървят или боксуват. 

Например, делови партньор от Далечния Изток, никога не би казал „не“, но има начин да отклони предложението. Само трябва да знае зад кой израз или жест какво се крие. 

За това разказа в "Рано в неделя" родената в САЩ и живяла в Германия и Финландия Арона Маскил, съдружник на фирма, която помага на инвеститори, производители и дистрибутори да разберат манталитета и начина на мислене на чуждестранните си партньори.

"Израелските стартъпи и хайтек са на високо ниво, но като малка държава, вътрешният пазар е ограничен. Те се нуждаят от продажби и сделки в глобалния свят и най-вече в САЩ. За да имат успех, трябва да разбират логиката на мислене, както на партньорите си, така и на крайния потребител. Все едно какво произвежда дадена фирма и колко качествено е то, решаващи са взаимоотношенията между двете страни. 

За да се стигне до подписване на договор, всеки от бизнесмените трябва да знае какъв е механизмът за вземане на решения и за поемане на разумен риск в другата държава. Затова ние консултираме и чужденци, които искат да имат бизнес връзки с Израел, и местните хора, решили да излязат на международните пазари. 

Имахме случай, когато интересен стартъп  не успя да сключи важен за тях договор. Тяхната позиция бе "Всичко ще е наред: вече продаваме в Англия, какъв е проблемът да се сдобием и с клиент в САЩ". Като се започне от различието между британския от американския английски, но и за различната бизнес култура, сподели за "Хоризонт"  Арона Маскил.

"Сега, когато Израел е във война, повечето инвеститори в израелската икономика, изпаднаха в първоначален шок при нападението от Хамас. Част от тях пренасочиха инвестициите си в други страни. Други решиха да изчакат, за да видят как ще се развият събитията. Сравнително малцина, въпреки сложната ситуация в Близкия Изток, заложиха на това, че и при бойни действия израелската икономика е силна и продължиха да инвестират в нея, когато акциите на борсата бяха най-ниски и спечелиха не малко. 

Не става въпрос за непремерен риск, а за добро познаване на народопсихологията тук. Например, трудно може да обясниш на чужденец защо от Русия и от Украйна, след началото войната, самолетите бяха пълни с бежанци – жени, деца, но и мъже. А самолетите към Израел бяха препълнени с млади хора, които не бяха получили повиквателни, но зарязваха ученето, престижната работа, понякога и семейство в чужбина и идваха, за да защитават Отечеството - земята на прадедите си. Това е тяхното убежище от антисемитизма, където и по света да ги настигне, поясни още Максил.

Има ли кой да обясни тази народопсихология, например на съдиите в Хага, където ЮАР, които, под диктовката на Иран, се опитват да обвинят Израел в геноцид?

"Става дума за абсурдна ситуация, когато се опитват да обвинят жертвата, че защитавайки се е извършила престъпление. Мисля, че израелската защита, делово и професионално и на прекрасен английски, е представила позицията на Израел. 

Народът на Газа, не само след началото на войната, е жертва на индоктринация и на мизерия от страна на Хамас. Години наред са били възпитавани в Газа, а и не само в нея, да ненавиждат и убиват евреите. Не мисля ,че става въпрос на народопсихология. Дълги години двата народа са живели мирно. Хората от Газа се идвали на работа или на лечение в болниците на Израел, а израелците са ходили на пазар в Газа. Вярвам и се надявам, че нищо не е вечно. Войната ще свърши и нашата фирма, която сега има консултанти за страните от Европа, от Далечния Изток и за САЩ ,ще набира специалисти, които да помагат в бизнес преговори с арабски страни. Вярвам че, "Авраамовото споразумение" ще бъде разширено и ще се появяват нови, много интересни партньорства, смята още Арона Маскил.


Темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04